Kubeczek menstruacyjny
ALICJA • dawno temuTampon czy podpaska? A może kubek menstruacyjny? Wszystkie produkty do higieny intymnej mają swoje zalety i wady. Dziś przyjrzymy się bliżej kubeczkom menstruacyjnym. Czy stanowią skuteczną ochronę podczas miesiączki?
Gadżety ekologiczne na czas okresu to żadna nowość. Już od jakiegoś czasu na rynku dostępne są podpaski ekologiczne wielokrotnego użytku. Ci, którzy postrzegają ekologiczne podpaski jako produkt wysoce niehigieniczny, są w błędzie. Prawidłowe stosowanie produktu pozwala cieszyć się skuteczną ochroną w tych trudnych dniach, a także zapobiega podrażnieniom, powstałym na skutek oddziaływania substancji wiążących zawartych w zwykłych podpaskach. Podobnie ma się sprawa z kubeczkiem menstruacyjnym.
Co to jest kubeczek menstruacyjny?
Kubek menstruacyjny to ekologiczny produkt do higieny intymnej dla kobiet. Ma kształt lejka i wykonany jest z elastycznego silikonu lekarskiego. Gładka powierzchnia zapobiega osiadaniu bakterii oraz nie przepuszczaniu cieczy. Producenci zapewniają, że tworzywo kubeczka jest neutralne dla środowiska pochwy i nie wysusza błony śluzowej. Kubeczek umieszcza się w pochwie, podobnie jak tampon. Kubeczek należy opróżniać z nagromadzonej krwi menstruacyjnej kilka razy dziennie. Podobno używanie kubeczka nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego produkt jest szczególnie wskazany dla kobiet cierpiących na różnego typu alergie skórne. Co więcej, kubeczek obniża ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych oraz nie grozi powstaniem TSS (zespół wstrząsu toksycznego), co grozi użytkowniczkom tamponów. Kubeczek dostępny jest w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą stosować go wszystkie kobiety, niezależnie od tego, czy rozpoczęły współżycie, urodziły dziecko, itd. Jednak zanim zdecydujesz się na taką formę higieny podczas menstruacji, dokładnie zapoznaj się z informacjami dotyczącymi produktu oraz skonsultuj się ze swoim ginekologiem (zwłaszcza, jeśli jesteś jeszcze dziewicą).
Jak korzystać z kubeczka menstruacyjnego?
Kubeczek menstruacyjny można nabyć drogą internetową za około 35 euro. Do zestawu dołączone są przeważnie chusteczki do higieny intymnej, żel nawilżający na bazie wody, który ułatwia aplikację oraz bawełniany woreczek do przechowywania kubeczka, bowiem nie wolno przechowywać kubeczka w foliowych opakowaniach i szczelnych pojemnikach! Jak zapewniają producenci, kubeczek użytkowany zgodnie z instrukcją obsługi, posłuży nawet do 10–15 lat.
Po zakupieniu kubeczek trzeba zdezynfekować, np. gotować we wrzątku przez ok. 5 minut, a przed założeniem dokładnie umyć ręce oraz zapoznać się z instrukcją obsługi. Kubeczek można zakładać w pozycji stojącej lub siedzącej. Ważne, aby się rozluźnić i nie napinać mięśni pochwy, co zdecydowanie utrudnia aplikację. Założenie kubeczka nie jest bardziej skomplikowane niż stosowanie tamponów. Najlepiej spróbować włożyć kubeczek jeszcze przed okresem (pamiętaj, aby dodatkowo umyć kubeczek mydłem i dokładnie go wypłukać, gdyż w tym czasie kobiety są szczególnie narażone na infekcje pochwy). Kilka prób powinno wystarczyć, aby opanować technikę aplikacji.
Przed pierwszym założeniem warto posmarować ścianki lubrykantem na bazie wody. Silikonowy pojemniczek należy złożyć wzdłuż na pół (w kształt litery C) i delikatnie wsunąć do pochwy. Kubeczek powinien sam się rozprostować i dopasować do ścianek pochwy. Aby sprawdzić, czy został założony prawidłowo, spróbuj go przekręcić. Jeśli napotkasz opór oznacza to, że wszystko przebiegło pomyślnie. Co więcej, nie powinnaś czuć dyskomfortu podczas użytkowania. Jeśli uchwyt kubeczka mocno wystaje, możesz go skrócić (wystarczy przyciąć go nożyczkami, uważając, aby nie uszkodzić pojemniczka). Kubeczek powinien być umieszczony nieco niżej niż tampon. W zależności od krwawienia kubeczek opróżnia się od 2 do 5 razy w ciągu dnia i nie później niż po upływie 12 godzin od założenia. Jego pojemność wynosi ok. 30 ml. Po każdym opróżnieniu należy opłukać kubeczek wodą.
Jak to często bywa, teoria sobie, a praktyka sobie. Co myślicie o kubeczku? Czy któraś z was stosuje tę formę ochrony podczas miesiączki?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze