Stres w pracy IT - jak sobie z nim radzić?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Grupa Pracuj
Praca w branży IT oznacza zwykle prestiż i wysokie zarobki. Programiści, senior developerzy i kierownicy projektów to również grupa pracownicza szczególnie narażona na stres. Upływające deadline`y, spotkania z klientami i rosnące oczekiwania zleceniodawców sprawiają, że wielu specjalistów IT doświadcza napięcia nerwowego. Jak zwalczać stres, pracując pod stałą presją czasu? Oto kilka wskazówek.
Nadmiar stresu w pracy IT: co robić?
Co można zrobić w sytuacji, gdy pójście do pracy jest niezwykle stresujące? W niedzielę wieczorem zaczyna Cię boleć brzuch na myśl, że następnego dnia czeka Cię kolejny, trudny projekt IT? To może być wyraźny sygnał wypalenia zawodowego. Nie ignoruj informacji, które wysyła Ci Twoje ciało. Być może czas zmienić pracodawcę lub renegocjować warunki zatrudnienia? Wiele ciekawych, nowych ofert pracy w IT m.in. w Bydgoszczy znajdziesz tutaj. Preferujesz spokojną, zadaniową pracę z dala od firmowego zgiełku? Wypróbuj model home-office i przejdź na współpracę zdalną, by móc sprawnie realizować bieżące zadania.
Poszukaj pracy w innej firmie i odzyskaj radość życia
Stres często jest sygnałem, że czas dokonać zmian w życiu zawodowym. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, możesz znaleźć ciekawe, nowe oferty współpracy zdalnej w IT. Interesuje Cię praca w Bielsko-Białej, Szczecinie lub Rzeszowie? Zrób analizę najnowszych ofert dla programistów lub managerów i aplikuj na te stanowiska, które najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Zmień pracę na mniej stresującą i zacznij na nowo cieszyć się życiem.
Aktywność fizyczna, czyli najprostszy sposób, jak pokonać stres w IT
Wielogodzinna praca w pozycji wymuszonej i skupienie ciągłej uwagi na danych, widocznych na monitorze osłabiają organizm. Mięśnie sztywnieją, pojawiają się przykurcze i stany zapalne, co wpływa negatywnie na motywację i samopoczucie. Jak uniknąć chorób i zmniejszyć napięcie mięśniowe, spowodowane siedzeniem oraz stresem? Wystarczy regularnie uprawiać sport i często przebywać na świeżym powietrzu. Wypróbuj też ćwiczenia oddechowe (na przykład tak zwany oddech kwadratowy), by uspokoić nerwy i wyciszyć umysł.
Nawet krótki, kilkunastominutowy jogging, jazda rowerem do pracy lub godzinny spacer po parku wpływają korzystnie na cały układ nerwowy. Ćwiczenia powodują, że człowiek ma więcej energii do działania. Z łatwością stawiasz czoła codziennym wyzwaniom, jakich nie brakuje przecież w dynamicznej branży IT. Sport wyzwala też zasoby endorfiny, zwanej hormonem szczęścia. To właśnie endorfina w dużej mierze odpowiada za Twoje dobre samopoczucie, koncentrację i zdolność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Brak ruchu i zastój mięśni sprzyjają zaś spadkom tego hormonu i powstawaniu stanów rozdrażnienia.
Jakie aktywności fizyczne pomagają zwalczyć stres?
Nie musisz codziennie spędzać kilku godzin na siłowni, by wzmocnić ciało i psychikę! Pokonasz stres poprzez domową gimnastykę, jogę, medytację lub zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu. Bóle kręgosłupa i napięcie mięśniowe zlikwidujesz, chodząc na basen i hydromasaże. Lubisz sporty zespołowe? Skontaktuj się ze znajomymi i zacznijcie razem grać w siatkówkę, koszykówkę lub tenis!
Urlop wypoczynkowy: ważny element BHP w IT
Jako pracownik z minimum 10-letnim doświadczeniem, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, masz do dyspozycji 26 dni urlopu w ciągu roku. Jak wskazuje nazwa, urlop wypoczynkowy to czas na regenerację umysłu i ciała. Kiedy czujesz, że nadmiar obowiązków zaczyna Cię przerastać, poproś o kilka dni przerwy. Podczas urlopu zmień otoczenie, zorganizuj rodzinną wycieczkę lub umów się na relaksacyjny masaż. Skoncentruj się wyłącznie na swoich pasjach, rodzinie i przyjaciołach.
Wykorzystaj wolny czas na rozwijanie hobby i najlepiej, jeśli nie będzie ono miało żadnego związku z wykonywaną pracą. Może to być na przykład: wędkarstwo, czytanie książek lub uprawa roślin. Zobacz też na portalach, poświęconych tematyce zatrudnienia, jak efektywnie wypocząć podczas urlopu i nie wracać myślami do bieżących projektów.
Materiał sponsorowany przez Grupa Pracuj
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze