Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym
ALICJA • dawno temuKwas hialuronowy (HA) łączy ze sobą włókna kolagenowe i elastylowe w skórze właściwej oraz wiąże wodę, sprawiając, że skóra staje się gładka i elastyczna. Z wiekiem, a także pod wpływem szkodliwych czynników (stresu, wolnych rodników, palenia tytoniu, promieniowania słonecznego) kwasu zaczyna ubywać. Konsekwencją zanikania kwasu jest wiotka i pomarszczona skóra. Współczesna medycyna estetyczna potrafi wyprodukować kwas hialuronowy na drodze fermentacji bakteryjnej. Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego pod skórę to praktykowana od dawna metoda usuwania zmarszczek. Z artykułu dowiecie się kiedy można, a kiedy nie należy poddawać się zabiegowi wypełniania zmarszczek oraz na czym on właściwie polega.
Wskazania i przeciwwskazania do wypełniania zmarszczek
Na rynku dostępnych jest wiele produktów na bazie kwasu hialuronowego, np. kremy przeciwzmarszczkowe czy nawilżające. Jednak aplikowanie HA od zewnątrz daje o wiele mniejsze rezultaty, niż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego pod skórę. Kwas skutecznie usuwa zmarszczki i redukuje blizny. Co więcej, wspomaga zwalczanie wolnych rodników i stanów zapalnych skóry.
Wypełnianie zmarszczek stosuje się w celu:
- wygładzenia fałd nosowych i wargowych (spłycenia zmarszczek między nosem a ustami),
- podniesienia opadniętych kącików ust,
- zniwelowania efektu podkrążonych oczu,
- zlikwidowania zmarszczek na czole,
- spłycenia "kurzych łapek",
- usunięcia zmarszczek nad górną wargą,
- usunięcia zmarszczek między brwiami,
- podniesienia policzków,
- poprawienia konturu ust i powiększenia ich.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża. Nie możesz poddać się zabiegowi wtedy, gdy karmisz piersią. Eliminują cię również stany zapalne skóry oraz kolagenoza.
Wypełnianie zmarszczek krok po kroku
Stosowanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne i nie wymaga przeprowadzania testów uczuleniowych, gdyż jako substancja biozgodna nie uczula, ani nie powoduje podrażnień, zaczerwienień czy pieczenia. Kwas ma konsystencję żelu. Najbezpieczniejsze wypełniacze zmarszczek to te, które składają się z samego kwasu. Niestety, jest on substancją nietrwałą, dlatego konieczne jest dodawanie utrwalaczy. Zwykle występuje w połączeniu z innymi substancjami uważanymi za odmładzające, takimi jak: saponina, retinol-A, Pro-Xylane.
Zabieg polega na wypełnieniu zmarszczek żelem zawierającym kwas hialuronowy w postaci zastrzyków wykonywanych punktowo. Jak dokładnie wygląda zabieg dowiecie się oglądając załączony materiał filmowy. Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Trwa ok 45 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Skóra zostaje zdezynfekowana i posmarowana kremem znieczulającym. Po wstrzyknięciu kwasu lekarz rozprowadza go palcami pod skórą. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienieni i niewielkie krwiaki, które znikną w przeciągu tygodnia. Jednorazowy zabieg kwasem hialuronowym wystarczy na 7–8 miesięcy, a niekiedy nawet na 12 miesięcy, w zależności od zastosowanego preparatu, rodzaju skóry i prowadzonego trybu życia (ekspozycja skóry na słońce i palenie papierosów przyspiesza zanikanie preparatu). Z każdym kolejnym zabiegiem ilość zużywanego kwasu jest mniejsza, gdyż środek nie tylko uzupełnia braki HA, ale także stymuluje produkcję kolagenu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze