Co to jest pilates?
MARICRUZ • dawno temu • 1 komentarzPilates to coraz popularniejsza metoda ćwiczeń całego ciała. Nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, a jej efekty zdumiewają nawet największych niedowiarków. Jak powstało pilates? Na czym polegają ćwiczenia i po jakim czasie możemy zauważyć wysmuklenie sylwetki i poprawę samopoczucia?
Skąd pilates?
Słowo "pilates" pochodzi od nazwiska niemieckiego sportowca Josepha Pilatesa. W latach 20. XX wieku opracował on metodę ćwiczeń, które miały pomóc kontuzjowanym sportowcom i tancerzom szybki i sprawny powrót do formy. Jego ćwiczenia szybko zrobiły furorę w środowisku sportowców, ale nie tylko. W pilatesie zakochali się także zwolennicy gimnastyki i dotychczas niechętni wysiłkowi fizycznemu, których zaskoczyła efektywność metody.
Jak wyglądają ćwiczenia?
Głównym celem ćwiczeń pilatesowych jest rozciągnięcie, uelastycznienie i wzmocnienie mięśni. Dzięki temu poprawie ulega postawa ciała i wyszczupla się sylwetka. Zyskuje kręgosłup — zmęczony codzienną pracą i podatny na bóle i choroby. Pilates nie wymaga dużo siły, nie jest więc metodą ćwiczeń, która szybko męczy i zniechęca. Dzięki różnorodności ćwiczeń i postawieniu na ich jakość, nie ilość, nie pozwala na nudę. Jedną z ważniejszych zasad pilatesowych jest koncentracja na wykonywaniu ćwiczenia. Bardzo istotne jest skupienie na precyzji ruchów — dobrze wykonane ćwiczenie to połowa sukcesu. Taki manewr pozwala przy okazji odciążyć umysł od problemów i myśli o codziennych obowiązkach. Tym samym pilates staje się ćwiczeniem i odprężeniem umysłu. Nie bez znaczenia w ćwiczeniach jest także oddychanie — współgranie oddechu z ruchami pozwala zachować równowagę i harmonię.
Dla kogo pilates?
Pilates to ćwiczenia przeznaczone dla każdego. Ponieważ nie wyczerpują fizycznie i nie muszą być wykonywane codziennie (wystarczy 2–3 razy w tygodniu), metodę polubią wszyscy, którzy potrzebują poprawy sprawności fizycznej i samopoczucia. Szczególnie przydatny jest pilates dla kobiet w ciąży — wzmocnienie mięśni miednicy i kręgosłupa ciężarne z pewnością docenią, gdy brzuch zacznie mocno ciążyć oraz podczas porodu. Z efektów ćwiczeń zadowolone będą też kobiety, które mają problem z nietrzymaniem moczu i osoby pracujące w pozycji siedzącej i przy komputerach.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze