Grozi ci zaćma? Sprawdź!
JADWIGA OLCZAK • dawno temuZaćma to głównie problem ludzi starszych, ale nie bez znaczenia jest tu zanieczyszczenie środowiska oddziałujące na nasze zdrowie. Wpływa ono na rozwój tej choroby nawet u ludzi po 40. roku życia.
Jeżeli planujeszpoddać się zabiegowi usunięcia zaćmy, dowiedz się, na czym on polega.Przeczytaj o tym, w jaki sposób należy się do niego przygotować orazczy zapewni ci poczucie bezpieczeństwa.
Zaćma polega na ograniczeniu przejrzystości soczewki. Początkowo oczywidzą obraz zamglony, w potem wraz z rozwojem choroby tylko ciemne i jasneplamy. Pierwsze niepokojące symptomy zaćmy to zwykle problemy zwyrazistością barw oraz obniżenie kontrastu, które nieleczone prowadządo utraty zdolności widzenia.
Zabiegowi należy poddać się jak najszybciej ze względu na ogromnywpływ tej choroby na jakość życia pacjenta. Jedynym sposobem jejwyleczenia jest operacyjne usunięcie starej soczewki i wszczepienie nowej,sztucznej. Nie można zwlekać z poddaniem się zabiegowi, gdyżzaawansowane jej stadium wiąże się z ryzykiem powikłań.
Zabiegu nie można wykonać u osób, których ogólny stan zdrowia jestbardzo zły. Poza tym przeciwwskazaniem jest również niewyrównananiewydolność krążenia, niedawno przebyty zawał serca czy udar.
Przed operacją dokonywany jest pomiar wielkości i kształtu oka. Lekarzdobiera także odpowiednią soczewkę korygująca ostrość wzroku. W tymcelu przelicza odpowiednie wartości, bierze pod uwagę moc optycznąstosowanych w przeszłości okularów, rodzaj wykonywanej pracy,przyzwyczajenia pacjenta oraz jego oczekiwania.
— Wybór soczewki to kluczowa decyzja mająca wpływ na jakość życiapacjenta po operacji. Na polskim rynku istnieje ich coraz więcej. Niekażde odpowiadają jednak wszystkim potrzebom chorych. Moim pacjentomchętnie polecam nowoczesne soczewki wieloogniskowe, ponieważumożliwiają dobre widzenie zarówno z bliska jak i z daleka, wwiększości przypadków bez konieczności noszenia okularów. –przekonuje okulista dr Wojciech Kołodziejczyk.
Przed zabiegiem pacjentowi podawane są krople rozszerzające źrenicę.Poza tym nie odczuwa on bólu, gdyż otrzymuje znieczulenie miejscowe.Operacja trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W pierwszejfazie chirurg specjalnym narzędziem rozbija, a następnie usuwazmętniałą soczewkę. W drugim etapie wprowadzona zostaje zwiniętasztuczna soczewka, która rozwija się w oku.
Po operacji jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu, alejuż nazajutrz musi pojawić się na wizycie kontrolnej. Stały kontakt zlekarzem jest konieczny ze względu na potrzebę oceny stanu oka. W ciągumiesiąca od wykonania zabiegu należy przyjmować krople. W tym czasiepowinno się unikać również ciężkiego wysiłku fizycznego, jakpodnoszenie ciężarów czy wyczerpujący sport.
Po operacji wzrok znacznie się poprawia. W przypadku wykorzystania podczaszabiegu standardowych soczewek jednoogniskowych pacjentom nadal sąpotrzebne okulary do patrzenia z bliska. Soczewki wieloogniskowe korygująniedomogę akomodacji wynikającą z tzw. starczowzroczności, dlategozwykle okulary nie są konieczne. Zaletą nowoczesnych soczewek jest takżekorygowanie astygmatyzmu oraz ochrona przed szkodliwymi czynnikamizewnętrznymi, jak promieniowanie światła niebieskiego uznawanego zaczynnik ryzyka powstawania AMD (starcze zwyrodnienie plamki żółtej) orazkorekcja aberracji sferycznych.
Źródło: www.leczeniezacmy.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze