Kolonoskopia - przygotowanie do badania
ALICJA • dawno temuOsoby cierpiące na zaparcia, częste biegunki oraz z podejrzeniem polipa w jelicie grubym często kierowane są na badanie kolonoskopowe. Na czym polega badanie i jak należy się do niego przygotować dowiesz się z artykułu poniżej.
Na czym polega kolonoskopia?
Kolonoskopia wykonywana jest zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Polega na wprowadzeniu do odbytu endoskopu, za pomocą którego lekarz ogląda na monitorze jelito grube pacjenta. Badanie jest bezbolesne, choć nieprzyjemne. Pacjent przed badaniem otrzymuje leki przeciwbólowe i uspokajające, aby nie odczuwać dolegliwości związanych z wprowadzaniem urządzenia do jelita. W niektórych przypadkach stosowane jest znieczulenie miejscowe.
Kolonoskopia — przygotowanie
Przygotowanie do badania opiera się na oczyszczeniu jelita grubego z masy kałowej i gazów.
- Dwa dni przed badaniem należy przejść na dietę płynną. Można jeść zupy, kisiele, kleiki i pić jak najwięcej płynów. Dzięki temu stolec jest rzadszy i latwiejszy do usunięcia.
- Dzień przed badaniem wykonuje się lewatywę (środki do wykonania lewatywy nabędziesz bez recepty w aptece) i wstrzymuje się od spożywania posiłków. Można pić niegazowaną wodę oraz zażywać przyjmowane na stałe leki.
- W dniu badania należy pozostać na czczo i na 2 godziny przed badaniem należy powtórzyć lewatywę.
Po badaniu zaleca się stosowanie leków rozkurczowych, które minimalizują odczuwany dyskomfort i pozwalają wydalić gazy nagromadzone podczas wprowadzania urządzenia.
Każdorazowo przed badaniem lekarz poinformuje cię, jak należy się przygotować.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze