Wiesiołek ma wielką moc
ANNA GARWYLUK • dawno temuWiesiołek to niewielka roślina, która ma niedocenianą moc. Żółte, czteropłatkowe kwiaty, po otwarciu natychmiast przepięknie pachną i fosforyzują tajemniczym światłem. Wiesiołek kwitnie od godziny 18.00 przez całą noc. Pełno go na łąkach i pastwiskach, jednak mało kto zwraca na niego uwagę. Zwykle zdaje nam się, że to chwast. Na szczęście dla nas, są jeszcze na świecie naukowcy, pasjonaci przyrody, którzy badają jego moc.
Wiesiołek znany jest od dawna na całym świecie. Zanim poznano jego wachlarz możliwości, pełnił funkcję rośliny ozdobnej i warzywnej. Wiesiołek dwuletni w pierwszym roku uprawy służył jako dodatek do sałatek. Działo się tak zapewne dlatego, że jego łodygi w smaku przypominały wędlinę. Niektórzy robili z ziela nalewkę, która uważana była za lek odmładzający.
To ciągłe zainteresowanie wiesiołkiem w medycynie ludowej, kontynuowane w badaniach naukowych aż do dziś, sprawiło, że wiemy już, jak czerpać z niego to, co najcenniejsze. Na szczególną uwagę zasługuje olej otrzymywany z jego nasion. Posiada on ponad 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych: cis-linolenowy 70% i gamma-linolenowy 10% (GLA — omega 6). Organizm ludzki nie jest w stanie produkować tego kwasu, a ponieważ odpowiada on za dobre zdrowie, musi czerpać go z pożywienia.
Olej i zielone nasiona wiesiołka mają dobroczynne działanie w terapii różnorodnych schorzeń:
- obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, uniemożliwia tworzenie się zakrzepów wewnątrznaczyniowych, stosowany także w miażdżycy i chorobie wieńcowej.
- zmniejsza dolegliwości bólowe mięśni i stawów w chorobach reumatoidalnych, łagodzi drętwienia i osłabienia w stwardnieniu rozsianym.
- pomocny w leczeniu uzależnień. Zmniejsza depresję i drżenie mięśniowe w chorobie alkoholowej, narkomanii czy uzależnieniach lekowych.
- ma korzystny wpływ na zaburzenia działania pęcherza moczowego i nerek. Ponadto bardzo dobrze wpływa na kobiety w okresie przedmiesiączkowym i menopauzalnym. Przywraca chęć współżycia kobiet i poprawia kondycję seksualną mężczyzn.
- likwiduje suchość oczu. Osoby noszące szkła kontaktowe doskonale wiedzą, jak ważne jest przywrócenie naturalnej wilgotności gałki ocznej, dzięki wiesiołkowi- problem sam znika!
- usprawnia wydzielanie insuliny u diabetyków.
- wzmacnia naturalną odporność organizmu na choroby wirusowe (w tym AIDS, choroby nowotworowe i uszkodzenia genetyczne). Dzięki usprawnionym mechanizmom obronnym poprawia nam się działanie układu immunologicznego, kondycja fizyczna. U osób w starszym wieku zahamowane zostają dolegliwości wieku podeszłego i starczego.
- ma nieocenione działanie w przypadku alergii. Wiesiołek pomaga utrzymywać normalny stan czynnościowy skóry, likwiduje wyprysk alergiczny, łagodzi egzemę, łuszczycę, wzmacnia paznokcie i włosy.
- niektóre matki stosują go przy leczeniu ciemieniuchy u dzieci.
- ponadto wiesiołek wspomaga odchudzanie! Pewnie wszystkie Panie zainteresuje ten fakt. Jednak nie jest on w 100% sprawdzony i nie można temu ślepo wierzyć. Każdy organizm jest inny i co zadziała na jednego, innemu może wcale nie pomóc. Faktem jest, że GLA, to substrat, z którego nasz organizm wytwarza substancję pobudzającą spalanie tłuszczu. Od naszego metabolizmu zależy więc, czy stosowanie wiesiołka w codziennej diecie coś zdziała. Warto jednak spróbować, bo wiesiołek na pewno nie zaszkodzi.
Pozytywne wyniki możemy uzyskać stosując kapsułki z olejem wiesiołkowym: Efamol, Gamma-Oil, Oeparol. Dostaniemy je w każdej aptece, a ich cena nie jest wygórowana (ok. 20 zł za 60 tabletek).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze