Dziecko wegetarianin
DAMIESA • dawno temuTaki styl życia narzuca swoim dzieciom od najmłodszych lat wiele gwiazd polskich i zagranicznych. Z naszych rodzimych sław można by wymienić, np. Maję Ostaszewską czy Magdalenę Różczkę. Czy rezygnacja z podawania mięsa dzieciom nie wpływa niekorzystnie na ich rozwój? Jakimi produktami warto urozmaicać kuchnię pociechy, aby mieć pewność, że dostarcza się jej organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje?
Jakie są zalety diety wegetariańskiej?
Jak pokazują liczne przypadki, w Polsce i na świecie, kobiety, które będąc w ciąży nadal propagowały ideę wegetarianizmu, wydają na świat całkowicie zdrowe dzieci. Wprowadzając od ich najmłodszych lat taką samą zasadę żywieniową również nie przyczyniają się do pogorszenia ich odporności. Wiele osób jest zdania, że taki styl życia absolutnie nie szkodzi. Nie znając smaku mięsa, nie mają one bowiem świadomości, że coś tracą, a ich dieta jest o wiele zdrowsza. Do tego dzieci, które nie jedzą mięsa rzadziej zmagają się z nadwagą i nie cierpią na zaparcia. Inną zaletą niejedzenia mięsa jest to, że w starszym wieku takie osoby znacznie rzadziej zapadają na choroby serca, układu krążenia czy nadciśnienie. Zdrowe odżywianie sprawia też, że nie grozi im miażdżyca. Układ pokarmowy nieobciążony kalorycznym mięsem, często przyrządzanym na tłuszczu, funkcjonuje znacznie lepiej i nie sprawia niemiłych niespodzianek takich jak, np. zgaga. Poza tym dzieci wychowywane na diecie wegetariańskiej mniej jedzą żywności wysoko przetworzonej i prowadzącej do otyłości, np. typu fast food. Do tego w menu rzadko pojawiają się cukry i niezdrowa sól, która jest przyczyną zatrzymywania wody w organizmie i powstawania obrzęków. Wegetarianizm zdaje się więc nie być taki zły!
Jakie są wady diety wegetariańskiej?
Tak jak każdy rodzaj diety i ta ma niestety kilka cech, która sprawiają, że staje się ona nieco mniej idealna. Przede wszystkim chodzi tutaj o pozyskiwanie cennych pierwiastków z konkretnych pokarmów. Rezygnacja z mięsa i postawienie na inne zamienniki powoduje, że znacznie spada poziom żelaza. Poza tym zastąpienie mleka krowiego sojowym przyczynia się również do niedostarczania odpowiedniej ilości wapnia do organizmu. Minusem jest także to, że pozbywając się z menu mięsa, mogą z czasem pojawić się niedobory witaminy B2, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zła dieta może w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń rozwoju fizycznego i intelektualnego. Bardzo ważnym czynnikiem przemawiającym na niekorzyść stosowania takiej metody żywienia jest także ograniczenie cholesterolu. To właśnie mięso jest tym rodzajem pokarmu, który go dostarcza. Jego wyeliminowanie z jadłospisu może zatem spowodować, że organizm dziecka nie będzie mógł prawidłowo budować błon komórkowych.
Choć dzieci będące na diecie wegetariańskiej wydają się być zdrowe, to z obserwacji lekarzy wynika jednak, że są one znacznie niższe od swoich rówieśników i gorzej się rozwijają psychoruchowo. Dzieje się tak, kiedy w diecie jest niedobór białka, witamin B12 i D, wapnia oraz ryboflawiny. Najbardziej niebezpieczny dla rozwoju dziecka jest weganizm oraz dieta makrobiotyczna. Takie restrykcyjne jedzenie wegetariańskie powoduje, że może dojść do znacznych zaburzeń odżywiania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze