Co jeść, aby przytyć?
BEATKA • dawno temuUważasz, że jesteś zbyt chuda i pragniesz przytyć? Pewnie nieraz spotykałaś się z niezrozumieniem. W końcu znaczna część naszego społeczeństwa stara się odchudzić. Żeby zwiększyć masę ciała, warto stosować zasady zdrowego odżywiania oraz trening siłowy. Pomocne będą ćwiczenia na siłowni oraz dieta dla zdrowia. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się tłuste zdrowe ryby morskie, produkty bogate w białko oraz produkty zbożowe.
Trening siłowy
Żeby przybrać na wadze, należy racjonalnie się odżywiać. Najpierw jednak należy dowiedzieć się, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie oraz na co mamy wpływ. Przedstawiając sprawę w dużym skrócie, można powiedzieć, że masa ciała to głównie tkanka kostna, tkanka mięśniowa, tkanka tłuszczowa oraz woda. To one decydują o naszym wyglądzie. Woda dba o nawilżenie skóry, pozwala też zachować jej jędrność. Niemniej jednak, nadmiar wody w organizmie prowadzi do opuchlizn. Zatrzymanie nadmiaru wody w organizmie jest powodowane dietą bogatą w sól. Na tkankę kostną nie mamy konkretnego wpływu, gdyż o wielkości naszych kości decyduje głównie genetyka.
Tkanka tłuszczowa to zmora większości osób. Jej nadmiar powoduje nadwagę i otyłość oraz wpływa negatywnie na pracę układu krążenia, na serce i na stan organizmu. Osoby otyłe mają znacznie mniej wydajny organizm niż osoby szczupłe. Mężczyźni zmagają się najczęściej z otyłością typu jabłko, czyli otyłością brzuszną. Kobietom dolega często otyłość typu gruszka, czyli otyłość udowo-pośladkowa. Każda osoba ma wpływ na stan tkanki tłuszczowej. Osoby bardzo szczupłe, pragnące poprawić masę ciała, nie powinny stawiać na zwiększenie tkanki tłuszczowej.
Żeby zwiększyć optycznie masę ciała, warto rozbudować tkankę mięśniową. Pomocna będzie dieta wysokobiałkowa i systematyczny trening. W tym wypadku warto postawić na trening siłowy, dzięki któremu mięśnie zwiększą swą objętość. Oczywiście, warto też wykonywać ćwiczenia kardio. Specjalnie ułożone treningi pomogą wyrzeźbić konkretną partię ciała.
Dieta na zwiększenie masy ciała
Jak wygląda dieta na przytycie? Każdą dietę należy dopasować indywidualnie. Przy ustalaniu zasad żywienia warto wziąć pod uwagę styl życia i nawyki żywieniowe. Osoby o umiarkowanej aktywności fizycznej, które pragną przytyć powinny dostarczać do organizmu 2000–2300 kcal dziennie. Do diety należy włączyć tłuste ryby (bogate w witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3), warzywa, owoce, produkty bogate w białko i produkty zbożowe. Jedzenie słodyczy nie przynosi korzyści dla organizmu. Zamiast nich warto sięgnąć po zdrowe przekąski, np. po wartościowe orzechy, migdały, suszone owoce.
- Przykładowe śniadanie:
musli z orzechami i suszonymi owocami z mlekiem, kromka ciemnego pieczywa posmarowana masłem i białym serem, owoc, herbata zielona; jogurt owocowy, kromka chleba pełnoziarnistego z plasterkiem pieczonej chudej szynki i liściem sałaty, kawa; 2 kromki chleba posmarowane masłem z jajkiem na twardo, sałatą i ogórkiem, pół grejpfruta, kakao.
- Przykładowe II śniadanie:
maślanka z owocami; twaróg homogenizowany z rodzynkami; serek homogenizowany.
- Przykładowy obiad:
zupa gotowana na wywarze z kury lub indyka, kawał pieczonego mięsa z ziemniakami i surówką z kapusty pekińskiej, papryki i ogórka.
- Przykładowy podwieczorek:
kromka chleba z szynką, ogórkiem i sałatą, kefir i jabłko; omlet z trzech jaj na słodko z tartym jabłkiem.
- Przykładowa kolacja:
omlet z 2 jaj ze szpinakiem, czosnkiem i serem mozzarella, herbata zielona.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze