Suche powietrze - co robić?
ALICJA • dawno temuNadeszła zima a wraz z nią sezon grzewczy. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach drastycznie spada, nawet do 10%, podczas gdy optymalna wilgotność powietrza wynosi ok. 50%. W dobrze nawilżonym pomieszczeniu najlepiej nam się oddycha i przyjemnie śpi. Gdy w naszych śluzówkach zapanuje iście pustynny klimat o infekcję nietrudno. Co robić?
Suche powietrze szkodzi
Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniach powoduje:
- wysuszenie skóry, a co za tym idzie świąd i pieczenie,
- drapiące gardło, chrypkę i infekcje gardła,
- zapalenie spojówek,
- swędzenie oczu,
- bezsenność.
Bardzo suche powietrze w pomieszczeniach sprzyja nieprzyjemnemu "porażeniu prądem" przy dotknięciu przedmiotów, na których zatrzymują się ładunki elektrostatyczne.
Nawilżacze powietrza
Wprawdzie zakupienie nawilżacza nie jest "lekiem na całe zło", ale warto w nie zainwestować i zwiększyć wilgotność powietrza. Do wyboru macie nawilżacze ultradźwiękowe, które wytwarzają mgiełkę oraz nawilżacze parowe, które produkują parę wodną. Wilgotność powietrza reguluje się za pomocą wbudowanego w urządzenie termostatu. Ponadto, niektóre nawilżacze powietrza wyposażone są w jonizator uzupełniający korzystne dla zdrowia jony. Inne posiadają dozownik zapachów, w którym umieszcza się olejki eteryczne. Ważne, by po zakupie nawilżacza powietrza regularnie go czyścić i wymieniać filtr. W innym wypadku zamiast oczyszczać i nawilżać powietrze, urządzenie będzie rozpylało szkodliwe dla zdrowia bakterie, które zdążyły się w nim osadzić.
Inne sposoby na suche powietrze
Prostą metodą ograniczenia suchości powietrza w pomieszczeniu jest przykręcenie grzejników. Warto zainwestować w małą hodowlę paprotek, które są doskonałymi naturalnymi nawilżaczami powietrza. Na grzejnikach możesz umieścić pojemniczki z wodą, która parując nawilży powietrze. Często wietrz pomieszczenie i pij dużo wody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze