Gdy zęby nie lubią lodów
LENA JANOWSKA • dawno temuUpalne dni zachęcają do sięgania po zimne napoje prosto z lodówki oraz lody dla ochłody. Niestety, ponad połowa Polaków nie będzie mogła sobie na to pozwolić ze względu na nadwrażliwość zębów, która w wyniku kontaktu z zimnem powoduje przeszywający ból. Jak zaradzić temu problemowi?
Główne przyczyny nadwrażliwości zębów to zbyt mocne szczotkowanie, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz nadmierne zaciskanie zębów.
— Bardzo częstym zjawiskiem jest nieprawidłowa technika szczotkowania. Wielu naszych pacjentów zbyt mocno dociska szczoteczkę do powierzchni, chcąc lepiej wyczyścić zęby. Efekt jest jednak odwrotny do zamierzonego. Odsłaniają się wtedy wrażliwe szyjki zębowe, powodują nadwrażliwość. Także korzystanie z niewłaściwej szczoteczki może do tego doprowadzić. – wyjaśnia stomatolog Piotr Łukojć z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach.
Zanik dziąseł i odsłonięcie wrażliwych części zębów to efekt braku dbałości o należytą higienę jamy ustnej. Wpływa na to także świadoma rezygnacja z wizyt u stomatologa, podczas których należałoby usunąć kamień i osad. Zgrzytanie zębami, na skutek którego dochodzi do starcia zębów oraz nieleczone wady zgryzu i używanie past wybielających to kolejne przyczyny wystąpienia nadwrażliwości zębów.
— Część past wybielających zawiera agresywnie działające środki ścierne, które powodują uszkodzenie szkliwa. Ich zawartość często sięga nawet 60 proc. Dodatkowo obecność w pastach środków utleniających powoduje przejściowe odwodnienie zębów zwiększając tym samym ich wrażliwość. – dodaje stomatolog z kliniki dr. Borczyka.
Nadwrażliwość zębów najczęściej stanowi problem dla ludzi w wieku 30–39 lat. Ból wywołany zimnem może pojawić się nie tylko podczas jedzenia lodów czy wypicia schłodzonego napoju, ale także na skutek zmiany ciśnienia atmosferycznego, spożywania kwaśnych lub słodkich potraw, pikantnych przypraw, dotknięcia wrażliwego zęba albo wciągania powietrza ustami. Ból zębów może pojawić się również podczas spożywania ciepłych posiłków, co jest jeszcze poważniejsze.
— Należy pamiętać, że ból na zimno może być przemijający, natomiast gdy pojawi się ból na ciepło, wówczas jest on nieodwracalny i należy go skonsultować ze stomatologiem. - wyjaśnia dr Roman Borczyk.
Problem nadwrażliwości zębów jest powszechniejszy niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, co potwierdzają badania irlandzkiego uniwersytetu.
— Paradoksalnie przyczyną może być wzrost świadomości społeczeństwa odnośnie higieny jamy ustnej. Pacjentom tak bardzo zależy na utrzymaniu zdrowych zębów, że zbyt mocno je szczotkują powodując uszkodzenia szkliwa lub recesję dziąseł. - tłumaczy Piotr Łukojć.
Aby zaradzić nadwrażliwości, warto na początku wypróbować domowe sposoby leczenia. Skuteczne mogą okazać się specjalne pasty i płukanki ze składnikami zmniejszającymi nadwrażliwość. Bardzo ważna jest odpowiednia technika szczotkowania zębów oraz dobrze dobrana szczoteczka.
– mówi higienistka stomatologiczna Joanna Gruszka.
Gdy domowe sposoby nie pomogą, należy zgłosić się do stomatologa. Istnieje możliwość przeprowadzenia różnych zabiegów, które dobiera się odpowiednio do przyczyny nadwrażliwości.
— Higienistka lub lekarz mogą przeprowadzić zabiegi zmniejszające nadwrażliwość, takie jak fluoryzacja z zastosowaniem specjalnych pianek, żeli lub lakierów. Aplikuje się również żywicę światłoutwardzalną blokującą kanaliki zębinowe. Można także zastosować terapię laserową. U osób mających tendencję do bruksizmu i ścierania zębów, zaleca się stosowanie płytek odciążających. Czasem konieczne jest kompleksowe leczenie z zakresu stomatologii zachowawczej, periodontologii i ortodoncji. – podsumowuje Piotr Łukojć..->
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze