Nie mogę schudnąć. List do Dietetyka
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuDroga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki bywa żmudna, lecz mimo to większość z nas decyduje się na stosowanie najróżniejszych diet. Najlepsze efekty przynosi jednak racjonalne odżywianie się, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy zdyscyplinowani i nie jest ono chwilowym kaprysem. O wpływie pory roku, wieku oraz stanu zdrowia na problemy ze schudnięciem w odpowiedzi na list Czytelniczki pisze konsultant ds. prawidłowego odżywiania, Agnieszka Boryna.
Droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki bywa żmudna, lecz mimo to większość z nas decyduje się na stosowanie najróżniejszych diet. Najlepsze efekty przynosi jednak racjonalne odżywianie się, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy zdyscyplinowani i nie jest ono chwilowym kaprysem. O wpływie pory roku, wieku oraz stanu zdrowia na problemy ze schudnięciem w odpowiedzi na list Czytelniczki pisze konsultant ds. prawidłowego odżywiania, Agnieszka Boryna.
Pani Agnieszko!
Kiedyś chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów, odżywiałam się racjonalnie. Jadłam regularnie pięć posiłków, dbałam o to, aby były to właściwe produkty odpowiednio przygotowane i piłam duże ilości wody. Dzięki temu w ciągu pół roku schudłam 10 kilogramów. Ponieważ po jakimś czasie wróciłam do starych, niewłaściwych nawyków żywieniowych i znów przytyłam, postanowiłam sięgnąć do poprzedniej, sprawdzonej już diety. Tym razem jednak waga jakby stoi w miejscu. Czy oznacza to, że organizm się przyzwyczaił? Czy może brak efektów w odchudzaniu spowodowany jest porą roku? Wtedy rozpoczęłam dietę wiosną, a teraz jest zima. Może jednak fakt, że zbliżam się do czterdziestki też ma tutaj wpływ? Proszę o odpowiedź.
***
Agnieszka Boryna — konsultant ds. prawidłowego odżywiania. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty prawidłowego odżywiania dla osób, które mimo katorżniczych diet nie uzyskują wymarzonej sylwetki, dla osób z niedowagą, które chętnie przyjmą parę kilogramów, oraz dla osób, które po prostu chcą usystematyzować i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Prywatnie uwielbia wypróbowywać nowe przepisy kulinarne i wyszukiwać zdrowszej alternatywy tradycyjnych polskich dań. Otwarta i ciekawa wszystkich eko nowości pojawiających się na rynku.
Szanowna Pani,
Fakt, że rozpoczęła Pani dietę zimą może mieć wpływ na wolniejsze tempo utraty wagi. Tłuszcz pełni funkcje ochraniające narządy wewnętrzne przed urazem, ale również chroni przed nadmiernym wyziębieniem, dlatego też nasz organizm niechętnie się go pozbędzie o tej porze roku. Zimą też nie jesteśmy zbyt chętni, aby wykonać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Najzwyklejszy spacer, który dla naszego organizmu ma wręcz zbawienny wpływ, jest dużym wyzwaniem zimą. Są proste przyczyny — brzydka, niezachęcająca pogoda, brak słońca lub po prostu lenistwo i potrzeba po całym dniu wygrzania się pod kocem i przed telewizorem. Dlatego też wiosna jest doskonałą okazją do wprowadzenia wszelakich zmian w tym również diet i aktywności fizycznej. Na brak pożądanego rezultatu w odchudzaniu może mieć również wpływ stan chorobowy zachodzący w organizmie, o którym możemy nawet nie wiedzieć. Warto wykonać okresowe badania profilaktyczne, nikomu nie zaszkodzą, a pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Problemy z tarczycą, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, niedobory w witaminy i składniki mineralne mogą przyczyniać się do zaburzeń w odchudzaniu.
Warto skontrolować, czy sumiennie trzymamy się zasad prawidłowego odżywiania. Często wydaje się nam, że przestrzegamy jej założeń a nasz umysł może w ogóle nie rejestrować faktu, że podjadamy wieczorami, bądź jemy coś, co jest nie do końca zgodne z naszą dietą. Proponuję przygotować tabelę, uwzględniającą dni tygodnia oraz godziny i proszę zapisywać absolutnie wszystko, co Pani je i pije w ciągu dnia. Również warto dodać wpis dotyczący aktywności fizycznej. Tu proszę być absolutnie szczerą wobec samej siebie i nic nie ukrywać. Może się okazać, że coś ucieka naszej pamięci, blokując i spowalniając jednocześnie metabolizm.
Pyta Pani, czy wiek może spowalniać tempo utraty wagi. Niestety, wiek może mieć na to wypływ. Zresztą każda z nas pamięta cudowne czasy, kiedy wystarczyło trochę ograniczyć jedzenie, pojeździć na rowerze i waga momentalnie spadała. Niestety, czasy wieku nastoletniego minęły bezpowrotnie. Po ukończeniu 30. roku życia powinniśmy bezwarunkowo przestrzegać zasad prawidłowego odżywiania i zwracać uwagę na to, co włączamy do swojego jadłospisu. I jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać: aktywność fizyczna. Bardzo się cieszę, że zamiast jednej z modnych diet, które co chwila pojawiają się na rynku, zdecydowała się Pani na zdrowe i racjonalne odżywianie. Proszę tylko pamiętać, nie jest to chwilowa dieta czy trend, to jest sposób odżywiania, który może nam towarzyszyć już do końca życia.
Pozdrawiam,
Agnieszka Boryna
Kontakt do konsultantki ds. prawidłowego odżywiania: swiat-zdrowia, facebook.com/swiatzdrowia
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dietetytczki, magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dietetyka)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze