Masz niskie ciśnienie. Masz kłopot
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCzy miewałaś kiedyś zawroty głowy albo mroczki przed oczami, gdy zbyt gwałtownie wstawałaś z łóżka? Przyczyną takich objawów jest niskie ciśnienie krwi, czyli hipotonia, z którą zmaga się co setna młoda osoba i co piąta po 60. roku życia. Niskie ciśnienie krwi nie stanowi zagrożenia dla serca i układu krążenia, ale jest przyczyną wielu dolegliwości, które utrudniają życie.
Czy miewałaś kiedyś zawroty głowy albo mroczki przed oczami, gdy zbyt gwałtownie wstawałaś z łóżka? Przyczyną takich objawów jest niskie ciśnienie krwi, czyli hipotonia, z którą zmaga się co setna młoda osoba i co piąta po 60. roku życia.
Prawidłowe ciśnienie krwi to 120/80 mmHg. Niższe niż 100/60 mmHg oznacza hipotonię.
Chociaż niskie ciśnienie krwi nie stanowi zagrożenia dla serca i układu krążenia, a nawet, zdaniem badacza Georga Pickeringa, naczynia krwionośne i serce hipotoników zachowują dobrą kondycję aż do późnej starości, to niestety jest przyczyną wielu dolegliwości, które utrudniają życie niskociśnieniowcom.
Charakterystyczne objawy hipotonii:
senność, która staje się dokuczliwa w ciągu dnia,szybkie męczenie się, osłabienie,trudności z koncentracją,częste silne bóle głowy,zawroty głowy,szumy w uszach,mroczki przed oczami,zdenerwowanie, niepokój,zimne dłonie i stopy.
Rodzaje niedociśnienia:
w młodym wieku – samoistnie pojawia się niskie ciśnienie, które stale się utrzymuje. Nieznane są przyczyny niedociśnienia. Zwykle występuje podczas dojrzewania oraz u dziewcząt charakteryzujących się bardzo szczupłą sylwetką. w czasie ruchu — ciśnienie skurczowe spada o ponad 20, a rozkurczowe o ponad 10 mmHg po 3 minutach od podniesienia się z łóżka lub na skutek dłuższego stania.w czasie występowania innych chorób — niedociśnienie następuje na skutek zachorowania na cukrzycę, niewydolność krążenia, uszkodzenia nerwów układu wegetatywnego, zaburzeń rytmu serca, niedoczynności kory nadnerczy czy przedniego płata przysadki mózgowej. Przyczyną może być także choroba Parkinsona, Alzheimera, a także demencja starcza czy przedawkowanie tabletek na nadciśnienie.
Jak zapobiegać niedociśnieniu:
śpij na wysokiej poduszce umożliwiającej uniesienie górnej części ciała o 20 stopni,rano nie wstawaj od razu z łóżka. Posiedź przez chwilę i podnieś się dopiero po około 3 minutach,weź poranny prysznic. Najlepszy będzie na zmianę ciepły i zimny, gdyż dzięki temu pobudzisz krążenie krwi,przygotuj sobie kąpiel, w której główną rolę będzie odgrywała sól. Nałóż sól kuchenną na gąbkę, a następnie wymasuj nią ciało, zaczynając od stóp,aby zapobiec senności w ciągu dnia, jedz małe posiłki, ale częściej,pozwól sobie na filiżankę kawy. Spożywane potrawy możesz doprawiać solą,pij dużo płynów, nawet 2,5 litra dziennie,zadbaj o aktywność fizyczną, chociaż 3 razy w tygodniu po pół godziny,by poprawić krążenie krwi, zakładaj uciskowe rajstopy, które zalecane są w przypadku żylaków.
Niskie ciśnienie nie jest powodem do podjęcia leczenia, gdy pacjent czuje się dobrze. Dokuczliwe mogą być jedynie objawy mu towarzyszące, dlatego zastosuj się do podanych rad. Jeżeli naturalne sposoby nie pomagają, zgłoś się do lekarza, który zastosuje leczenie farmakologiczne. Pamiętaj jednak, aby stale monitorować ciśnienie. Dzięki temu będziesz miała pewność, że przyczyną twoich dolegliwości jest właśnie niedociśnienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze