Ciekawe pomysły, co zrobić z cukinią
ISABELLE • dawno temuNiezależnie od pory roku składnikami, które zawsze mogą królować na naszych kuchennych stołach, są warzywa – oczywiście odpowiednie do pory roku. Największym powodzeniem cieszą się naturalnie warzywa i owoce, które pojawiają się wiosną i latem, jednak jeśli ktoś jest smakoszem wszelkich roślin, to na pewno ma ciekawe pomysły na przepisy w oparciu o warzywa. Tym razem proponuję zrobić ciekawedania z cukinią w tle. Albo na pierwszym planie.
Cukinia czyli kabaczek?
Nie ulega wątpliwości, że jest to odmiana dyni. Pochodzi z Włoch i stąd nazwa – od włoskiej zucchini. W Polsce południowo-wschodniej nazywana jest kabaczkiem, chociaż w pozostałych regionach kraju jest znana pod obiema nazwami. Poszczególne odmiany rośliny mają rożny kształt, wygląd, jak i smak. Szczególną popularność cukinia zyskała w Europie, na południu Rosji oraz na Bałkanach. Jest to warzywo o niskiej kaloryczności, ale i raczej małej wartości odżywczej. Zawierają duże ilości cukrów, witaminy C, PP, B1 i karotenu. Cukinia najbardziej ceniona jest za swój smak. Jednak niesie również wiele korzyści dla organizmu ludzkiego – ma właściwości odkwaszające oraz przyspieszające metabolizm. Jest ona bardzo popularnym elementem wielu potraw, zarówno w wersji surowej, jak też pieczonej, duszonej, smażonej i gotowanej. Może służyć do sporządzania marynat, zup, wielu dań, sałatek, surówek, a nawet deserów i napojów.
W sprzedaży cukinie są dostępne przez cały rok. Przy wyborze należy kierować się wyglądem zewnętrznym. Niezależnie od wielkości kupowany owoc musi być twardy, skórka napięta, a kolor intensywny: zielony, jasnozielony, żółty, srebrzysty, pomarańczowy lub pasiasty (w zależności od odmiany). Cukinia żółta jest bardziej chrupka od odmian zielonych. Świeże warzywo możemy bez problemu kupić o każdej porze roku. Na rynku można też spotkać cukinię kiszoną oraz marynowaną.
Coś dobrego z cukinią
Cukinia, grzyby i makaron na patelni
Składniki:
- 1 średnia cebula,
- 2 średnie cukinie (pokrojone),
- 250 g świeżych grzybów,
- 2 ząbki czosnku (zmielonego),
- ½ paczki makaronu (np. kokardki),
- ½ puszki przecieru pomidorowego,
- ½ szklanki mozzarelli.
Przygotowanie:
Na głębokiej patelni rozgrzej oliwę z oliwek, wrzuć grzyby, cebulę i podsmaż, aż nabiorą złotego koloru. Następnie wrzuć cukinię, przykryj pokrywką, zmniejsz ogień i duś, dopóki warzywa nie zmiękną. W międzyczasie ugotuj makaron. Gdy będzie miękki, odcedź i dodaj przecier pomidorowy. Zostaw na najmniejszym ogniu, a do składników na patelni dodaj ser mozarella i pozwól, aby się rozpuścił. Następnie wrzuć do garnka z makaronem zawartość patelni i wymieszaj! Gotowe! Możesz także dodać pierś z kurczaka.
Kremowa zupa z cukinii i ziemniaków
Składniki:
- 25 g masła,
- 100 g cebuli,
- 1 ząbek czosnku,
- 2 ziemniaki (pokrojone w kostkę),
- 2–3 cukinie (pokrojone w kostkę),
- 750 ml bulionu z kurczaka,
- 1 szczypta pieprzu cayenne,
- 1 łyżeczka papryki,
- ½ łyżeczki tymianku,
- ½ łyżeczki bazylii,
- sól,
- 175 ml śmietany.
Przygotowanie:
Roztop masło na patelni, dodaj cebulę i czosnek. Smaż przez 5 minut, a następnie dodaj ziemniaki. Weź około 100 g ziemniaków, dodaj na patelnię, po czym po 8–10 minutach odłóż na bok. Dodaj teraz cukinię i gotuj przez 3 minuty. Tymczasem ugotuj rosół, dodaj zioła i przyprawy. Dodaj warzywa z patelni i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i pozostaw do gotowania przez 40 minut. Po tym czasie wlej mieszankę do blendera i zmiksuj tak, aby powstało purre. Podgrzej jeszcze raz i dodaj śmietany. Podawaj w miseczkach, a dla ozdoby wrzuć kostki ugotowanych ziemniaczków. Smacznego! A może znasz inne ciekawe przepisy na dania z cukinią?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze