Stres. Jak sobie z nim radzić?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKażdy z nas ma za sobą jakiś egzamin lub rozmowę kwalifikacyjną, dlatego towarzyszące uczucie niepokoju nikomu nie jest obce. Jest to wynik podświadomej reakcji organizmu na stres. Czasem działa to na nas mobilizująco, a czasem uniemożliwia pokazanie się z jak najlepszej strony. Co zrobić, aby zachwycić rozmówców swoją wiedzą bez okazywania tremy?
Na skutek strachu przed tym co nowe, w czym nie do końca czujemy się pewnie i komfortowo, nasz organizm stara się dostosować do sytuacji. Mobilizuje się dzięki wydzielającym się hormonom, co umożliwia mu poradzenie sobie ze stresową reakcją. Jeżeli jednak nie umiemy sobie radzić ze stresem bądź niepokój nie mija, należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż może to oznaczać niebezpieczny dla nas stres patologiczny.
Objawy:
pocenie się,przyspieszony puls, szybki i spłycony oddech,mrowienie skóry,napięcie psychiczne,ogólny niepokój,choroby psychosomatyczne, które rozwijają się na skutek długo powtarzającego się stresu.
Reakcje, które zachodzą w organizmie, gdy się denerwujemy:
wydzielanie przez nadnercza tzw. hormonu stresu,przyspieszenie i spłycenie oddechu w celu dostarczenia organizmowi tlenu w większej dawce,uwalnianie przez wątrobę większej ilości cukru dla dostarczenia dodatkowej energii,zwiększenie pracy serca, wzrost ciśnienia, co zapewnia lepsze krążenie krwi,wzmożenie czynności pracy gruczołów potowych,wzrost przepływu krwi w mózgu i mięśniach, a zmniejszenie w obrębie przewodu pokarmowego.
Zwykle po stresującej sytuacji wszystko wraca do normy. Jeżeli nie jest to stan przejściowy, wymaga leczenia.
Jak postępować, aby stres tobą nie zawładnął?
unikaj cukrów prostych — słodyczy, cukru, słodkich napojów oraz przetworzonych soków. Produkty tego typu początkowo dodają energii, jednak potem obniżają wydolność organizmu;staraj się dużo pić (1,5–2 litry dziennie), zwłaszcza między posiłkami. Najlepiej gdyby była to woda, zielona herbata czy napary z ziół;zrezygnuj z alkoholu, kawy i napojów na bazie coli oraz z palenia papierosów;aby lepiej dotlenić mózg i mięśnie, naucz się prawidłowo oddychać. Oddech powinien być głęboki i spokojny w rytmie: wdech – przerwa – wydech — przerwa. Dzięki niemu uda ci się opanować niepokój i zapanować nad emocjami;w trakcie przygotowań do czekającego cię sprawdzianu twojej wiedzy staraj się robić sobie pięciominutowe przerwy po każdej godzinie nauki;przed egzaminem pamiętaj o codziennym wysiłku fizycznym. Może to być półgodzinny spacer, jazda na rowerze czy pływanie;nie zapominaj o odpoczynku, gdyż sen jest bardzo ważny. Powinnaś spać 7–8 godzin. Zalecane jest wczesne kładzenie się spać oraz wczesne wstawanie;podczas egzaminu przyjmij odpowiednią postawę, która zapewni ci skuteczne oddychanie oraz dobrą ruchliwość. Usiądź w taki sposób, aby mieć wyprostowane plecy, a przedramiona znajdowały się na biurku. Pamiętaj także o stopach, aby wygodnie umieścić je na podłodze.
Metody alternatywne, które pomogą zwalczyć stres:
aromaterapia,masaż,joga, tai chi,medytacja,ziołolecznictwo.
Wspólne cechy ludzi, którzy umieją radzić sobie ze stresem:
postrzeganie problemów, nowych sytuacji jako wyzwań, a nie jako przeszkody nie do pokonania,umiejętność ścisłego określenia celów życiowych i dążenie do ich realizacji,korzystanie z różnych form relaksu oraz systematyczne uprawianie ćwiczeń fizycznych,dbałość o kondycję, dietę, wypoczynek.
Stres jest ciągłym towarzyszem naszego życia. Pojawia się nie tylko podczas egzaminu, ale i w trakcie rozmowy o pracę czy na skutek różnych kłopotów. Będzie obecny zawsze, dlatego należy nauczyć się z nim żyć i panować na nim. Aby tak się stało, trzeba wyrabiać w sobie tę umiejętność, stosując się do podanych zasad.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze