Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię
9. Zmiany klimatyczne a alergia
Zmiany klimatyczne mogą powodować coraz większą ilość upałów. Co więcej, mogą też mieć wpływ na zwiększenie stężenia pyłków w powietrzu lub wydłużenie sezonu pylenia. Wpływ suszy na alergię jest dość skomplikowany, gdyż wszystko zależy od rodzaju alergii, pory roku i miejsca zamieszkania. Jednak ogólnie rzecz biorąc, upały i susza mają dobroczynny wpływ na osoby z katarem siennym, a negatywny na osoby z alergiami na pleśń.
8. Powiązanie między alergią a suszą
Susza zakłóca rozwój roślin. W związku z tym utrudniony jest też rozwój roślin pylących. Jeśli masz uczulenie na pyłki traw, chwastów i drzew, susza może oznaczać mniej pyłków i mniej objawów. Jeżeli masz alergię na pleśń, suche powietrze i upały wpływają na unoszenie się zarodników pleśni z ziemi, pogarszając objawy uczulenia.
7. Miejsce zamieszkania a alergia
Miejsce zamieszkania oraz czas wystąpienia suszy to czynniki, które wpływają na alergie i występowanie objawów. W przypadku Polski, pogoda zmienia się wraz z porami roku. W związku z tym, w przeciwieństwie do miejsc, gdzie jest ciepło przez cały rok, najgorszy czas dla alergików cierpiących z powodu pylenia drzew to wiosna.
6. Lato a alergia wziewna
W lecie pełno jest alergenów takich jak trawy, a późne lato i początek jesieni to czas pylenia chwastów. Susza w czasie największego pylenia alergenów oddziałujących na ciebie może wpłynąć na obniżenie stężenia pyłków i złagodzenie objawów.
5. Sposoby na alergię podczas suszy
Ciężko jest przewidzieć, jak susza wpłynie na alergię w twoim wypadku. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, jeżeli alergia nasila się w suche i wietrzne dni.
4. Zasada pierwsza: pozostań w domu
Podstawowa zasada w przypadku alergii to zawsze unikanie alergenu. Pozostań w domu tak długo jak to możliwe, jeżeli odczuwasz nasilenie objawów. W miarę możliwości korzystaj z klimatyzacji i nie otwieraj okien, zarówno w domu, jak i w samochodzie.
3. Zasada druga: prysznic to podstawa
Bierz prysznic przed pójściem spać. Bardzo często na długich włosach gromadzą się pyłki i zarodniki pleśni, więc umyj włosy przed snem, aby zapewnić sobie spokojną noc bez objawów. Pamiętaj, symptomy alergii nasilają się w nocy, więc ważne jest, aby nie pozostawić we włosach alergenów, które zakłócą sen.
2. Zasada trzecia: zamień szkła kontaktowe na okulary
Suche powietrze nie sprzyja alergikom noszącym szkła kontaktowe, ponieważ przyklejają się do nich zarodniki pleśni i pyłki. W upalne, suche dni lepsze są okulary – mogą też one częściowo ochronić oko przed alergenem.
1. Zasada czwarta: sprawdzaj stężenie pyłków
Miej alergię pod kontrolą i sprawdzaj stężenie pyłków w swojej okolicy. Być może dobrym pomysłem będzie wakacyjny wyjazd w miejsce, gdzie stężenie pyłków w powietrzu jest niższe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze