Szczerbaty uśmiech
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuZgrabna figura, ładna twarz, makijaż i elegancki strój to wizerunek zadbanej, atrakcyjnej kobiety. Na nic jednak zdadzą się wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i piękne kreacje, jeśli w miejscu białych lśniących zębów pojawią się puste miejsca. Szczerbaty uśmiech odstrasza.
Usunięcie zęba czasami jest konieczne ze względu na zaawansowaną próchnicę, choroby przyzębia lub silny uraz. Są to najczęstsze powody podjęcia takiej decyzji. Bez względu na przyczynę utraty zębów jest to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny, z którym współczesna stomatologia potrafi sobie poradzić. Najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantów, które nie wymagają szlifowania zdrowych zębów i poświęcenia ich dla wypełnienia dziury w uśmiechu, tak jak ma to miejsce w przypadku mostów porcelanowych. Dr Iwona Gnach-Olejniczak, założycielka Unident Union Dental Spa, jedna z pionierów zabiegów implantologicznych w Polsce wyjaśnia zalety nowoczesnej implantologii: Dzisiejsze implanty wykonuje się przy wykorzystaniu nanotechnologii, która gwarantuje szybkie zrastanie się implantu z kością i perfekcyjne zastąpienie korzenia brakującego zęba, ponieważ organizm rozpoznaje pokryty kryształami fosforanu wapnia implant jako własną kość. Implant jest zbudowany z tytanu, który jest nie tylko bardzo wytrzymały i odporny, ale też w pełni tolerowany przez organizm człowieka i bezpieczny alergicznie.
Utrata zęba często źle wpływa na samopoczucie, powoduje skrępowanie osoby uśmiechającej się. Negatywnych skutków braku uzębienia jest bardzo wiele, o czym informuje dr Gnach-Olejniczak: Utrata nawet jednego zęba rzutuje na wygląd całej twarzy, ponieważ rozpoczyna proces zanikania kości w okolicach ekstrakcji. Skutki można mnożyć: opadanie konturów policzków, zapadanie się warg, utrata sprężystości skóry i szybsze powstawanie zmarszczek. Do tego dochodzą zmiany w samym profilu twarzy – który staje się płaski. Tych efektów nie zatuszujemy, zamykając usta.
Poza tym w wyniku usunięcia chociażby jednego zęba powstają problemy ze zgryzem. Dzieje się tak na skutek przesuwania się pozostałych zębów, by zapełnić pustkę po brakującym zębie. Z przemieszczaniem się wiąże się także często ból stawów, dziąseł, mięśni, a także głowy.
Zbyt mała liczba zębów w szczęce także niekorzystnie wpływa na stan pozostałego uzębienia. Dochodzi do ich ścierania, osłabienia, a tym samym następuje przeciążenie, które prowadzi do różnych schorzeń — próchnicy czy chorób przyzębia. Trzeba pamiętać, że niezastąpienie brakującego zęba może za sobą pociągnąć utratę kolejnych – przestrzega stomatolog. – Zęby stają się rozchwiane, co nierzadko stanowi początek parodontozy, która jest znacznie trudniejsza do leczenia niż wstawienie implantu.
W obecnych czasach wizyta u stomatologa jest bezbolesna, a posiadanie nowego, „trzeciego” zęba ma wiele zalet. Przede wszystkim nie tylko zapobiega zanikaniu tkanki kostnej, ale też pobudza jej odbudowę, co owocuje efektem anti-aging, czyli odmłodzeniem twarzy.
Pierwszy etap w procesie imlantologicznym polega na wszczepieniu implantu i zintegrowaniu go z kością. Wszczepianie implantu musi być poprzedzone gruntownym wywiadem medycznym i diagnostyką radiologiczną, pozwalającą na ocenę ilości i jakości tkanki kostnej, która stanowi podłoże dla wszczepu – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak. – Zabieg jest dla pacjenta bezbolesny — ponieważ wymaga perfekcyjnego wykonania, stosuje się znieczulenie miejscowe.
Integrowanie się implantu z kością trwa 3–6 miesięcy. Po tym czasie następuje etap protetyczny, podczas którego do śruby dołączany jest filar i na nim odbudowuje się ząb, wyglądem i funkcją identyczny z naturalnym. Warto pamiętać, że aż 98% tego typu zabiegów kończy się sukcesem. Decyzja o skorzystaniu z nowoczesnych metod stomatologii powinna pomóc odzyskać piękny zdrowy uśmiech.
Źródło: informacja prasowa Unident Union Dental Spa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze