Empatyczni ziewają częściej
PAULA • dawno temu„Osoby empatyczne częściej zarażają się ziewaniem" - twierdzi amerykański psycholog Steven Platek oraz jego ekipa naukowców z Drexler University w Filadelfii.
Uczeni próbowali określić stopień podatności na ziewanie. Z przeprowadzonych przez badaczy testów jednoznacznie wynika, że osoby, które mają trudności z wczuwaniem się w sytuację innych ludzi dużo trudniej „przejmują” ziewanie od osoby, z którą przebywają. Częściej zdarza się im też powiedzieć coś uszczypliwego, co dotyka drugiego człowieka.
Podobną reakcję sprawdził Atsushi Senju z Uniwersytetu w Londynie. Wraz ze swoimi współpracownikami badał reakcje dzieci autystycznych na ziewanie. Podopiecznym wyświetlano nagrania wideo ludzi ziewających, a następnie ludzi jedynie poruszających ustami. Okazało się, że podczas wyświetlania spotów z osobami ziewającymi dzieci chore na autyzm ziewały rzadziej niż dzieci zdrowe.
Biologiczne podłoże „zaraźliwego" ziewania nie zostało dotąd poznane, a hipoteza o niedotlenieniu została odrzucona, ponieważ inne eksperymenty wykazały, że dostępność tlenu nie wpływa na częstotliwość ziewania. Wiadomo natomiast, że po wysłuchaniu rozmowy o ziewaniu lub po obejrzeniu filmu z nagranym ziewaniem około 40 — 60 % osób zaczyna ziewać.
Zaraźliwe ziewanie występuje zaledwie u kilku gatunków zwierząt naczelnych. Według naukowców, zachowanie to mogło pomagać stadom unikać niebezpieczeństwa, bo utrzymywało członków grupy w czujności.
A tobie jak często zdarza się ziewać? Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz ziewałaś… i czy po przeczytaniu tego artykułu nie masz na to ochoty!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze