Ćwiczenia oddechowe pomagają walczyć ze stresem
DANUTA CAPIGA • dawno temuĆwiczenia oddechowe pomagają walczyć ze stresem, obniżają ciśnienie i mogą złagodzić objawy astmy. Stres jest zmorą współczesnego człowieka. Niestety nie da się go wyeliminować całkowicie z codziennego życia. Ważny kontrakt, trudny egzamin, ślub, śmierć bliskiej osoby, narodziny dziecka powodują szybsze bicie serca, płytki oddech, ból głowy, zaburzenia żołądkowe czy nadmierną potliwość. Osoby będące często pod wpływem stresu uskarżają się na problemy z ciśnieniem, snem a także z zaburzeniami układu oddechowego.
Ćwiczenia oddechowe pomagają walczyć ze stresem, obniżają ciśnienie i mogą złagodzić objawy astmy. Stres jest zmorą współczesnego człowieka. Niestety nie da się go wyeliminować całkowicie z codziennego życia. Ważny kontrakt, trudny egzamin, ślub, śmierć bliskiej osoby, narodziny dziecka powodują szybsze bicie serca, płytki oddech, ból głowy, zaburzenia żołądkowe czy nadmierną potliwość. Osoby będące często pod wpływem stresu uskarżają się na problemy z ciśnieniem, snem a także z zaburzeniami układu oddechowego.
Najprostszą i najpowszechniejszą metodą łagodzenia napięcia psychicznego jest prawidłowe i kontrolowane oddychanie. Nie od dziś wiadomo, że wykonanie kilku głębokich oddechów pozwala się uspokoić, odgonić myśli a wszystko za sprawą zaopatrzenia organizmu w tlen. Wbrew pozorom umiejętność poprawnego oddychania to sztuka, którą można i trzeba opanować.
— Owszem, umiemy oddychać, ale nie korzystamy z pełnego potencjału, jaki mamy do dyspozycji. Są nauczyciele, którzy uczą zarówno integracji oddechowej, jak i robią tzw. coaching oddechowy. Każdy sportowiec, każdy tancerz i każdy jogin wie, że oddychanie to podstawa. Trzeba oddychać do brzucha, oddychać przeponą, oddychać płucami, oddychać oskrzelami, oddychać całym sobą – dodaje Anna Sierpowska, manager Studia Sante.
Jedną z technik oddechowych jest pranajama, gdzie główny nacisk zostaje położony na wydech. Podczas gdy wdech jest łagodny, wydech jest energiczny, krótki i gwałtowny poprzez ściśnięcie mięśni brzucha. Po gwałtownym wydechu mięśnie brzucha należy natychmiast rozluźnić. Po serii wdechów i wydechów następuje głęboki wdech i zatrzymanie powietrza na tak długo jak to jest możliwe. Pranajama uczy kontrolować ruchy przepony, oczyszcza krew, reguluje krążenie, wyrównuje oddech, pozwala złagodzić stres.
Aby uspokoić się w sytuacjach stresowych należy po prostu oddychać przeponą. Przepona jest takim samym mięśniem jak każdy inny mięsień w naszym ciele, więc żeby nie była słaba, trzeba ją wyćwiczyć. Należy nauczyć się oddychać głęboko w każdej sytuacji życiowej, nawet bez udziału świadomości. Pozwoli to nam opanować stres oraz tremę.
Warto poświęcić kilka minut dziennie na ćwiczenie oddychania przeponowego, żeby nauczyć się uspokajać w sytuacjach stresujących. Można ćwiczyć w domu, na świeżym powietrzu w parku, ogrodzie czy lesie. Dotleniony organizm funkcjonuje lepiej i wydajniej.
Źródło: Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze