Bolesne miesiączki
OLGA CHOJNACKA • dawno temuBóle menstruacyjne znane są prawie wszystkim miesiączkującym kobietom. Bardzo często pojawiają się jeszcze przed miesiączką, a najbardziej uciążliwe są przez pierwsze dwa dni. Jakie macie sprawdzone sposoby na bolesne miesiączkowanie... Jak radzicie sobie z napięciem przedmiesiączkowym i z bólami menstruacyjnymi? Jak im zapobiegacie?
Bóle menstruacyjne znane są prawie wszystkim miesiączkującym kobietom. Bardzo często pojawiają się jeszcze przed miesiączką, a najbardziej uciążliwe są przez pierwsze dwa dni. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet jajeczkujących, dlatego bóle pojawiają się zazwyczaj rok lub dwa lata po pierwszej miesiączce, a zanikają wraz ze zbliżaniem się klimakterium. U większości kobiet nie można stwierdzić oczywistych powodów występowania tych dolegliwości.
Aż do lat 80-tych XX w. lekarze lekceważyli bóle menstruacyjne. Obecnie wiadomo, że wywołują je hormony-prostaglandyny, które wydzielane są przez tkankę macicy i pomagają usuwać z organizmu błonę śluzową.
Przyczyny bólu:
endometrioza,stan zapalny przydatków, włókniak, polip, zapalenie błony śluzowej macicy,najczęściej nadmierna produkcja estrogenów,bardzo często niedobór progesteronu.
Objawy towarzyszące bólowi:
skurcze w podbrzuszu, biodrach, krzyżu, udach,nudności, wymioty,biegunka lub/i zaparcia,bóle głowy, omdlenia,częste oddawanie moczu,bóle piersi.
Jeżeli wymienione objawy występują przez dłuższy czas i się nasilają, należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza gdy dolegliwości te pojawiają się po latach bezbolesnych miesiączek.
Sposoby na bóle menstruacyjne:
leki przeciwbólow i rozkurczowe, ale nie należy ich nadużywać, gdyż podrażniają żołądek,relaks i unikanie stresu (medytacja, joga),poduszka elektryczna, termofor, ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku jałowcowego lub rumiankowego, majerankowego czy estragonowego,ćwiczenia — marsz, bieganie, jazda na rowerze,seks zakończony orgazmem,odpowiednia dieta (ograniczenie soli, zwiększenie ilości błonnika, częste picie wody),masaż okolic lędźwi i miednicy w połączeniu z akupresurą lub aromaterapią,napar z saszetek z liśćmi rumianku, malinami, walerianą i imbirem,kapsułki z olejem z wiesiołka lub ogórecznika lekarskiego,napar z czarnej porzeczki, oczaru wirginijskiego, miłorzębu dwuklapowego i liści winorośli właściwej (20–30 g liści na 1 l wody, pić w ciągu dnia; nalewkę — 50 kropli rozpuścić w szklance wody, pić rano i wieczorem),odwar z kory kaliny (3 łyżki na 500 ml wody, pić ½ filiżanki co godzinę),napar z kwiatów nagietka lekarskiego, pędów melisy lekarskiej i krwawnika, kwiatów rumianku pospolitego i liści maliny właściwej (połączyć w równych częściach, 4 łyżki mieszanki na 500 ml, pić w ciągu dnia),okłady na podbrzusze (glinka, napar z kwiatów nagietka i rumianu rzymskiego oraz kilka kropli olejków z lawendy i cukrownicy trójlistnej).
Rady Ojca Andrzeja Czesława Klimuszki:
Bolesne miesiączkowanie — po 50 g kwiatów ślazu, jasnoty białej, wrzosu i nagietka, liści mięty pieprzowej, melisy, koszyczków rumianku oraz ziela krwawnika i dziurawca (pić 3 razy dziennie po szklance, 20 minut przed posiłkiem).
Bolesne i skąpe miesiączkowanie — po 50 g ziela krwawnika, srebrnika, owoców kminku, liści melisy, ruty i szałwii, korzenia kozłka, koszyczków rumianku i kłączy tataraku (pić 3 dni po szklance, 3 razy dziennie, przed miesiączką i w czasie jej trwania).
Bolesna i obfita miesiączka — po 50 g kłączy pięciornika, liści mięty pieprzowej i melisy, korzenia kozłka, ziela jemioły, krwawnika, tasznika, srebrnika i koszyczków rumianku (pić jak wyżej).
Czy macie sprawdzone sposoby na bolesne miesiączkowanie… Jak radzicie sobie z napięciem przedmiesiączkowym i z bólami menstruacyjnymi? Jak im zapobiegacie?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze