Pisanie ręczne ożywia pracę mózgu
DANUTA CAPIGA • dawno temuW dobie komputerów, tabletów i telefonów komórkowych, ręczne pisanie wydaje się przeżytkiem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wspomaga i ćwiczy pamięć, sprzyja rozwojowi zdolności językowych, uczy krytycznego myślenia, stymuluje i wspomaga rozwój licznych umiejętności.
W dobie komputerów, tabletów i telefonów komórkowych, ręczne pisanie wydaje się przeżytkiem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wspomaga i ćwiczy pamięć, sprzyja rozwojowi zdolności językowych, uczy krytycznego myślenia, stymuluje i wspomaga rozwój licznych umiejętności.
Dr Karin James z Uniwersytetu na Florydzie przeprowadziła szereg eksperymentów, aby sprawdzić jak ćwiczenie umiejętności pisania wpływa na aktywność mózgu. Aktywność mózgu dzieci, które przepisywały litery odręcznie była wyraźnie wyższa w porównaniu z dziećmi, które tylko obserwowały litery. Został ożywiony też tzw. ośrodek Broki, który odpowiada za prawidłowe i płynne mówienie: łączenie głosek w wyrazy i zdania. Wniosek z tego, że umiejętność ręcznego pisania jest konieczna, ponieważ stymuluje aktywność mózgu, który odpowiada za zdolność myślenia, naukę logicznego myślenia oraz kreatywność.
— Kaligrafia aktywuje w mózgu wiele obszarów, które wpływają na rozwój dziecka. Jest to między innymi pamięć, uwaga, koncentracja, ale także pewien sposób organizacji tekstu i zapamiętywania. Te z kolei obszary wpływają potem na wyniki szkolne dzieci. Jeżeli dzieci nie nauczą się od początku właściwie kaligrafować, pisać, to problemy z wiekiem nawarstwiają się i powodują, że dzieci mają problemy z własną oceną i motywacją do nauki. – tłumaczy Małgorzata Gawryluk – Dudzińska, kierownik marketingu firmy BIC Polska.
Ręczne pisanie wymaga umiejętności precyzyjnej kontroli motorycznej, umiejętności stałej koordynacji i obserwacji ruchów palców. Kiedy piszemy ręcznie, każdy znak wymaga określonego ruchu dłoni, a ten znajduje odzwierciedlenie w aktywności neuronów.
Ważny też jest wybór przyborów do pisania. Ołówek, długopis czy pióro powinny być dopasowane do wielkości dłoni dziecka, nie mogą być zbyt ciężkie i bardzo cienkie. W sklepach są specjale trójkątne bądź profilowane nakładki, które kształtują prawidłowy uchwyt, a także zapobiegają powstawaniu odcisków i zniekształceń na środkowym palcu. Dobrze dobrane przybory pozwolą cieszyć się nauką pisania i nie zniechęcą ich.
Źródło: Newseria lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze