Dlaczego warto pić miętową herbatę?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś zaprzyjaźnić się z herbatą miętową. Ten aromatyczny napar pomoże ci zadbać o nienaganną sylwetkę i złagodzi świąteczne dolegliwości żołądkowe. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się miętową herbatą.
Miętowa herbata a zdrowie
Gorący napar z mięty skutecznie hamuje apetyt. Jego silny zapach pomoże ci zapanować nad głodem i ilością spożywanych pokarmów. Jeżeli nie wyobrażasz sobie obiadu bez następującej po nim słodkiej przekąski, miętowa herbata okaże się dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Filiżanka naparu tuż po posiłku zwalczy ochotę na słodkości.
Miętowa herbata skutecznie reguluje procesy trawienne. Badania dowodzą, że napój ten usprawnia perystaltykę jelit. Innymi słowy, herbata z mięty sprawia, że jedzenie jest szybko i sprawnie transportowane w organizmie. Co więcej, gorący napar z mięty łagodzi zaparcia i inne dolegliwości żołądkowe (dlatego powinnaś o nim pamiętać w okresie świątecznego obżarstwa). Specjaliści są zdania, że herbata przynosi ulgę osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego.
Warto pamiętać, że mięta posiada właściwości przeciwskurczowe, przeciwpasożytnicze, przeciwwymiotne i bakteriobójcze. Z tego powodu skutecznie złagodzi bóle mięśni, stawów oraz nerwobóle. Polecana jest także w przypadku przeziębienia – w szczególności jeżeli chodzi o inhalacje.
Miętowa herbata a stres
Co istotne, herbata z mięty pomoże ci się zrelaksować. W jednym z badań ukazano, że wąchanie mięty w czasie stresujących dojazdów do pracy zmniejszyło niepokój i zmęczenie badanych osób o 20%, a także obniżyło ich frustrację o 25%. Jeżeli chodzi o odchudzanie, zwiększony poziom kortyzolu, wynikający z nieustającego poczucia stresu, może wpływać w negatywny sposób na metabolizm. Tymczasem kojący, relaksujący aromat mięty łagodzi zdenerwowanie i przywraca właściwe funkcjonowanie organizmu.
Jeżeli pragniesz skorzystać z dobrodziejstw herbaty miętowej, przygotuj jedną łyżkę mięty i zalej ją wrzątkiem. Możesz także przygotować napój z 4 łyżeczek czarnej herbaty i pęczka liści mięty startej z 4–6 łyżeczkami cukru.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze