Bolą mnie nogi
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuZwyrodnienie stawów coraz częściej występuje u młodszych pacjentów. Obecnie co dziewiąty Polak zmaga się z tym problemem. Ta liczba stale rośnie, zwłaszcza wśród pań, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Jak radzić sobie z bólem?
— Powierzchnie stawowe kości pokryte są odporną chrząstką szklistą, która umożliwia sprawne wykonywanie ruchów kończyn bez bólu i bez ograniczeń zakresu ruchu. Jednak z czasem chrząstka wyciera się, co prowadzi do powstania zmian zwyrodnieniowych. – mówi Przemysław Kubala, lekarz sportowy i ortopeda.
Przyczyny wycierania się chrząstki:
- nieprawidłowa budowa stawów,
- stany po urazach,
- nieprawidłowe wzorce ruchowe,
- cukrzyca,
- zaburzenia ukrwienia,
- czynniki genetyczne.
— Najczęściej bolą nas kolana, biodra i barki, ponieważ są to miejsca narażone na bardzo duże obciążenia na przykład podczas wchodzenia po schodach, wstawaniu z krzesła, przenoszenia ciężarów czy po prostu podczas stania. Nagłe bóle stawów mogą być spowodowane urazem np. skręceniem, stłuczeniem lub zapaleniem torebki stawowej. – mówi Przemysław Kubala.
Narastający i tępy ból stawów daje o sobie znać zwłaszcza po obciążeniu, czyli na przykład po dłuższym chodzeniu. Towarzyszyć mu też może sztywność stawów odczuwana najczęściej rano i po dłuższym odpoczynku.
Gdy pojawia się przewlekły ból, nie należy go ignorować, gdyż może być znakiem poważnych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, białaczka lub rak kości.
Chociaż uszkodzenia stawów są właściwie nieodwracalne, to możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby. Przede wszystkim należy zmienić dietę i doprowadzić do poprawy sylwetki. Pomóc może także unikanie sprawiających ból pozycji np. długiego stania, kucania czy przygarbienia pleców.
Sposobem na walkę z bólem jest także zażywanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz witamin A, C i E. Coraz częściej stosuje się także leczenie naturalnymi metodami, na przykład za pomocą światła. Dzięki dostępnym na rynku urządzeniom emitującym światło podczerwone o określonej długości i częstotliwości fali, które skutecznie wspomagają regenerację tkanek można taką terapię przeprowadzać samodzielnie w domu.
— Bioharmonizer jest prosty w obsłudze i może być wykorzystywany przy leczeniu bólu o różnym podłożu oraz stanów zapalnych, jest też pomocny w procesie gojenia ran, regeneracji układu odpornościowego czy w walce z chorobami skóry. – mówi Paweł Zając (Bio-Medex).
Innym rozwiązaniem jest wiskosuplementacja polegająca na zastrzykach z kwasu hialuronowego, a także zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapia, prądy diadynamiczne, magnetoterapia i laser. Ostatnią możliwością w walce z bólem pozostaje zabieg chirurgiczny.
Źródło: informacja prasowa Angela Szymkowiak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze