Eksfoliacja – jesienna odnowa skóry
REDAKCJA • dawno temuPeeling to kontrolowane niszczenie skóry substancjami chemicznymi lub biologicznymi. Istotą działania peelingów jest proces złuszczania naskórka. Podczas kuracji zostaje usunięta warstwa martwych komórek, a odsłonięta – świeżych i zdrowych.
Wygląd naszej twarzy to wypadkowa m.in. stanu naskórka i stanu skóry właściwej. Naskórek uwidacznia nie tylko przebarwienia i rozszerzone pory, ale też bolączki skóry właściwej – zmarszczki, bruzdy oraz zjawisko wiotczenia. Z wiekiem, a przede wszystkim pod wpływem promieniowania UV (słońce, solarium), kolagen i rozciągliwe włókna elastyny w skórze właściwej ulegają uszkodzeniu — skóra traci spoistość, jędrność i elastyczność tworząc zmarszczki. W dodatku żywa warstwa naskórka staje się coraz cieńsza kosztem wierzchniej warstwy rogowej (martwe komórki), a jego błona podstawna prostuje się, coraz słabiej przylegając do skóry właściwej. Wskutek tego procesu skóra coraz wolniej się odnawia.
Peeling (z ang. peel – łuszczyć, obierać) w kosmetologii to kontrolowane niszczenie skóry substancjami chemicznymi lub biologicznymi. Istotą działania peelingów jest proces złuszczania naskórka. Podczas kuracji zostaje usunięta warstwa martwych komórek, a odsłonięta – świeżych i zdrowych. Złuszczanie naskórka pobudza do działania fibroblasty znajdujące się na styku naskórka i skóry właściwej, a to właśnie one są odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Szybciej również zaczyna odnawiać się naskórek. Zmarszczki, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory, przebarwienia, plamy posłoneczne, zanieczyszczenia skóry – to zmiany, z którymi peelingi radzą sobie szybko i niemal bezboleśnie. Coraz większą popularnością cieszą się peelingi chemiczne. Wybór jednego z nich zależy od tego, jakiego rezultatu oczekujemy. Im wyraźniejszy jest efekt ich działania – tym bardziej złuszczają naskórek. Peelingi chemiczne najlepiej przeprowadzać w okresie niewielkiej aktywności słonecznej, czyli wczesną wiosną i jesienią. Skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i podatna na powstawanie przebarwień pod wpływem promieniowania słonecznego. W ciągu kilku dni po zabiegu niewskazane jest korzystanie z solarium, maseczek kosmetycznych, a kosmetykinależy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza. W zależności od siły stosowania środków wyróżniamy peelingi: powierzchniowe (działają tylko na naskórek), średnio głębokie (oddziałują także na górną warstwę skóry właściwej) i głębokie (sięgające głębokich warstw skóry, wykonywane przez doświadczonych lekarzy).
Co powinnaś wiedzieć przed zabiegiem?
skóra musi być przygotowana do zabiegu. Zazwyczaj przez pewien czas należy stosować zalecone preparaty – kremy z niskostężonymi kwasami owocowymi lub pochodnymi kwasów witaminy A (np. Glyco A – Bioderma, Effaclar K – La Roche Posay, Diacneal – Avene); przy złuszczaniu zaleca się przynajmniej półroczną przerwę pomiędzy zabiegami w serii; przed zabiegiem powinnaś być poinformowana o czasie terapii, cenie, wszelkich niedogodnościach – bólu, przerwie w pracy, łuszczeniu się skóry oraz kosmetykach, które będziesz musiała kupić; nie wolno zrywać schodzącego z twarzy naskórka – musi złuszczyć się sam. Zrywanie go może utrudnić gojenie się skóry po zabiegu; po zabiegu skóra jest podatna na podrażnienia. Trzeba ją chronić wysokimi filtrami – min. SPF 30 do sześciu tygodni po zabiegu niezależnie od pogody.
PEELINGI POWIERZCHNIOWE
Peelingi powierzchniowe to peelingi płytkie, działające tylko na warstwę rogową naskórka. Zaliczają się do nich m.in.:Scrub – peeling o konsystencji kremu, żelu, emulsji z zawartością drobinek ścierających(np. piasku, łupin orzecha, pestek brzoskwini). Peeling enzymatyczny – krem lub maseczka zawierająca enzymy rozpuszczające obumarłe komórki naskórka. Polecany zwłaszcza do cery wrażliwej. Peel-off – maseczka, która zasycha na twarzy tworząc błonkę, ściąga się ją z twarzyw całości razem z obumarłymi komórkami naskórka.
GLYKOPEEL
Co to jest?
Glykopeel jest zabiegiem powierzchniowym działającym na poziomie naskórka. W jego skład wchodzą: kwas glikolowy (czynnik złuszczający), kwas kojowy o działaniu wybielającym przebarwienia, wyciągi roślinne łagodzące podrażnienia, np. ekstrakt z morwy białej oraz witaminy A, C i E, zwane witaminami młodości. Peeling kwasem glikolowym polega na aplikowaniu na skórę preparatów o wzrastających stężeniach, co warunkuje sposób i intensywność jego działania na skórę. Daje to lekarzowi możliwość dobrania stężenia w zależności od rodzaju skóry i charakteru zaburzenia. W stężeniach do 15% kwas glikolowy ma działanie nawilżające i lekko złuszczające w sposób niewidoczny dla oka. Preparaty 8%, 10% i 15% przeznaczone są do codziennego użytku domowego i przygotowują skórę do właściwych zabiegów. Zabiegi nie są bolesne, choć pod koniec kuracji odczuwa się dość silne pieczenie.
Wskazania do zabiegu.
Efektem zabiegów jest zmiękczenie i wygładzenie skóry, rozjaśnienie przebarwień, zamknięcie porów, regulacja łojotoku. Liczba zaskórników ulega znacznemu zmniejszeniu, poprawia się nawilżenie skóry i koloryt. Ponadto stosowanie preparatów z kwasem glikolowym przez około 6 miesięcy stymuluje odbudowę włókien sprężystych w skórze, co prowadzi do spłycenia zmian potrądzikowych i zmarszczek, dając znaczną poprawę wyglądu skóry.
Czy wymaga wcześniejszych przygotowań?
Przed złuszczaniem kwasem glikolowym konieczne jest przygotowanie skóry poprzez użycie preparatu z zawartością 10-procentowego kwasu glikolowego, którym smaruje się skórę przez około dwa tygodnie.
Czy od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć?
Tak. Złuszczanie naskórka przebiega niezauważalnie dla otoczenia. Bezpośrednio po zabiegu można wykonać makijaż. Ten rodzaj peelingu wymaga serii zabiegów, które wykonuje się w ciągu 2 lub 3 miesięcy co 7 do 14 dni. Seria wskazana jest dwa razy do roku. Cena: 200–300 zł za 1 zabieg.
PEELINGI ŚREDNIO GŁĘBOKIE
Do peelingów średnio głębokich zaliczamy m.in. peelingi ziołowe, np. peeling azjatycki (green peel), który polega na wtarciu w skórę specjalnej mieszanki ziół. Zioła wywołują efekt przekrwienia skóry, odczyn zapalny i stopniowe złuszczanie naskórka. Proces łuszczenia trwa 6–7 dni. Zabieg można wykonywać tylko raz w miesiącu. Przeprowadzają go gabinety kosmetyczne. Eksfoliację AHA lub AHA + BHA. Peeling chemiczny polega na wykorzystaniu substancji złuszczających. Eksfoliacja kwasami wykonywana przez doświadczonych lekarzy, oddziałuje znacznie głębiej niż popularne peelingi stosowane metodami domowymi, a nawet peelingi wykonywane przez kosmetyczki. Działa bowiem nie tylko na wierzchnie warstwy naskórka, ale i na warstwy głębsze, docierając nawet do skóry właściwej. Głębokie złuszczanie nie tylko usuwa ślady po trądziku czy wygładza bruzdy i zmarszczki, ale również poprawia strukturę skóry, jej koloryt i elastyczność. Aby rezultaty były zadowalające, lekarz przeprowadzający peeling musi być doświadczonym specjalistą. Konieczna jest trafna ocena fototypu skóry, jej grubości i natłuszczenia. Źle dobrany peeling może grozić powstaniem przebarwień. Zabiegi z użyciem kwasów z reguły nie bolą (w razie potrzeby lekarz stosuje znieczulenie zewnętrzne), może tylko pojawić się chwilowe uczucie pieczenia. Zwykle preparaty nakładane są na twarz warstwami, po czym zmywa się je z powierzchni naskórka (ich działanie w głębi skóry nadal jednak trwa). Najnowsze peelingi można stosować nawet na powieki. Z ostatnich badań wynika, że również skóra płytko unaczyniona — dotąd uważana za przeciwwskazanie do takich zabiegów — może z odpowiedniego peelingu odnieść korzyść dzięki wzmocnieniu naczyń krwionośnych.
EASY PEEL
Co to jest?
Easy Peel to zabieg z wykorzystaniem 15-procentowego kwasu trójchlorooctowego. Można nim złuszczać również najdelikatniejsze i najtrudniejsze do wygładzania partie wokół oczu i ust. Odnowiona skóra jest znacznie gładsza, przestaje być ziemista i matowa, zyskuje delikatnie zaróżowioną barwę. Jest to peeling wieloskładnikowy. Zawiera m.in. kwas karboksylowy, cytrynowy, trójchlorooctowy w stężeniu poniżej 15%. Taki skład peelingu warunkuje dużą efektywność zabiegu, a jednocześnie maksymalne bezpieczeństwo. Zabieg Easy Peel jest dwufazowy: pierwsza faza polega na nałożeniu właściwego płynu złuszczającego w postaci jednej lub dwóch warstw w zależności od reakcji skóry. W fazie drugiej aplikuje się pacjentowi aktywny post peel krem, który wnika w głąb naskórka.
Wskazania do zabiegu.
Easy Peel, oparty m.in. na TCA, jest skuteczną metodą walki z objawami uszkodzenia posłonecznego i starzenia się skóry, czyli ze zmniejszeniem jej elastyczności, zmarszczkami, nadmiernym rogowaceniem i przebarwieniami. Służy również do uzyskania efektu „napięcia skóry” podczas terapii dietetycznych. Może być stosowany praktycznie na większość partii ciała, zwłaszcza na twarz, szyję, dekolt, plecy i ramiona.
Czy wymaga wcześniejszych przygotowań?
Jego zadaniem jest przyspieszenie odnowy skóry i dlatego, w przeciwieństwie do kuracji kwasem glikolowym, nie trzeba wykonywać uprzednich zabiegów przygotowawczych.
Czy od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć?
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie skóry i przez kilka dni delikatne jej złuszczanie się. Skóra schodzi podobnie jak po intensywnym opalaniu. Jeden cykl to 4 zabiegi w odstępach co najmniej tygodniowych. Korzystne zmiany sąwidoczne już po trzecim zabiegu, a pełny efekt uzyskuje się po 6 tygodniach. Easy Peel można stosować o każdej porze roku. Cena: 280–300 zł za 1 zabieg
YELLOW PEEL
Co to jest?
Jest to powierzchowny peeling chemiczny, którego główny składnik stanowi kwas retinolowy. Jest peelingiem mało inwazyjnym, a jednocześnie skutecznym. Wykonany kilkakrotnie daje efekt porównywalny z peelingami średnio głębokimi. Zawiera kwas retinolowy, azaleinowy, fitowy i kojowy. Charakterystyczną cechą jest wieloetapowość zabiegu. W gabinecie lekarskim, w odstępach jednogodzinnych nakładane są kolejne warstwy peelingu. Za pomocą specjalnego pędzelka wykonuje się powierzchowny peeling poprzez nałożenie związku kwasu glikolowego, rezorcyny i kwasu salicylowego.W drugim etapie, tj. po pojawieniu się pierwszych oznak rumienia, zmywa się peeling powierzchowny i nakłada się Yellow Peel. Po godzinie Yellow Peel zmywa się. Ten etap powtarzany jest wielokrotnie, tj. od 4 do 8 razy. Kurację należy kontynuować w domu, liczba warstw zależy od efektów, jakie chcemy osiągnąć.
Wskazania do zabiegu.
Ma działanie wybielające zarówno przebarwienia potrądzikowe, jak i posłoneczne. Zmniejsza znacznie ilość zaskórników dając efekt oczyszczenia i „rozjaśnienia” skóry.
Czy od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć?
Po peelingu występuje lekki obrzęk skóry i jej zaczerwienienie. W trzecim dniu po zabiegu następuje delikatne złuszczanie się naskórka i ten stan utrzymuje się do 7 dni. Po zabiegu należy unikać słońca i stosować filtry przeciwsłoneczne.Cena: ok. 300 zł za 1 zabieg.
WEEKEND PEEL
Co to jest?
Weekend peel to kompozycja środków chemicznych – kwasu salicylowego, mlekowego, undecylenowego oraz rezocyny i sproszkowanych gąbek koralowych. Weekend Peel jest średnio głębokim peelingiem opracowanym przez lekarzy: Yorama Finsi i Marinę Landau. Metoda ta charakteryzuje się unikatową techniką chemoabrazji umożliwiającą odmłodzenie skóry, jak również dużym efektem terapeutycznym. Ze względu na znaczną aktywność zawartych komponentów preparat ten powinien być stosowany wyłącznie przez lekarzy. Ze względu na czas działania preparatu, który wynosi około 72 godziny, preparat przeznaczony jest do stosowania w ciągu weekendu.
Wskazania do zabiegu.
Weekend peel ma działanie średnio głębokie. Pomaga usunąć przebarwienia, powierzchniowe zmarszczki, blizny po trądziku oraz zaburzenia pigmentacji.
Czy od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć?
Skóra potrzebuje 3–4 dni na rekonwalescencję. Po zabiegu zaleca się długie stosowanie kremów AHA oraz żeli beztłuszczowych. Cena: ok. 950 zł za 1 zabieg.
PEELINGI GŁĘBOKIE
Mikrodermabrazja i dermabrazja polegają na mechanicznym usuwaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Peelingmechaniczny wykonywany jest za pomocą urządzenia ścierającego, zwykle w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Metoda pozwala na usunięcie głębszych przebarwień. Po zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona. Ten stan może utrzymywać się nawet do dwóch miesięcy. Dermabrazja wykonywana jest tylko w szpitalu. Bezpośrednio po zabiegu zakładany jest jałowy opatrunek nasączony środkami przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi, który zdejmowany jest po 7–10 dniach. Zaletą tej metody jest możliwość usunięcia dość głębokich zmian, wadą – długotrwałe utrzymujące się zaczerwienienie skóry twarzy – do dwóch miesięcy.
CHEMABRAZJA (BLUE PEEL)
Co to jest?
Chemabrazja kolorowa to peeling na bazie 15 lub 20 % kwasu trójchlorooctowego. Jest najsilniejszym z omawianych zabiegów. Wykonuje się go przy powierzchniowym znieczuleniu. Przez tydzień twarz ma niebieskawe zabarwienie ze względu na zawartość niebieskiego barwnika w roztworze kwasu. Podczas zabiegu preparat zmienia kolor odbiałego do granatowego. Ta zmiana koloru stanowi informację, jak głęboko kwas wniknął w naskórek. Uzyskanie odpowiedniego koloru świadczy o dobrym wyniku zabiegu. Pożądane efekty można zauważyć już potygodniu.
Wskazania do zabiegu.
Efekty już po jednym zabiegu są spektakularne: pozwala on na likwidację głębszych zmarszczek, przebarwień skóry, zmian posłonecznych i blizn potrądzikowych.
Czy wymaga wcześniejszych przygotowań?
Przed zabiegiem skóra musi być odpowiednio przygotowana. Okres przygotowania trwa 3 tygodnie. Przez ten czas należy nakładać na skórę odpowiedni krem zawierający kwasy.
Czy od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć?
Blue Peel wykonywany jest w ogólnym znieczuleniu z dobowym pobytem w klinice. Po zabiegu skóra nabiera błękitnej barwy, jest zaczerwieniona, obrzękła i mocno się łuszczy, co niestety oznacza konieczność spędzenia w domu około tygodnia. Należy chronić ją przed słońcem.Cena: 2300 zł wraz z pobytem w klinice.
EXODERM LIFT
Co to jest?
Jest to najgłębiej i najsilniej działający peeling. Zawiera mieszaninę składników chemicznych i roślinnych, które powodująrozpuszczenie, a następnie odtworzenie warstw skóry.
Wskazania do zabiegu.
Exoderm Lift znacznie odmładza twarz. Powoduje zanik zmarszczek, ściągnięcie skóry, dzięki czemu jest ona napięta jak po liftingu chirurgicznym. Peeling jest polecany nie tylko osobom, które chcą się odmłodzić. Jest również skuteczny w likwidowaniu głębokich przebarwień oraz blizn.
Czy od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć?
Nałożenie peelingu przeprowadza się w częściowym znieczuleniu. Po zabiegu lekarz nakłada opatrunek. Po upływie dobyzdejmuje go i pokrywa zasypką Dermatolu. Tworzy ona kolejną maskę, którą usuwa się 8 dni po zabiegu. Początkowo twarz jest zaczerwieniona i opuchnięta. Może pojawić się gorączka. Proces blednięcia skóry trwa około 6 tygodni. Pierwszą dobę po wykonaniu zabiegu trzeba spędzić w klinice. Cena 5000–6000 zł łącznie z pobytem w klinice.
Make Up
telefon 022/ 497–81-70,
www.makeup.com.pl.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze