Nagabujące mruczenie, czyli jak się nie dać zmanipulować własnemu kotu
PAULA • dawno temuJaki jest wpływ człowieka na zachowanie kota? Niewielki. Ten czworonożny przyjaciel nieskory jest do robienia czegokolwiek, na co nie ma aktualnie ochoty. Za to, co ciekawe, koty mają swoje sposoby na ludzi. Poprzez odpowiedni sposób mruczenia mogą wymusić na właścicielu oczekiwane zachowanie, na przykład w postaci podania im upragnionego posiłku…
Specjalistka ds. komunikacji u zwierząt, dr Karen McComb z University of Sussex zaobserwowała, że jej kociak codziennie rano stosuje ten sam wybieg. Porozmawiała z właścicielami innych kotów i okazało się, że one zachowują się w ten sam sposób. Według McComb głodne koty przekazują podprogowy komunikat, zmieniając swój sposób mruczenia na mniej przyjazny.
Jak podaje Current Biology, kot domagający się jedzenia mruczy w częstotliwościach przypominających płacz dziecka. Dźwięk ten, chociaż drażliwy, uruchamia instynkty opiekuńcze.Nagabujące mruczenie jest dla ludzi łatwiejsze do zaakceptowania niż jawne miauczenie - twierdzi McComb.
Powyższe wnioski wyciągnięto na podstawie eksperymentu, w którym nagrano mruczenie 10 kotów w różnych sytuacjach. Nagrania odtworzono 50 osobom. Zadanie polegało na określeniu, w jakim stopniu dźwięki są miłe lub naglące. Okazało się, że wszyscy uznawali ponaglające mruczenie kota szukającego jedzenia za bardziej natarczywe i bardziej niemiłe od dźwięków wydawanych w innych sytuacjach. Podobne wrażenie odnosili także ludzie, którzy nigdy nie mieli kota.
Odkryliśmy, że kluczowy dla oceny był element o wysokiej częstotliwości — przypominający płacz lub miauczenie – osadzony w mruczeniu naturalnie "realizowanym" w niskich częstotliwościach. Członkowie jury uznawali próbki nagrań z głośną partią tego elementu za szczególnie ponaglające i niemiłe. Kiedy ścieżkę dźwiękową przerabiano, usuwając płacz i pozostawiając wszystko inne w tej samej postaci, punktacja za nagabywanie znacznie spadała - dodaje McComb. Wysokie częstotliwości wtopione w mruczenie kota oscylują w granicach 220–520 herców. Płacz dziecka to podobny zakres 300–600 herców.Źródło: kopalniawiedzy.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze