Hordeolum - czyli jęczmień
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWyglądem przypomina małe, białe lub żółte ziarenko. Z jęczmieniem mają do czynienia zarówno mężczyźni, jak i kobiety - bez względu na wiek. U niektórych osób pojawia się częściej, u innych nie występuje wcale. Jest wywoływany zakażeniem gronkowcowym skóry. Jego pojawieniu się towarzyszy opuchlizna, zaczerwienienie i swędzenie oraz powiększenie przyusznego węzła chłonnego.
Jęczmień jest ropniem jednego lub kilku gruczołów. Wyglądem przypomina małe, białe lub żółte ziarenko. Jego pojawieniu się często towarzyszy opuchlizna, zaczerwienienie i swędzenie oraz powiększenie przyusznego węzła chłonnego.
W zależności od miejsca występowania dzieli się na: zewnętrzny usytuowany na zewnętrznej stronie powieki oraz wewnętrzny tworzący się od środka krawędzi powieki.
Jest on wywoływany zakażeniem gronkowcowym skóry. Jęczmień zewnętrzny jest bardziej widoczny, ale za to mniej bolesny niż wewnętrzny. Zazwyczaj po kilku dniach pęka i szybko się goi. Wewnętrzny jest widoczny dopiero po uniesieniu powieki. Grudka nie pęka, a zanika po 3 — 4 dniach. Niestety, często powraca.
Z jęczmieniem mają do czynienia zarówno mężczyźni, jak i kobiety — bez względu na wiek. U niektórych osób pojawia się częściej, u innych nie występuje wcale. Bardzo podatne na nawroty jęczmienia są zwłaszcza dzieci.
Bezpośrednią przyczyną pojawienia się jęczmienia jest zakażenie gronkowcowe skóry.
Pośrednie przyczyny pojawienia się jęczmienia:
wirusy (ponieważ osłabiają nasz organizm),zmęczenie,osłabienie,częsty kontakt z dymem tytoniowym,wdychanie drażniących środków chemicznych,pocieranie oka brudnymi rękami,u kobiet źle dobrane kosmetyki do oczu lub niestaranny demakijaż,nieodpowiednia dezynfekcja szkieł kontaktowych.
Sposoby leczenia:
stosowanie kremów lub kropli zawierających antybiotyk, co przyspiesza gojenie i zapobiega nawrotom,spożywanie produktów zawierających witaminę A,przemywanie oczu herbatą z liści malin łagodzi ból,odwar z ziela świetlika zmniejsza ból i odczyn zapalny,okłady z pietruszki przyspieszają gojenie (garść świeżej pietruszki zalać wrzącą wodą i zostawić na 10 minut. Namoczony w naparze gazik przykładać do oka aż do wygojenia),okłady z rumianku, łopianu, nagietka, fiołka, kopru włoskiego,pocieranie złotą obrączką (zawsze zdezynfekowaną).
Jeśli domowe sposoby zawiodą, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zdarza się, że lekarz musi naciąć ropień i go oczyścić. W wyjątkowych sytuacjach może zlecić posiew z wydzieliny.
Należy pamiętać, aby nie wyciskać jęczmienia samodzielnie, gdyż w ten sposób infekcja może się powiększyć. Ważne jest, by przed stosowaniem okładów umyć dłonie i zachować higienę.
Inne choroby przypominające jęczmień:
gradówka — na powiece pojawia się guzek, który znika w ciągu miesiąca,blepharitis – zapalenie brzegów powiek, przewlekły proces zapalny, któremu towarzyszy zaczerwienienie, owrzodzenie i ból.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze