Bądź smukła latem
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuBy jak najdłużej zachować młodzieńczą figurę powinnaś jeść pięć razy dziennie w odstępach dwu- bądź trzygodzinnych. Porcje powinny być niewielkie. Nigdy nie najadaj się do syta. Najlepszym rozkładem dnia jest: duże śniadanie, mniejsze drugie śniadanie, porządny obiad, mały podwieczorek i maleńka kolacja - na dwie godziny przed snem.
Dla zachowania dobrej formy i smukłej sylwetki ważne jest nie tylko to co jesz, ale także jak często zasiadasz do stołu i jak duże porcje spożywasz.
Wtedy organizm zdąży spalić kalorie, nie będzie magazynował zapasów i tłuszcz nie będzie się odkładał podczas snu.
Twój organizm byłby najbardziej zadowolony, gdybyś stale dostarczała mu paliwa w postaci pysznych potraw i smakołyków. Domaga się tego poprzez uczucie głodu. Jeśli jednak przyzwyczaisz organizm do spożywania posiłków zawsze o tej samej porze, zapomnisz o napadach wilczego apetytu. Stałe pory posiłków pomagają także utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, zapobiegają przejadaniu się, a więc i tyciu. To wiąże się z zasadą — nigdy nie podjadaj pomiędzy posiłkami.
Bierz przykład z Japończyków. Należą do najzdrowszych narodów świata i nigdy nie najadają się do syta. Jedzą kilka posiłków dziennie, ale w małych porcjach i koniecznie o niezmiennych godzinach. Menu komponują w taki sposób, by było pożywne, dzięki czemu długo zachowują młodzieńczą figurę. Francuzi także należą do elity narodów świata pod względem średniej długości życia. Najbardziej obfity posiłek jedzą w południe, co pozwala im na spalenie spożytych kalorii przez resztę dnia.
W wysmukleniu sylwetki pomogą ci między innymi:
Bakłżan
Jest bogaty w pektynę, która wchłania tłuszcze. 200 gramów dziennie tego warzywa wspomoże każdą dietę odchudzającą.
Grejpfruty
Nie wystarczy picie soku grejpfrutowego. Dla naszego organizmu cenny jest miąższ bogaty w błonnik i pektyny, które usprawniają trawienie. Owoce te to bogate źródło witaminy C i kwasu foliowego, a także chroniących komórki flawonoidów i limonoidów. Przysłuży ci się spożywanie co najmniej jednego grejpfruta dziennie.
Jabłka
Dostarczają organizmowi błonnika, który usprawnia trawienie. Zawarty w nich bor pomaga lepiej wykorzystać energię z pożywienia. Fosfor reguluje przemianę materii. Jabłka chronią przed skutkami złego cholesterolu. Możesz jeść nawet kilka tych owoców dziennie.
Ogórek
Większość jego objętości stanowi woda. Bierze udział w drenażu i oczyszczaniu organizmu. Możesz jeść go do woli.
Otręby owsiane
To źródło rozpuszczalnych włókien. Gdy znajdą się w przewodzie pokarmowym, zamieniają się w żel i chwytają pokarm – w pułapkę. Wraz ze schwytanym łupem – zbędnymi kaloriami — trafiają do jelit i opuszczają z nimi organizm. Otręby w połączeniu z wodą pęcznieją i dają poczucie sytości. W ten sposób oszukujemy organizm. Podczas odchudzania zaleca się 1 – 2 łyżki dziennie.
Śliwki
Ponieważ zawierają dużą dawkę żelaza, przeciwdziałają anemii, na którą jesteśmy narażone podczas odchudzania. Ich składnikiem jest błonnik, który usprawnia trawienie. Suszone śliwki, a także sok z tych owoców likwiduje zaparcia. Lepiej jednak jeść je surowe. 100 gramów surowych owoców to około 35 kcal, a 100 gramów suszonych śliwek – aż 100 kcal. Powinnaś zjadać 10 śliwek dziennie.
Ziarna zbóż
Dostarczają błonnika, który powoduje powolne trawienie węglowodanów, długotrwałe utrzymywanie się odpowiedniego poziomu cukru we krwi i tym samym dłuższe uczucie nasycenia. Ziarna zbóż regulują pracę jelit, oczyszczają je z toksyn i zapobiegają zaparciom, co w sumie sprzyja polepszeniu przemiany materii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze