Intensywny program walki z cellulitem
REDAKCJA • dawno temuKilkanaście lat temu na deformację sylwetki w postaci podskórnych guzków i zgrubień cierpiała co druga kobieta po trzydziestce. Dziś — prawie każda. Problem Cellulitu dotyczy obecnie około 70-80% kobiet. Przez wiele lat cellulit był postrzegany jako defekt kosmetyczno — estetyczny. Według najnowszych teorii jest naturalnym sposobem gromadzenia tłuszczu w organizmie kobiety. Dlatego dotyczy większości kobiet, zarówno tych z nadwagą jak i bardzo szczupłych.
U jego podłoża leżą zmiany hormonalne polegające na czynnościowej przewadze estrogenów nad progesteronem. Estrogeny zwiększają przepuszczalność naczyń, powodując zakłócenia w przemianie materii tkanki podskórnej. Na skutek tego w skórze właściwej oraz w tkance podskórnej gromadzą się nadmierne ilości tłuszczu i wodytworząc ziarniste poduszki.
Cellulit czy cellulitis?
Wiele z nas myli dwa zupełnie różne pojęcia — cellulit i cellulitis, oznaczające dwie różne choroby skóry. Cellulitis to spowodowany przez drobnoustroje rodzaj zapalenia tkanki podskórnej, charakteryzujący się obrzękiem i przekrwieniem. Cellulit to miejscowa choroba metaboliczna tkanki podskórnej dotycząca komórek tłuszczowych oraz mikrokrążenia skóry i tkanki podskórnej.
Cellulit potocznie nazywany jest skórką pomarańczową, gdyż powierzchnia skóry dotknięta cellulitem z jej wgłębieniami i zgrubieniami przypomina właśnie skórkę pomarańczy. Początkowo pojedyncze grudki tłuszczu gromadzą się na zewnętrznej części ud. Potem pojawiają się również na pośladkach, brzuchu i ramionach.
Fazy i rodzaje cellulitu
Cellulit rozwija się powoli. Najpierw pojawiają się zaburzenia w krążeniu krwi i limfy, prowadzące do zatrzymania wody w tkankach. Skóra ma gładką powierzchnię, ale po ujęciu w fałd jest napięta, pofałdowana i opuchnięta. To pierwszy etap powstawania cellulitu nazywany cellulitem wodnym, z uwagi na to, że przyczyną jego powstawania jest nie tłuszcz a woda. Jeśli nie przytyjesz i będziesz aktywna fizycznie, prawdopodobnie cellulit się nie powiększy. Jeśli jednak przytyjesz, komórki tłuszczowe powiększą swoją objętość. W ten sposób powstanie cellulit tłuszczowy, objawiający się najpierw widocznym spadkiem elastyczności skóry a później uwidaczniający się w postaci „skórki pomarańczowej”. Początkowo podczas napinania mięśni np. w pozycji stojącej wyczuwalne są grudki i bardzo drobne guzki, z czasem nasila się widoczność zmian, pofałdowanie skóry i ziarnistość w obrębie bioder, ud, kolan, pośladków i ramion, która niekiedy jest na tyle duża, że w miejscu występowania powoduje ból. Im wyższy stopień zaawansowania cellulitu, tym skuteczna walka z nim będzie trudniejsza.
Czynniki wywołujące cellulit
Problem cellulitu jest zjawiskiem bardzo złożonym. Badania ostatnich lat wykazały, że na obraz tak niewinnie wyglądającej „skórki pomarańczowej” składa się szereg poważnych zaburzeń.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu cellulitu mogą być:
- uwarunkowania genetyczne lub hormonalne, nieprawidłowy sposób odżywiania (niezbilansowana dieta bogata w tłuszcze i węglowodany, nadmierne spożycie soli) oraz stosowanie używek (palenie tytoniu powoduje zaburzenia w mikrokrażeniu i osłabia dotlenienie tkanek, alkohol sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej), otyłość, zaburzenia układu limfatycznego, osłabienie tkanki łącznej, zażywanie niektórych leków (estrogeny, leki nasercowe, przeciwhistaminowe i antykoncepcyjne), obniżona aktywność fizyczna i siedzący tryb życia powodujące spadek masy mięśniowej, wzrost tkanki tłuszczowej oraz zwiotczenie ścięgien i mięśni, noszenie obcisłych ubrań (ucisk miejscowy i na układ żylny), chodzenie na wysokim obcasie (wyłącza pompę mięśniową łydki), gorące kąpiele i nadmierne opalanie (powodują zaburzenia w krążeniu krwi), zaburzenia psychosomatyczne, takie jak przewlekły stres czy depresja (wpływają na układ krążenia i mechanizmy hormonalne).
Program walki z cellulitem
Cudownego środka na cellulit nie ma. Nie da się go usunąć jedynie za pomocą kremu, masażu, gimnastyki ani głodówki. W najlepszym razie skórę wygładzi w sposób widoczny kompleksowy program złożony z właściwego odżywiania, odpowiedniego ruchu, masaży i kosmetyki pielęgnacyjnej. Im szybciej zaczniesz wdrażać program antycellulitowy, tym większe masz szanse, by zatrzymać rozwój cellulitu i poprawić wygląd skóry.
Odżywianie
Cellulit ma wiele wspólnego z odżywianiem. Dieta antycellulitowa powinna być nastawiona na pobudzenie przemiany materii. Powinna opierać się na produktach niskokalorycznych, lekkostrawnych, bogatych w błonnik. Należy unikać pokarmów kwasotwórczych np. tłustego mięsa, gdyż ich trawienie trwa długo i sprzyja odkładaniu toksyn. Codziennie należy pić około 2 litrów płynów, najlepiej wody mineralnej o niskiej zawartości sodu oraz herbatek ziołowych np. ze skrzypu (działa wzmacniająco działa na tkankę) lub zielonej (oczyszcza organizm).
Aktywność fizyczna
Ruch i aktywność fizyczna jest szczególnie ważna, gdyż tam, gdzie rozwijają się mięśnie, wypierany jest tłuszcz. Ruch poprawia ukrwienie, pobudza układ limfatyczny, a tym samym odprowadzenie substancji resztkowych. Najlepszy jest lekki ruch połączony z umiarkowanym wysiłkiem. Doskonała jest jazda na rowerze, biegi rekreacyjne, aerobik i pływanie. Taki rodzaj aktywności wyraźnie przyspiesza krążenie limfy w komórkach, pomagając oczyścić je z nagromadzonych toksyn. Pamiętajmy jednak, że i najwspanialszy sport nie pomoże, gdy będziemy go uprawiać rzadko i niesystematycznie.
Natryski
Naprzemienne natryski poprawiają ukrwienie i ujędrniają skórę. Codziennie rano i wieczorem masuj ciało strumieniem wody z prysznica. Zacznij od ciepłego natrysku, po czym polewaj zimnym strumieniem nogi zaczynając od stóp i kończąc na pośladkach. Czynność powtórz kilka razy, kończąc zawsze zimnym strumieniem. Pamiętaj, aby masaż zawsze zaczynać odstóp kierując się w stronę serca.
Okłady
Gabinety pielęgnacji urody oferują terapię polegającą na ujędrnieniu, uelastycznieniu skóry oraz przyspieszeniu rozkładu tłuszczu w komórkach. Wśród najbardziej popularnych zabiegów znajdują się:
Guam — Zabieg na bazie koncentratu z alg morskich. Zawarte w algach składniki, takie jak minerały i witaminy mają działanie silnie nawilżające i ujędrniające, przyspieszają rozkład tłuszczów.Kwas algowy ma właściwości wiązania toksyn. Kosmetyczna pokrywa algami miejsca dotknięte cellulitem, owija ciało folią i okrywa pledem. Po godzinie folię zdejmuje się a specyfik usuwa. Seria kompresów powinna składać się z kilku lub kilkunastu zabiegów. Aby zauważyć rezultaty trzeba poddawać się im 2–3 razy w tygodniu. Po zakończeniu serii raz w miesiącu trzeba powtórzyć zabieg dla podtrzymania efektu.
Okłady z parafiny — Parafina używana do zabiegów ma plastyczną konsystencję i łatwo dopasowuje się do kształtów ciała.Parafinoterapia działa przegrzewająco i powoduje intensywne lokalne przekrwienie. Ciepło oddawane przez parafinę powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego i rozszerzenie naczyń krwionośnych, które powoduje intensywne usuwanie z tkanek toksycznych produktów.
Egyptos — Zabieg odtoksyczniającowyszczuplający, polegający na owijaniu bandażami nasączonymi glinką z osadów oceanicznych (głównie z morza martwego) i odpowiednio dobranymi ekstraktami roślinnymi. Egyptos usprawnia wymianęsubstancji odżywczych i metabolitów miedzy naczyniami krwionośnymi i tkanką podskórną. Kompleksy soli zawarte w osadach, mają aktywujące działanie na lipazę (enzym znajdujący się w komórkach tkanki tłuszczowej). Wyciągi roślinne działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
Thalgo — Thalgomince
to zabieg intensywnie ujędrniający skórę. Jest połączeniem mikronizowanych alg morskich i ekstraktów roślinnych, które w połączeniu z peptydami odpowiedzialne są za podtrzymanie i ujędrnienie tkanki łącznej i włókien. Najlepsze efekty uzyskuje się wykonując ten zabieg seryjnie. Zalecana seria 10–12 zabiegów, po 2–3 zabiegi w tygodniu, następnie dla podtrzymania efektu możemy wykonać jeden zabieg na miesiąc.
Kosmetyki do walki z cellulitem
Jak bardzo skuteczne są preparaty antycellulitowe przeznaczone do stosowania w domu? Żadne żele, kremy czy emulsjenie zlikwidują skórki pomarańczowej. Ich zadaniem jest pobudzenie przemiany materii, przyspieszenie rozkładu tłuszczu w komórkach, usprawnienie krążenia i napięcie skóry. Nowoczesne preparaty antycellulitowe zawierają ponadto kompleks substancji czynnych działających przeciwobrzękowo i usuwających nadmiar wody.
Preparaty ułatwiają uwolnienie tłuszczu z komórek tłuszczowych, jednak, aby się go pozbyć, organizm musi go spalić podczas wysiłku fizycznego. Konsekwentnie stosowane w połączeniu ze zdrowym odżywianiem i uprawianiem sportu na pewno mogą poprawić stan skóry.
W skład produktów przeznaczonych do walki z cellulitem wchodzą zwykle substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, usprawniające krążenie i przeciwdziałające zatrzymywaniu wody w skórze: kofeina i teofilina, niektóre aminokwasy (przyspieszają usuwanie tłuszczu z komórek), algi (poprawiają ukrwienie skóry i zapobiegają zatrzymywaniu wody w tkankach) oraz wyciągi roślinne z kasztanowca, cytryny, szałwi, miłorzębu japońskiego, krwawnika, lukrecji (wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiając mikrokrążenie w skórze). Niektóre preparaty zawierają kwasy owocowe lub enzymy złuszczające zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra aktywnie wchłania nagromadzone składniki. Przed nałożeniem kosmetyku warto wykonać peeling lub masaż szorstką rękawicą. Preparaty antycellulitowe wcieramy energicznie najpierw w uda, potem w brzuch i pośladki. Należy stosować je co najmniej dwa razy dziennie. Kuracja powinnatrwać kilka miesięcy.
Masaże
Codzienne masaże tkanki dotkniętej cellulitem poprawiają ukrwienie i przemianę materii. Od naszych upodobań zależy czy wybierzemy masaż ręczny czy wykonywany za pomocą specjalnego aparatu. Masaż możesz wykonać sama przy użyciu szczotki lub rękawicy.
Specjalnie do masażu zwalczającego cellulit przeznaczone są także małe wałki z tworzywa lub twardej gumy. Maja one rolki lub wypustki, które pobudzają tkankę. Intensywny masaż obrotowo — uciskowy można wykonać aparatem z pulsującymi wypustkami. Powierzchnia masująca ma około 10 cm² i obraca się z różnymi prędkościami ugniatając skórę lub zasysając ją faliście do góry.
Pierwszy stopień umożliwia łagodny masaż odblokowujący, podobny do drenażu limfatycznego, drugi działa silniej, pobudzając krążenie krwi i sprzyjając odprowadzeniu wody z tkanki. Codzienny masaż powinien trwać 5–10 minut. Ale uwaga! Przy pękających naczynkach lub żylakach nie wolno stosować ani aparatów ręcznych ani elektrycznych.Możesz za to poddać się hydromasażowi w jaccuzi, w którego ściankach i dnie rozmieszczone są dysze tłoczące podci ciśnieniem mieszankę powietrza i wody.
Pod wpływem takiego masującego strumienia poprawia się krążenie krwi i limfy, skóra oczyszcza się z toksyn, mięśniestają się elastyczne. Z urządzeń do hydromasażu można skorzystać w większości gabinetów do odnowy biologicznej.Niektóre gabinety oferują również specjalistyczny masaż antycellulitowy, który ma za zadanie rozbić „sklejoną” podskórną tkankę tłuszczową poprzez ugniatanie i uciskanie zgrubień.
Make Up
telefon 022/ 497–81-70,
www.makeup.com.pl.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze