Ręka na klawiaturze. Jak uniknąć cieśni nadgarstka
JADWIGA OLCZAK • dawno temuWielogodzinne spędzanie czasu przy komputerze wpływa niekorzystnie na wzrok i kręgosłup. Pracownicy biurowi, którzy przez cały dzień poruszają rękoma wciskając przyciski klawiatury, narażeni są dodatkowo na przewlekłą dolegliwość w postaci cieśni nadgarstka. O czym należy pamiętać, aby cieszyć się jak najlepszą kondycją rąk?
Niepokojące objawy, na które należy zwrócić uwagę:
nieprzyjemne mrowienie budzące nas w nocy, drętwienie palców podczas prowadzenia samochodu lub roweru, utrata zręczności ręki, bezwiedne upuszczanie przedmiotów.
Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek ucisku na nerw pośrodkowy. Z powodu nadmiernych ruchów ręki dochodzi do intensywnego tarcia, drażnienia i pogrubienia ścięgien oraz więzadła poprzecznego, które zarasta do wnętrza, zmniejszając średnicę kanału nadgarstka. W ten sposób zwiększa w nim ciśnienie, uciskając tętnice odżywiające nerw pośrodkowy. Powstaje niedokrwienie powoli niszczące nerw, który zaczyna usychać. Jeśli nie przerwiemy tego procesu, obumrze. Przyczyną wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka może być ciąża, menopauza, zaburzenia hormonów tarczycy czy zapalenie stawów albo cukrzyca.
— Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna. Jest najczęstszą przyczyną operacji ręki na świecie. – ocenia dr Paweł Nowicki, specjalista ortopeda, chirurg ręki z Centrum Medycznego ENEL-MED, operator w Szpitalu Centrum w Warszawie wykonujący ponad 300 takich operacji rocznie.
Chorobą tą najbardziej zagrożone są osoby, które przeciążają ręce. Dotyczy to zarówno pracowników biurowych jak i tych, którzy wykonują pracę fizyczną. Dzieje się tak, ponieważ np. długotrwałe pisanie na klawiaturze wiąże się z ciągłym napięciem ścięgien utrzymujących nadgarstek nad klawiaturą oraz nieprzerwanymi drobnymi ruchami palców regularnie drażniącymi ściany kanału nadgarstka. Po jakimś czasie może to spowodować obrzęk, przerost i pogrubienie elementów oraz zawartości kanału nadgarstka, zwiększając w nim ciśnienie i tym samym rozpoczynając chorobę.
Jak zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka:
korzystaj z ergonomicznej klawiatury umożliwiającej pisanie bez odchylania nadgarstków na boki,pamiętaj o podpieraniu nadgarstków na wygodnej podkładce tak, by utrzymywać neutralną prostą pozycję nadgarstka,wybierz wygodną myszkę komputerową,podczas pisania rób przerwy, aby ręce mogły się rozluźnić i odpocząć,w czasie relaksu wykonuj proste ćwiczenia rozciągające mięśnie przedramion i rąk: zginanie i prostowanie nadgarstka drugą ręką, krążenie zwisającymi swobodnie nadgarstkami, ruchy strzepywania palców, rozstawianie i złączanie palców, naprzemienne otwieranie i ściskanie ręki w pięść,nie zapominaj o odpowiedniej pozycji ciała przy pracy, dobierz właściwe biurko i regulowane, najlepiej obrotowe, krzesło, zadbaj o dobrą kondycję całego organizmu (aktywność fizyczna, odpowiednia waga ciała, rezygnacja z palenia, zdrowe odżywianie), regulację glikemii w cukrzycy oraz rehabilitację przeciążonego pracą siedzącą kręgosłupa szyjnego.
Jeżeli wystąpią dolegliwości spowodowane jednorazowym przeciążeniem, pomóc może odpoczynek ręki oraz fizjoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi.
Jednak gdy objawy choroby się utrzymują, najlepiej poddać się operacji otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Operację można wykonać metodą otwartą i endoskopową.
— Obie metody dają podobne rezultaty. Jednak w metodzie endoskopowej unikamy niepotrzebnego uszkadzania leżących po drodze struktur. Bardziej komfortowy jest też okres pooperacyjny z uwagi na mniejszą bliznę, wykonaną poza miejscem narażonym na codzienne drażnienie. Cała operacja trwa krócej, a rana szybciej się goi. Zabieg, który trwa kilka minut, wykonuje się w znieczuleniu miejsca cięcia lub całej ręki, ale na życzenie pacjenta może to być krótkotrwałe uśpienie bez narkozy. Jest to precyzyjna operacja na nerwie i wymaga dużej staranności i uwagi – mówi dr Paweł Nowicki.
Źródło: informacja prasowa Ewa Łukawska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze