Jak ochronić się przed grypą żołądkową?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZa 90% przypadków wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego odpowiedzialny jest bardzo zaraźliwy wirus o nazwie norovirus. Biegunkę czy wymioty mogą wywołać także inne wirusy oraz bakterie, ale pamiętając o właściwej higienie, można ustrzec się przed nimi.
Aż 30% osób roznosi wirusy, mimo że same nie mają żadnych objawów. Chorzy, u których pojawiły się wymioty, mogą zarażać jeszcze nawet 2–3 tygodnie po ustaniu męczących objawów. Do innych argumentów przekonujących do zachowania ostrożności zaliczyć można długość życia wirusów na twardych (3 dni) i miękkich powierzchniach (12 dni).
Objawy grypy żołądkowej:
nudności,wymioty,biegunka (trwa zwykle od 12 godzin do 3 dni),skurcze żołądka.
Grypa żołądkowa nie jest groźna, jednak należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli niepokojące objawy pojawią się u małych dzieci, ludzi starszych i osób o słabej odporności. W tym wypadku istnieje także duże ryzyko odwodnienia, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza, zwłaszcza gdy występują zawroty głowy, senność, suchość w ustach czy oczach. Bardzo ważne jest wypijanie dużej ilości płynów w czasie zakażenia wirusowego.
Środki ostrożności, jakie należy zachować, aby uchronić się przed wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego:
staranne mycie rąk po powrocie do domu, ponieważ dotknięcie zakażonej klamki, pieniędzy czy uściśnięcie ręki chorego może spowodować zakażenie. Warto pamiętać, że mycie rąk w ciepłej wodzie przez 20 sekund przy użyciu mydła usuwa aż 96% wirusów. Poza domem, w podróży doskonale sprawdzają się płyny dezynfekujące do rąk. Dzięki nim można pozbyć się 46% wirusów. Bardzo ważne jest także przestrzeganie zasad higieny po skorzystaniu z toalety.dokładne mycie wszystkich warzyw i owoców w ciepłej wodzie. omijanie kuchni przez osoby chore oraz te, które niedawno wyzdrowiały. Wirusy przenoszą się poprzez potrawy przygotowywane przez nie, a także przez dotknięcie blatów czy innych przedmiotów, dlatego najlepiej zagrożone miejsca przecierać lizolem, chlorowanym wybielaczem lub chusteczkami dezynfekującymi. natychmiastowe sprzątanie po sobie czy po bliskiej osobie cierpiącej na grypę żołądkową, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusów. Miejsce, na które zwymiotowano, należy niezwłocznie uprzątnąć i zdezynfekować roztworem wybielacza w wodzie. Poza tym sprzątanie powinno odbywać się w gumowych rękawiczkach przy użyciu papierowych ręczników, które powinny zostać szybko wyrzucone do kosza. unikanie czułych powitań, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko zakażenia.
Smakosze ostryg czy sushi powinni pamiętać o spożywaniu dań ugotowanych w gorącej wodzie, na parze, upieczeniu czy usmażeniu, bowiem wirusy niszczone są w wysokiej temperaturze. Substancje znajdujące się w układzie pokarmowym ostrygi ułatwiają norovirusom rozwój.
Grypa żołądkowa u młodych zdrowych osób nie jest groźna. Niestety, utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, ponieważ w okresie choroby najbezpieczniej jest przebywać w domu na wypadek konieczności skorzystania z toalety. Nie lekceważ jednak jej objawów. Pamiętaj o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów oraz o lekkostrawnej diecie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze