Kalendarz pylenia, czyli pomocna mapa dla alergików. Sprawdź, jak korzystać z tego terminarza
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuPoczątek wiosny to oprócz odradzania się przyrody do życia, niestety także okres silnego pylenia, który okazuje się utrapieniem niejednego alergika. Pomocą może służyć specjalny kalendarz pylenia, aby każda osoba zmagająca się z uczuleniem, mogła zapoznać się z nim i przygotować. Uciążliwy katar sienny, problemy z oddychaniem, swędzenie skóry oraz łzawienie oczu to tylko niektóre z rozlicznych skutków alergii. Zobacz, co należy wiedzieć o kalendarzu pylenia.
Olbrzymią pomoc dla alergików przynosi kalendarz pylenia. To narzędzie w formie mapy, posiada szczegółowe opisy uwzględniające najbardziej alergizujące rośliny, a także okres, kiedy będą one pylić. Takie kalendarze zawierają również konkretne wyjaśnienia związane z intensywnością pylenia roślin – dzięki temu alergik może odpowiednio się przygotować.
Kalendarz pylenia – jak z niego korzystać?
Chcąc prawidłowo odczytać dane z kalendarza pyleń, należy wiedzieć o podstawowych zasadach. Po pierwsze trzeba wybrać region, w którym mieszkamy. W Polsce w zależności od rejonu, utrzymuje się inna temperatura powietrza, a w związku z tym również wegetacja roślin jest zmienna. Tym samym czynniki alergiczne mogą się pojawiać w innym okresie – także intensywność pylenia całkowicie może się różnić. Kalendarz pylenia posiada także informacje dotyczące konkretnych alergenów, a kolorami zaznaczone są ich stężenia w danym miesiącu. Co ciekawe, możemy znaleźć również podział na tygodnie – ułatwia to zrozumienie, kiedy najintensywniej pylą dane rośliny.
Na kalendarzu pyleń warto zwrócić uwagę na fakt, że w każdym z regionów rośliny kwitną w zupełnie innym czasie. W regionie 1., czyli zachodniej i najcieplejszej części kraju (wzdłuż granicy z Niemcami), wiosna przychodzi najwcześniej. Natomiast w regionie 2. (Szczecin, Poznań, Łódź, Śląsk, Małopolska i Podkarpacie), wiosna zjawia się w następnej kolejności. W Lublinie i Warszawie, czyli regionie 3. stężenie pyłków obserwowane jest nieco później, a na Suwalszczyźnie i w górach, alergeny pojawiają się najpóźniej.
Jak kalendarz pyleń może pomóc?
Jedno spojrzenie na kalendarz pyleń wystarcza, aby zrozumieć, że okres alergiczny trwa niemal przez cały rok. Trwa bowiem od połowy lutego do końca października, ale nie są to sztywne ramy. Ze względu na cieplejszy klimat, wegetacja roślin wydłuża się, a w związku z tym także okres pylenia drzew i traw również się przeciąga. Dzięki aktualizacjom kalendarza pyleń alergicy mogą regularnie sprawdzać, jakie rośliny jeszcze wegetują. Unikanie alergenów albo przebywanie na otwartych przestrzeniach w czasie, gdy stężenie jest najmniejsze, zdecydowanie zapobiega występowaniu uciążliwych objawów, jak choćby katar sienny.
Kalendarz pylenia i profilaktyka
Oczywiście sam kalendarz pylenia nie jest gwarantem na to, że alergicy poczują ulgę. Odpowiednio wykorzystany wskaźnik może przyczynić się do ograniczenia objawów, ale przede wszystkim stała kontrola z lekarzem i przepisane leki w pełni pozwolą na cieszenie się wiosną bez załzawionych oczu. Najlepszymi środkami na alergię są tzw. leki przeciwhistaminowe, które hamują wydzielanie niekorzystnego alergenu wywołujące stan zapalny. Dzięki korzystaniu z kalendarza pylenia, każdy alergik będzie przygotowany na nadchodzący niekorzystny dla niego okres.
Kalendarz pylenia i korzystne nawyki
Korzystając z kalendarza pyleń łatwo wypracować korzystne nawyki, które zdecydowanie ułatwią okres pylenia. Powinno się ograniczyć wyjścia z domu na spacery, należy unikać łąk, trawiastych pól, parków czy innych zagajników. Obok kalendarza pylenia pomocny okażą się również wskazówki dotyczące prędkości i kierunku wiatru – dzięki temu łatwiej poznamy migrację alergenów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze