Jak mądrze prostować zęby?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuChcąc mieć proste zęby, często decydujemy się na aparat ortodontyczny. Niestety, na efekty trzeba czekać około roku, a nie zawsze zadowolone jesteśmy z rezultatu. Co zrobić, aby jak najszybciej osiągnąć upragniony cel i cieszyć się ładnymi zębami?
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie zęby oraz zabezpieczyć je przed urazami mechanicznymi.
Na przykład zęby leczone kanałowo powinny być wypełnione wkładem koronowo-korzeniowym oraz zabezpieczone koroną tymczasową. – mówi Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa. Gdy nie zadbamy o to, może dojść do pęknięcia w trakcie przesuwania, co grozi usunięciem zęba.
Warto udać się do stomatologa interdysplinarnego, który zajmie się nie tylko przygotowaniem zębów do założenia aparatu, ale również leczeniem ortodontycznym. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stomatologa, w czym mogą nam pomóc opinie naszych znajomych. Podczas konsultacji należy o wszystko wypytać i poprosić o zdjęcia pacjentów z podobną wadą zgryzu i sprawdzić, jak szybko postępowały zmiany. Dobry specjalista fotografuje zęby na każdej konsultacji w trakcie leczenia ortodontycznego.
Dobrze byłoby, aby lekarz przyjmował stale w jednym miejscu.
— Jeśli specjalista przyjeżdża do kliniki raz w tygodniu, to może się okazać, że nagle zrezygnuje ze współpracy, a ty zostaniesz z niedokończonym leczeniem. Kolejny specjalista nie będzie znał planu leczenia poprzednika, a to znów może wydłużyć terapię. - ostrzega lek. stom. Iwona Gnach-Olejniczak.
Aby uzyskać spektakularny efekt, najlepiej zdecydować się na aparat stały, gdyż tylko on prowokuje zęby do przesuwania zarówno w obrębie korony, jak i korzeni. Odpowiedni aparat gwarantuje skuteczne leczenie, dlatego warto dopłacić do nowoczesnych systemów samoligaturujących.
— Aparaty takie jak amerykański Damon rozbudowują łuki, skracają okres leczenia i co najważniejsze praktycznie eliminują ekstrakcje zębów. – tłumaczy stomatolog z Unident Union Dental Spa.
Bardzo ważne jest także systematyczne zgłaszanie się na wizyty kontrolne, w trakcie których dentysta wymienia łuki i dostosowuje aparat do aktualnego ułożenia zębów. Ominięcie wizyty może wywołać niepożądane skutki, ponieważ zbyt mocne przesunięcie się zębów lub ustawienie w niewłaściwym kierunku będzie wymagało korekcji, co tylko niepotrzebnie wydłuży leczenie. Nie wolno bagatelizować również żadnych niepokojących zmian czy uszkodzeń elementów aparatu. Dobry stomatolog zawsze wyjaśnia, co może się wydarzyć i na co należy zwracać uwagę. Najlepiej jest mieć kontakt z lekarzem, który przyjmie pacjenta dodatkowo, gdy zajdzie taka potrzeba.
Szanuj to, co osiągnął aparat. Po zdjęciu aparatu kontynuuj leczenie retencyjne, by zęby pozostały na nowym, pożądanym miejscu. Nawrót wady może nastąpić nawet wiele lat po zdjęciu aparatu. Dentysta zastosuje tzw. retainery stałe (umieszczane od wewnętrznej strony zębów), by utrzymać harmonijne ułożenie zębów przednich oraz poleci zakładanie aparatów retencyjnych na noc, które utrzymują efekt rozbudowy łuków zębowych. Zgłaszaj się na wizytę kontrolą raz na pół roku.
Źródło: informacja prasowa Sylwia Chmielarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze