Odciski
EWA PAROL • dawno temuKolejny raz najchętniej wróciłabyś do domu boso, bo już nie możesz wytrzymać w twardych, za ciasnych i niewygodnych butach? Pamiętaj, że otarcia można co prawda zakleić plastrem, ale na dłuższą metę to nie pomoże. Na ciągle uciskanych i obcieranych stopach pojawią się z czasem odciski, które mogą sprawiać ból przy każdym kroku.
Kolejny raz najchętniej wróciłabyś do domu boso, bo już nie możesz wytrzymać w twardych, za ciasnych i niewygodnych butach? Pamiętaj, że otarcia można co prawda zakleić plastrem, ale na dłuższą metę to nie pomoże. Na ciągle uciskanych i obcieranych stopach pojawią się z czasem twarde odciski, które mogą sprawiać ból przy każdym kroku.
Odciski to problem zdecydowanie „kobiecy”, z punktu widzenia medycznego najczęściej nieszkodliwy, ale nieprzyjemny. Te niewielkie, okrągłe wytwory zgrubiałej skóry powstają na skutek ciągłego ucisku i tarcia, na palcach stóp, między palcami, na piętach (wtedy zwane są nagniotkami) i na podeszwach (to z kolei modzele – bardziej płaskie i rozleglejsze). Pojawiają się wszędzie tam, gdzie skóra nadmiernie rogowacieje. Winowajcą mogą być nie tylko niewygodne buty, ale także płaskostopie (powoduje nierównomierny nacisk podeszwy na podłoże przy chodzeniu), zdeformowane paznokcie lub zwyrodnienia stawów sprawiające, że palce stóp są krzywe.
Odciski tworzą się także dlatego, że nie dbamy o stopy w należyty sposób – pozwalamy zrogowaciałej skórze narastać, a nie usuwamy jej i nie zmiękczamy na bieżąco. Przypominamy sobie o pielęgnacji stóp, już gdy pojawią się bolesne nagniotki albo gdy nadchodzi lato i pragniemy pokazać zadbane stopy w sandałach. I okazuje się, że one wcale zadbane nie są.
Dlatego należy pamiętać o codziennej pielęgnacji stóp:używać zmiękczających kremów (np. z ekstraktem z szałwii, mięty, rumianku), które pozwolą nie tylko uniknąć nadmiernego rogowacenia skóry prowadzącego do powstania odcisków, ale też szorstkości i pękania skóry na piętach, a nawet ograniczą potliwość stóp,aby łatwiej usunąć już zrogowaciałą skórę, należy wymoczyć nogi przez około 10 minut w ciepłej wodzie z mydłem lub solami mineralnymi (a nawet 3 łyżkami zwykłej soli kuchennej), a potem zetrzeć zmiękczony naskórek specjalną tarką lub pumeksem,regularnie wykonywać złuszczający peeling stóp,przyklejać specjalne plastry na odciski, które także zmiękczą miejscowo skórę, by potem można było odcisk zetrzeć pilnikiem lub tarką.
Czasami warto po prostu zrezygnować z niewygodnych, uciskających stopy butów i zmienić je na miękkie, dobrze dopasowane, by stopa nie przesuwała się w bucie podczas chodzenia – wtedy istniejące już odciski nie będą się powiększały. Można również włożyć do butów wkładki ortopedyczne, a w przypadku odcisków między palcami oddzielać palce specjalnymi gumkami, tak by się nie stykały i nie uciskały. Osoby mające skłonności do nawracających odcisków powinny zastanowić się nad zmianą typu noszonego obuwia na stałe.
Jeśli odcisk jest wyjątkowo bolesny i przypomina o sobie przy każdym kroku, nie należy walczyć z nim samodzielnie, a już zwłaszcza próbować go wycinać, tylko trzeba go usunąć w gabinecie pedikiurzystki. Jeśli jest to osoba wykwalifikowana i sprawdzona, zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Interwencja chirurga jest konieczna jedynie w przypadku, gdy wystąpi stan zapalny lub ból jest zupełnie nie do zniesienia. Chociaż generalnie odciski nie są w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia i powodują jedynie dyskomfort, to jednak osoby mające problemy z układem krążenia powinny bardziej na nie uważać i nie próbować usuwać ich samodzielnie. Przede wszystkim jednak odciski mogą wywołać powikłania u osób cierpiących na cukrzycę i doprowadzić do powstania trudno gojących się ran na stopach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze