Jak zmienić dietę? List do Dietetyka
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuCzęsto nie przywiązujemy wagi ani do tego, co jemy, ani do sposobu przygotowania potrawy. Tak jest zwykle do czasu, kiedy choroba nie wymusi na nas zmiany nawyków żywieniowych. W trosce o swoje zdrowie warto nauczyć się zdrowego, racjonalnego odżywiania. Zyskamy nie tylko siłę i witalność, ale także atrakcyjniejszy wygląd. Na pytanie czytelniczki, jak powinna wyglądać dieta po przebytym zawale serca, odpowiada konsultant ds. zdrowego żywienia, Agnieszka Boryna.
Często nie przywiązujemy wagi ani do tego, co jemy, ani do sposobu przygotowania potrawy. Tak jest zwykle do czasu, kiedy choroba nie wymusi na nas zmiany nawyków żywieniowych. W trosce o swoje zdrowie warto nauczyć się zdrowego, racjonalnego odżywiania. Zyskamy nie tylko siłę i witalność, ale także atrakcyjniejszy wygląd. Na pytanie czytelniczki, jak powinna wyglądać dieta po przebytym zawale serca, odpowiada konsultant ds. zdrowego żywienia, Agnieszka Boryna.
Pani Agnieszko!
Niedawno mój mąż miał zawał. Niestety, żył w ciągłym stresie, nie dbał o siebie i palił. Teraz na szczęście rzucił palenie, bo się przestraszył. Lekarz zalecił mu zmianę trybu życia i zdrowe odżywianie. Mąż zawsze lubił tradycyjną polską kuchnię, potrawy tłuste i niezdrowe np. karkówkę czy golonkę. Ponieważ to ja przygotowuję posiłki, chciałabym dokładniej się dowiedzieć, co mu wolno, a co należy wyeliminować. Które tłuszcze są korzystne dla serca, a które szkodzą i są zakazane? W jakich proporcjach można je spożywać i w jakich produktach występują? Czy to prawda, że wolno pić czerwone wino? W jaki sposób urozmaicić tę dietę, aby łatwiej było pogodzić się z koniecznymi zmianami?
Maria
Agnieszka Boryna — konsultant ds. prawidłowego odżywiania. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty prawidłowego odżywiania dla osób, które mimo katorżniczych diet nie uzyskują wymarzonej sylwetki, dla osób z niedowagą, które chętnie przyjmą parę kilogramów, oraz dla osób, które po prostu chcą usystematyzować i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Prywatnie uwielbia wypróbowywać nowe przepisy kulinarne i wyszukiwać zdrowszej alternatywy tradycyjnych polskich dań. Otwarta i ciekawa wszystkich eko nowości pojawiających się na rynku.
***
Pani Mario,
W przypadku Pani męża zmiana nawyków żywieniowych i sposobu odżywiania będzie konieczna. Choroby układu krążenia i serca są sprawą poważną, ale na szczęście poprzez odpowiednią dietę możemy poprawić stan zdrowia. Zmiana będzie radykalna, ponieważ musi Pani zamienić tradycyjną kuchnię polską na… kuchnię śródziemnomorską. Będzie to również dla Pani bardzo korzystne, zarówno dla zdrowia, jak i dla poprawy sylwetki. W nowej diecie należy ograniczyć tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, gdyż jest bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe mające działanie prozapalne i promiażdżycowe. Mięso czerwone takie jak wieprzowina czy wołowina są bogate w cholesterol, który należy redukować, natomiast białe, chude mięso drobiowe jest zdecydowanie zdrowsze i może pozostać w nowej diecie. Przysmaki takie jak smalec czy boczek trzeba wyeliminować. Dominujący powinien być tłuszcz roślinny. Wskazane są olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, natomiast do smarowania pieczywa zdecydowanie margaryny miękkie, kubkowe. W diecie należy uwzględnić ryby, owoce morza. Ryby są idealnym źródłem kwasów omega 3, które są zalecane szczególnie osobom cierpiącym na schorzenia układu sercowo — naczyniowego. Skutecznie obniżają poziom "złego" cholesterolu. Należy wybierać ryby morskie, takie jak: łosoś, tuńczyk, makrela, gdyż są najbogatsze w nienasycone kwasy tłuszczowe.
Do diety dołączamy również produkt z pełnego ziarna, kasze i makarony razowe, orzechy, nasiona roślin strączkowych. W ciągu dnia należy spożyć około 5 porcji warzyw i 3 porcje owoców. Trzeba wyeliminować produkty wysokosłodzone takie jak: napoje gazowane, słodzone, soki i nektary owocowe, gdyż są mocno dosładzane oraz słodycze w każdej postaci i wyroby cukiernicze.
Sposób przygotowania potraw również ma znaczenie. Unikamy smażenia, w zamian za to dusimy, gotujemy, grillujemy i przyrządzamy na parze. Dania nie muszą być nudne, wszystko zależy od naszego pomysłu. Możemy np. przygotować zapiekankę z łososia.
Do garnka z osoloną wodą dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, obrane ze skórki pomidory, marchew oraz podzielone na różyczki brokuły. Po 15 minutach wyjmujemy warzywa i do otrzymanego, gorącego bulionu wkładamy płat łososia pokrojony w kostkę. W naczyniu żaroodpornym układamy warzywa i na wierzch kładziemy rybę, którą doprawiamy ulubioną przyprawą. Na całość kładziemy pokrojoną w plastry mozzarellę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. Celsjusza, na 15 — 20 minut.
Pyta Pani o czerwone, wytrawne wino. Ma ono korzystny wpływ na układ krążenia, natomiast w przypadku Pani męża, który przeszedł zawał, radziłabym skonsultować tę kwestię z kardiologiem.
Omówiony sposób odżywiania jest szczególnie zalecany osobom, które cierpią na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Jest również rekomendowany przez naukowców, lekarzy i dietetyków jako ten idealny, który może stać się stylem życia.
Pozdrawiam,
Agnieszka Boryna
Kontakt do konsultantki ds. prawidłowego odżywiania: swiat-zdrowia, facebook.com/swiatzdrowia
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dietetytczki, magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dietetyka)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze