Antykoncepcja skrojona na miarę. Zobacz, jaka będzie do ciebie pasować
REDAKCJA • dawno temuJesteś zabiegana i chaotyczna, czy raczej ostrożna i rozważna? Twój temperament ma duże znaczenie przy wyborze zabezpieczenia. Warto wiedzieć, jak działa wkładka domaciczna, a jak tabletki czy plastry, by razem z lekarzem dobrać taki sposób antykoncepcji, który będzie najbardziej komfortowy i nie utrudni ci życia.
Każda z metod antykoncepcyjnych ma inne działanie i przeznaczenie. Czego innego będzie potrzebować młoda dziewczyna, która rozpoczyna współżycie, czego innego karmiąca matka czy dojrzała kobieta. Część rozwiązań sprawdzi się u kobiet systematycznych, inne mogą być jedynym rozwiązaniem dla tych z nas, które prowadzą nieregularny tryb życia.
Tabletka dla ułożonych
Antykoncepcja hormonalna w tabletkach ma sens, kiedy prowadzimy bardzo uregulowany tryb życia. Lekarze zalecają, by pigułki zażywać o tej samej porze i nigdy o nich nie zapominać. Zastrzegają też, że każde odstępstwo od reguły może zmniejszyć ich skuteczność. Jeśli zdarzają się nam zarwane noce, nieoczekiwane wyjazdy, nieplanowane wydarzenia – tabletka może nas zawieść. Wpływ na skuteczność antykoncepcyjnej terapii hormonalnej w tabletkach mają też różne wydarzenia, którym często nie możemy zapobiec – zatrucia pokarmowe czy choroby z gorączką. Znaczenie ma także palenie papierosów. Lekarze dodadzą jeszcze do tej listy wiele przeciwwskazań dotyczących stanu naszego zdrowia.
Wiele kobiet chwali sobie tabletki. Przyznają jednak, że sukces antykoncepcji w dużym stopniu zależy od nich samych.
Zobacz także: Te kobiety podjęły decyzje, które zmieniły ich życie
Plaster dla leniwych
Jeśli zapominasz o łykaniu tabletek, jesteś zbyt zmęczona, by skrupulatnie pilnować pory ich zażywania, plastry mogą być dla ciebie wybawieniem. Działają tak samo jak tabletki, wydzielając przez skórę odpowiednią ilość hormonów, a wymienia się je raz w tygodniu. Odpada pilnowanie czy nastawianie budzika.
Przeciwwskazania przy stosowaniu plasterków są takie same jak przy doustnych środkach hormonalnych. Mogą jednak nie sprawdzić się u kobiet ważących powyżej 90 kg, a niektóre z nas mogą też mieć uczulenie na substancję klejącą plastra. Z plastrem można się oczywiście kąpać i opalać (choć po zdjęciu zostanie nam nieopalony fragment ciała).
Wkładka dla wygodnych
Jeśli jesteś zapominalska, żyjesz w ciągłym biegu, zajmujesz się kilkoma sprawami na raz i nie chcesz pamiętać o cotygodniowym przyklejaniu plastra, a tym bardziej o codziennym połykaniu tabletek, rozmawiaj z lekarzem o wkładce domacicznej.
O tym, jak działa wkładka domaciczna bardzo szczegółowo opowie ci lekarz, proponując taką metodę antykoncepcji. Choć na temat spirali krąży wiele mitów, przede wszystkim związanych z jej położeniem i poczuciem dyskomfortu, dobrze dobrana będzie nam służyć przez kilka lat. Ponieważ działa wielopłaszczyznowo, daje praktycznie stuprocentową gwarancję zabezpieczenia.
Dla wielu kobiet dodatkowym komfortem związanym z obecnością wkładki domacicznej będą mniej obfite i krótsze miesiączki.
Zastrzyk dla zdesperowanych
Zastrzyk z progesteronem zatrzymuje jajeczkowanie na trzy miesiące. Jest doceniany przez aktywne kobiety, które uprawiają sport albo wyjeżdżają na forsowne wyprawy do miejsc, gdzie warunki higieniczne pozostawiają wiele do życzenia. Dobrze sprawdza się także u kobiet, które przez jakiś czas chcą mieć spokój z okresem. Lekarze często proponują zastrzyki matkom karmiącym, ale dopiero po sześciu tygodniach po porodzie.
Zobacz także: karmienie piersią to temat tabu?
Kalendarzyk dla uważnych
Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych metod antykoncepcji, musisz wiedzieć, jak rozpoznać dni płodne i niepłodne, a także nauczyć się słuchać swojego organizmu. Z obserwacją śluzu w trakcie cyklu miesięcznego, bo na nim opiera się metoda, dobrze poradzą sobie kobiety, które prowadzą uregulowany tryb życia i są odporne na stres. Wynik obserwacji mogą bowiem zaburzać czynniki niezależne od nas – choroby, zmartwienia i gwałtowne wydarzenia. Jeśli nie czujesz się pewna swoich obserwacji, zapytaj o to lekarza.
Każda z metod antykoncepcji – czy to hormonalna, czy naturalna – wymaga współpracy z lekarzem. On najlepiej doradzi, czym kierować się przy wyborze zabezpieczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze