Figa - najsłodszy i najzdrowszy kwiat świata
DANUTA CAPIGA • dawno temuFigi mają bardzo duże właściwości lecznicze. Ze względu na dużą ilość cukrów są doskonałym źródłem energii. Świeże figi zawierają od 15 do 25% glukozy i fruktozy, przeciwutleniacze, witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę PP. Są bogate w sole mineralne, są najlepszym źródłem wapnia, 100g tego owocu dostarcza tyle wapnia ile jedna szklanka mleka.
Figi kojarzą nam się ze Świętem Bożego Narodzenia, dodawane do wigilijnych potraw jako bakalie. Choć przysłowiowa „figa z makiem” symbolizuje coś, czego nie dostaniesz np. za przysługę, jest wartościową rośliną. Wielu badaczy uważa, że to owoc figowca a nie jabłko było „zakazanym owocem”, którym szatan kusił Ewę. To z liści figi Adam i Ewa sporządzili sobie pierwsze ubrania. W starożytnej Grecji były wysoko cenione, starszym ludziom pozwalały zachować dłużej młody wygląd i zdrowie, młodych czynić miały silnymi i wytrzymałymi.
W kulturze włoskiej figowiec i jego owoc są symbolami płodności i wiecznej młodości.
Kaloryczne i pożywne figi zastępowały niejednokrotnie cały posiłek, jedzono je ze zsiadłym mlekiem lub plackami. Wytwarzano z nich także wino.
Figi mają bardzo duże właściwości lecznicze. Ze względu na dużą ilość cukrów są doskonałym źródłem energii. Świeże figi zawierają od 15 do 25% glukozy i fruktozy, przeciwutleniacze, witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę PP. Są bogate w sole mineralne, są najlepszym źródłem wapnia, 100g tego owocu dostarcza tyle wapnia ile jedna szklanka mleka.
Suszone figi to afrodyzjak dla mężczyzn mających problemy z erekcją, zawarte w nich aminokwasy zwiększają popęd seksualny.
Najsmaczniejsze figi to te bardzo dojrzałe i miękkie. Mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można je spożywać na surowo, na słodko, słono, gorące. Są doskonałym dodatkiem do sałatek, sosów, ciast. Smakują w towarzystwie mięsa, warzyw, owoców.
Figi przetwarza się na konfitury, dżemy. Nalewka z liści figi zalecana jest dla osób mających astmę, gdyż zmniejsza duszności. W niektórych regionach suszone i podprażone figi stosuje się jako substytut kawy.
Źródło: informacja prasowa Ewa Krawiec
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze