Walka z cellulitem
DAMIESA • dawno temu • 1 komentarzSkórka pomarańczowa jest zmorą wielu kobiet na świecie. Wydaje się, że pojawia się dosłownie znikąd, ujawniając się w najmniej spodziewanym momencie. Kiedy jednak cellulit raz „nawiedzi” ciało, walka z nim jest długa i wymagająca wielu wysiłków. Jak sobie skutecznie poradzić z tym uporczywym mankamentem urody?
Przyczyny powstawania cellulitu
Czynników rozwoju tego skórnego defektu jest bardzo wiele. Wśród przyczyn jego powstawania najczęściej wymienia się zmiany hormonalne wywołane np. okresem ciąży, menopauzą czy przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, a także gwałtowne wahania masy ciała. Nie jest zatem prawdą, że cellulit powstaje jedynie w przypadku otyłości. Może on być również wynikiem drastycznego odchudzania, gdzie sylwetka szybko traci na wadze, a to z kolei prowadzi do zaburzeń metabolizmu tkanek. Na konsekwencje w postaci cellulitu nie trzeba długo czekać.
Innym czynnikiem potęgującym pojawianie się cellulitu jest mała aktywność fizyczna. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej i niezróżnicowana dieta stanowią przyczynę tej nieestetycznej dolegliwości. W takiej sytuacji woda jest zatrzymywana w organizmie, a komórki tłuszczowe zaczynają się rozrastać, tworząc nierównomierny rozkład pod skórą. To właśnie dlatego na ciele pojawiają się nierówności przypominające pomarańczową skórkę. Cellulit na udach, pośladkach i brzuchu to też konsekwencja palenia papierosów, nadmiernego spożywania wysokokalorycznych trunków, a także nadużywania kawy.
Metody redukcji cellulitu, czyli jak pokonać wroga?
Choć bitwa o gładką skórę jest dość pracochłonna, to zdecydowanie warta podjęcia wyzwania i dołożenia wszelkich starań, by wygrać z przeciwnikiem. Pomogą na pewno ćwiczenia. Może to być więc zatem trening cardio, który pomaga spalać tłuszcz i angażuje do pracy wszystkie mięśnie. Usuwanie cellulitu ułatwi też właściwa pielęgnacja ciała. Przydadzą się peelingi złuszczające oraz balsamy na bazie kofeiny i L-karnityny, które pomagają usuwać podskórne grudki. Aby poprawić efekty można przyjmować tabletki przyspieszające metabolizm. Bardzo istotny element stanowi też odpowiedni masaż okolic dotkniętych cellulitem. Można go wykonywać na szereg różnych sposobów, od delikatnego poklepywania aż do silnego ugniatania skóry. Aby ułatwić samodzielne wykonywanie masażu dobrym krokiem będzie zakup odpowiednich przyrządów, np. szorstkiej rękawicy lub rollera z gumowymi wypustkami Podczas codziennego prysznicu bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie naprzemiennych natrysków z zimnej i ciepłej wody. Łącząc przyjemne z pożytecznym, poprawia się cyrkulacja krwi, przez co organizm szybciej pozbywa się szkodliwych toksyn. Jeśli pomimo stosowania tych wszystkich metod cellulit nadal będzie widoczny, można ratować się profesjonalnymi zabiegami, takimi jak np. masaż próżniowy, guam czy rolletix. Pomocne okażą się również ultradźwięki, body wrapping, mezoterapia, masaże przy użyciu bańki chińskiej czy drenaż limfatyczny. Decydując się na takie zabiegi należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty przynosi dopiero kilka serii. Redukcja tkanki podskórnej jest więc zauważalna po ok. 8 seansach.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na redukowanie cellulitu jest odpowiednio zbilansowana dieta. Należy zdrowo się odżywiać, zmniejszyć ilość węglowodanów, cukrów prostych, a także całkowicie wyeliminować sól, która zatrzymuje wodę w organizmie i jest powodem powstawania obrzęków.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze