Ozon dla zdrowia i urody
MARIKA KRAJNIEWSKA • dawno temuTo, co zdaje egzamin w medycynie przy leczeniu rozmaitych schorzeń, coraz częściej wykorzystuje się również w kosmetologii. Ozon nie jest wyjątkiem, stosowanie go przy zabiegach upiększających ciało i włosy staje się coraz bardziej popularne zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych.
Zaletą ozonu, wykorzystywaną przez medyków, jest właściwość antyseptyczna i toksyczna. Bardzo często stosuje się go do wyjaławiania wody, np. w kompleksach basenowych. W szpitalach natomiast spotykane są lampy ozonowe, których zadaniem jest dezynfekcja pomieszczeń. Ozon ma również zastosowanie w przemyśle rakietowym do utleniania rakietowego paliwa.
Co ozon ma wspólnego ze zdrowiem i urodą?
W związku z tym, że ozon wykazuje bardzo dobre właściwości dezynfekujące i antybakteryjne, zaczęto używać go do walki z bakteriami i wirusami. Ozon wprowadza się do krwi, do mięśni lub stosuje się zewnętrznie. Przede wszystkim dobrze sprawdza się w dezynfekcji ran i jako stymulator krążenia. Aktywuje system immunologiczny. A jego małe dawki, które fachowo nazywają się podstawową autohemoterapią pobudzają naturalne substancje antyutleniające organizmu. Ozonoterapia pomaga w detoksykacji wątroby, a także wspomaga leczenie różnych odmian nowotworów. Ozon ma zastosowanie także w leczeniu chorób oczu, układu moczowego, infekcji grzybiczych czy nawet pourazowych zapaleń kości i stawów.
Jak podają specjaliści stomatologii, ozon stosuje się również w walce z próchnicą u dzieci. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia do ozonoterapii dentystycznej KaVo HealOzone. Lekarze przekonują, że jest całkowicie bezbolesny i krótki, co jest nie bez znaczenia przy leczeniu próchnicy u małych pacjentów. Oczyszczeniu chorego zęba towarzyszy nałożenie specjalnego kapturka, poprzez który podaje się ozon. Po całej procedurze, trwającej zaledwie od 20 do 60 sekund, następuje pokrycie zęba płynem hamującym rozwój bakterii.
Przeciwwskazaniem do ozonoterapii są: nadczynność tarczycy, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, ciąża oraz zatrucie alkoholem.
Szybkie zabiegi, pozbawione niemal całkowicie efektów ubocznych to niepodważalna zaleta ozonoterapii w kosmetologii. A więc warto stosować ozon, tylko przy jakich dolegliwościach?
Lekarze medycyny estetycznej oraz kosmetolodzy przekonują, że jest on nie tylko bardzo pomocny przy schorzeniach skóry głowy i włosów (ozonoterapia dobrze wpływa na strukturę włosów). Ozon, dzięki swym właściwościom, wykorzystywany jest przez specjalistów medycyny estetycznej w walce z chorobami skóry całego ciała. W kosmetologii znany jest zabieg, wykonywany urządzeniem, tzw. wapozonem. Stosuje się go do nawilżenia skóry właśnie metodą ozonoterapii z wykorzystaniem olejków aromatycznych. Zabieg prowadzi do rozpulchnienia i zmiękczenia skóry. Po wprowadzeniu podskórnie mieszanki ozonowej, skóra staje się bardziej elastyczna, poprawie ulega krążenie krwi, co z kolei skutecznie pomaga w walce z cellulitem. Wprowadzony zaś w odpowiednich aktywnych punktach skóry twarzy sprawia, że znikają nie tylko zmarszczki mimiczne, ale i worki pod oczami.
Ozon jest coraz bardziej popularny na całym świecie. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać z jego dobrodziejstw wyłącznie pod okiem profesjonalnych lekarzy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze