Plastry na odciski. Kiedy stosować i dlaczego pomagają?
MARLENA KOSTYŃSKA • dawno temu • 1 komentarzPlastry na odciski przydają się, gdy na stopach powstaną bolesne zgrubienia utrudniające chodzenie. Niewygodne buty lub długie wyprawy piesze mogą przyczynić się do powstawania odcisków. Dobrym sposobem na odizolowanie odcisku i szybką ulgę są właśnie plastry na odciski.
Plastry na odciski działają łagodząco i nawilżająca, z czasem usuwając zrogowaciały naskórek (iStock/Vonschonertagen)
Kiedy pojawiają się odciski?
Główną przyczyną pojawiania się odcisków są źle dopasowane buty, które powodują otarcia lub nadmierny ucisk na konkretny obszar stopy. Problem pojawia się, gdy buty są za ciasne lub za luźne, źle wyprofilowane (np. uciskają palce) albo ich podeszwa jest cienka. Odciski, czyli skupiska zrogowaciałego naskórka, przybierają formę modzeli lub nagniotków. Pojawiają się one na podeszwie stopy, ale też między palcami.
Plastry na odciski warto mieć przy sobie podczas wypraw górskich lub długich rajdów pieszych. Osoby uprawiające taką aktywnością mają zwykle na podorędziu wygodne buty przystosowane do takich wypraw. Jeśli jednak decydujemy się na takie marsze sporadycznie lub zakupiłyśmy nowe buty, pojawienie się odcisków na stopach jest prawdopodobne. Dolegliwość ta dotyczy również biegaczy i jest popularnym problemem wśród kobiet uwielbiających buty na obcasie. Czasem może się zdarzyć, że nawet najwierniejsze obuwie nie uchroni nas przed pojawieniem się odcisków.
Plastry na odciski – rodzaje i stosowanie
Pamiętajmy, że do leczenia odcisków nie nadają się zwykłe plastry opatrunkowe. Ten produkt zabezpiecza skaleczenia i drobne ranki przed środowiskiem zewnętrznym, nie przyniesie jednak ulgi w przypadku odcisków. W tym celu tworzone są właśnie specjalne plastry na odciski, nasączone substancją leczniczą. Dodatkowo mają one miękki opatrunek, który zmniejsza ucisk i ułatwia chodzenie.
Zazwyczaj plastry na omawianą przypadłość dostępne w aptekach czy drogeriach to plastry na odciski z kwasem salicylowym. Przydatny mogą być też plastry na odciski między palcami, które mają odpowiedni kształt pozwalający na wygodne naklejenie plastra w tym nietypowym miejscu. Jeśli chcemy mieć pewność, że plaster nie odklei się pod wpływem wilgoci, rozejrzyjmy się się plastrami wodoodpornymi.
Plastry na odciski – działanie
Działanie lecznicze plastrów na odciski zawdzięczamy obecnym w produkcie substancjom zmiękczającym naskórek – zazwyczaj jest to kwas salicylowy. Ten wyrób medyczny umożliwia też bezpieczne usunięcie odcisków i gojenie się skóry w wilgotnym środowisku. Po naklejeniu plastra na odcisk uzyskujemy ochronę przed dalszymi otarciami. Jeśli wykorzystamy produkt na dopiero tworzący się odcisk, pomoże on w zatrzymaniu procesu jego powstawania.
Co jeszcze na odciski?
Alternatywy dla plastrów na odciski to dostępne aptekach kremy, maści oraz płyny na odciski. Jeżeli nasze stopy mają tendencję do odcisków, warto stosować kremy nawilżające i złuszczające, które zapobiegają ich powstawaniu. Do miejscowego stosowania przeznaczone są za to lecznicze płyny oraz maści na odciski. Mają one za zadanie rozpulchnić i zmiękczyć zrogowaciały naskórek, co ułatwia złuszczanie i gojenie się odcisków.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze