Jak walczyć z otyłością?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuOtyłość to nie tylko problem dotyczący wyglądu, atrakcyjności, a w związku z tym samopoczucia. Zbyt duża ilość zbędnych kilogramów zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Aby mądrze rozpocząć walkę z tą powszechną współcześnie przypadłością, należy nie tylko właściwie się odżywiać, ale także uprawiać sport.
Skłonność do otyłości bardzo często dziedziczymy po członkach rodziny. Nie przesądza to jednak całkowicie o naszej wadze. To od nas samych zależy, czy będziemy się zmagać z tym problemem czy nie. Niewłaściwa dieta, zjadanie więcej niż jesteśmy w stanie spalić oraz brak ruchu sprawia, że źle czujemy się we własnej skórze. Poza tym najnowsze badania wykazują, że częściowo odpowiedzialny za otyłość może być także wirus znany jako ludzki adenowirus 36.
Problemu otyłości nie wolno nam jednak lekceważyć ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób serca, cukrzycy, bólów stawów, problemów gastroenterologicznych, a także niektórych nowotworów czy choroby Alzheimera.
Sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz utrzymanie prawidłowej wagi:
Właściwie się odżywiaj. Pamiętaj o codziennym jedzeniu śniadania, które według naukowców jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Sugerowane pożywienie na każdy poranek to porcja pełnoziarnistych płatków. W przypadku obiadu połowę jego porcji powinny stanowić warzywa, którymi możesz się najeść, a nie są zbyt kaloryczne. Drugą połowę należy podzielić pomiędzy chude mięso a brązowy ryż czy żytni makaron.
Nie objadaj się na zapas, lecz delektuj jedzeniem. Zjadanie zbyt dużych porcji prowadzi właśnie do otyłości. Aby to zmienić, przede wszystkim spożywaj posiłki na mniejszych talerzach. Im większy talerz, tym większa porcja i pokusa, aby zjeść wszystko, bo przecież nic nie może się zmarnować. Przed wzięciem dodatkowej porcji może cię uchronić nałożenie jedzenia na talerz od razu w kuchni. Ustawienie wszystkiego na stole zachęca bowiem do dokładki. Poza tym jedz wolniej, aby mózg zdążył zarejestrować nasycenie.
Codziennie ćwicz. Wybierz sobie taki rodzaj zajęć, jaki najbardziej ci odpowiada i dostosuj czas zajęć do swoich możliwości. Zdaniem naukowców ćwiczenie przez 30 minut i przez godzinę daje porównywalne efekty jeśli chodzi o spadek wagi.
Działaj w grupie, zrzucając zbędne kilogramy, gdyż wsparcie jest bardzo potrzebne. Razem łatwiej jest ćwiczyć oraz przestrzegać wszelkich zaleceń dotyczących sposobu, gdyż mobilizuje nas druga osoba.
Często się waż, aby kontrolować swoją masę ciała. Wiedza na temat swojej wagi pozwoli ci szybko zareagować i rozpocząć pracę nad chudnięciem w odpowiednim momencie. Rezultaty są wtedy lepsze i szybciej się je osiąga.
Rzucając nałóg palenia tytoniu, bądź bardzo ostrożna, gdyż wtedy bardzo łatwo jest przytyć. W tym czasie powinnaś dużo ćwiczyć, a na twoim talerzu powinny się znaleźć potrawy niskokaloryczne.
Jeżeli nie jesteś w stanie sobie sama poradzić ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, gdyż jest ich zbyt wiele, bądź brak ci silnej woli, skonsultuj się ze specjalistą, który opracuje dla ciebie specjalną dietę dostosowaną do potrzeb twojego organizmu. Częste spotkania z dietetykiem będą dla ciebie także dużym wsparciem psychicznym, dzięki czemu łatwiej będziesz mogła zmagać się z tym problemem. Pamiętaj, że wszystkie trudy związane z walką z otyłością wynagrodzi ci zadowolenie ze swojego wyglądu, a także dobre samopoczucie i świadomość tego, że zadbałaś o swoje zdrowie, a może także dłuższe życie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze