Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

9. Zmiany klimatyczne a alergiaZmiany klimatyczne mogą powodować coraz większą ilość upałów. Co więcej, mogą też mieć wpływ na zwiększenie stężenia pyłków w powietrzu lub wydłużenie sezonu pylenia. Wpływ suszy na alergię jest dość skomplikowany, gdyż wszystko zależy od rodzaju alergii, pory roku i miejsca zamieszkania. Jednak ogólnie rzecz biorąc, upały i susza mają dobroczynny wpływ na osoby z katarem siennym, a negatywny na osoby z alergiami na pleśń.
Zdjęcie autorstwa kaet44 / CC BY

9. Zmiany klimatyczne a alergia
Zmiany klimatyczne mogą powodować coraz większą ilość upałów. Co więcej, mogą też mieć wpływ na zwiększenie stężenia pyłków w powietrzu lub wydłużenie sezonu pylenia. Wpływ suszy na alergię jest dość skomplikowany, gdyż wszystko zależy od rodzaju alergii, pory roku i miejsca zamieszkania. Jednak ogólnie rzecz biorąc, upały i susza mają dobroczynny wpływ na osoby z katarem siennym, a negatywny na osoby z alergiami na pleśń.

8. Powiązanie między alergią a susząSusza zakłóca rozwój roślin. W związku z tym utrudniony jest też rozwój roślin pylących. Jeśli masz uczulenie na pyłki traw, chwastów i drzew, susza może oznaczać mniej pyłków i mniej objawów. Jeżeli masz alergię na pleśń, suche powietrze i upały wpływają na unoszenie się zarodników pleśni z ziemi, pogarszając objawy uczulenia.
Zdjęcie autorstwa Marufish / CC BY

8. Powiązanie między alergią a suszą
Susza zakłóca rozwój roślin. W związku z tym utrudniony jest też rozwój roślin pylących. Jeśli masz uczulenie na pyłki traw, chwastów i drzew, susza może oznaczać mniej pyłków i mniej objawów. Jeżeli masz alergię na pleśń, suche powietrze i upały wpływają na unoszenie się zarodników pleśni z ziemi, pogarszając objawy uczulenia.

7. Miejsce zamieszkania a alergiaMiejsce zamieszkania oraz czas wystąpienia suszy to czynniki, które wpływają na alergie i występowanie objawów. W przypadku Polski, pogoda zmienia się wraz z porami roku. W związku z tym, w przeciwieństwie do miejsc, gdzie jest ciepło przez cały rok, najgorszy czas dla alergików cierpiących z powodu pylenia drzew to wiosna.
Zdjęcie autorstwa Veronica ML / CC BY

7. Miejsce zamieszkania a alergia
Miejsce zamieszkania oraz czas wystąpienia suszy to czynniki, które wpływają na alergie i występowanie objawów. W przypadku Polski, pogoda zmienia się wraz z porami roku. W związku z tym, w przeciwieństwie do miejsc, gdzie jest ciepło przez cały rok, najgorszy czas dla alergików cierpiących z powodu pylenia drzew to wiosna.

6. Lato a alergia wziewnaW lecie pełno jest alergenów takich jak trawy, a późne lato i początek jesieni to czas pylenia chwastów. Susza w czasie największego pylenia alergenów oddziałujących na ciebie może wpłynąć na obniżenie stężenia pyłków i złagodzenie objawów.
Zdjęcie autorstwa Mark / CC BY

6. Lato a alergia wziewna
W lecie pełno jest alergenów takich jak trawy, a późne lato i początek jesieni to czas pylenia chwastów. Susza w czasie największego pylenia alergenów oddziałujących na ciebie może wpłynąć na obniżenie stężenia pyłków i złagodzenie objawów.

5. Sposoby na alergię podczas suszyCiężko jest przewidzieć, jak susza wpłynie na alergię w twoim wypadku. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, jeżeli alergia nasila się w suche i wietrzne dni.
Zdjęcie autorstwa phault / CC BY

5. Sposoby na alergię podczas suszy
Ciężko jest przewidzieć, jak susza wpłynie na alergię w twoim wypadku. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, jeżeli alergia nasila się w suche i wietrzne dni.

4. Zasada pierwsza: pozostań w domuPodstawowa zasada w przypadku alergii to zawsze unikanie alergenu. Pozostań w domu tak długo jak to możliwe, jeżeli odczuwasz nasilenie objawów. W miarę możliwości korzystaj z klimatyzacji i nie otwieraj okien, zarówno w domu, jak i w samochodzie.
Zdjęcie autorstwa Luke Wisley / CC BY

4. Zasada pierwsza: pozostań w domu
Podstawowa zasada w przypadku alergii to zawsze unikanie alergenu. Pozostań w domu tak długo jak to możliwe, jeżeli odczuwasz nasilenie objawów. W miarę możliwości korzystaj z klimatyzacji i nie otwieraj okien, zarówno w domu, jak i w samochodzie.

3. Zasada druga: prysznic to podstawaBierz prysznic przed pójściem spać. Bardzo często na długich włosach gromadzą się pyłki i zarodniki pleśni, więc umyj włosy przed snem, aby zapewnić sobie spokojną noc bez objawów. Pamiętaj, symptomy alergii nasilają się w nocy, więc ważne jest, aby nie pozostawić we włosach alergenów, które zakłócą sen.
Zdjęcie autorstwa Steven Depolo / CC BY

3. Zasada druga: prysznic to podstawa
Bierz prysznic przed pójściem spać. Bardzo często na długich włosach gromadzą się pyłki i zarodniki pleśni, więc umyj włosy przed snem, aby zapewnić sobie spokojną noc bez objawów. Pamiętaj, symptomy alergii nasilają się w nocy, więc ważne jest, aby nie pozostawić we włosach alergenów, które zakłócą sen.

2. Zasada trzecia: zamień szkła kontaktowe na okularySuche powietrze nie sprzyja alergikom noszącym szkła kontaktowe, ponieważ przyklejają się do nich zarodniki pleśni i pyłki. W upalne, suche dni lepsze są okulary – mogą też one częściowo ochronić oko przed alergenem.
Zdjęcie autorstwa Camera Eye Photograp / CC BY

2. Zasada trzecia: zamień szkła kontaktowe na okulary
Suche powietrze nie sprzyja alergikom noszącym szkła kontaktowe, ponieważ przyklejają się do nich zarodniki pleśni i pyłki. W upalne, suche dni lepsze są okulary – mogą też one częściowo ochronić oko przed alergenem.

1. Zasada czwarta: sprawdzaj stężenie pyłkówMiej alergię pod kontrolą i sprawdzaj stężenie pyłków w swojej okolicy. Być może dobrym pomysłem będzie wakacyjny wyjazd w miejsce, gdzie stężenie pyłków w powietrzu jest niższe.
Zdjęcie autorstwa eGuide Travel / CC BY

1. Zasada czwarta: sprawdzaj stężenie pyłków
Miej alergię pod kontrolą i sprawdzaj stężenie pyłków w swojej okolicy. Być może dobrym pomysłem będzie wakacyjny wyjazd w miejsce, gdzie stężenie pyłków w powietrzu jest niższe.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Dlaczego kobiety się malują? 8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet Kozłek lekarski Kąpiel lipowo-rumiankowa – przepis na aromaterapię i regenerację w wannie Jak dbać o higienę intymną? Wygraj walkę z rozstępami Mamo, skąd się wziąłem? Tani sposób na oczyszczenie organizmu Jak chudnąć i się nie oszpecić Jak sól wpływa na zdrowie? Szczepionki wzmocnią twoją odporność Opalanie natryskowe