Dieta śródziemnomorska najlepszą receptą na uśmiech!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJak dowodzą badacze, dieta śródziemnomorska – składająca się głównie ze świeżych owoców, warzyw, pełnego ziarna, orzechów, nasion, ziół, przypraw i oliwy z oliwek, uzupełnianych od czasu do czasu nabiałem, drobiem, rybami i czerwonym winem – nie tylko wpływa na zdrowie organizmu, ale także czyni nas szczęśliwszymi. Wielu specjalistów podkreślało już, że ten typ odżywiania pomaga zapobiegać chorobom serca, nowotworom i cukrzycy. Czy jednak może poprawiać samopoczucie? Okazuje się, że tak.
Dieta śródziemnomorska a nastrój
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Loma Linda sprawdzono, w jaki sposób konkretne produkty w diecie śródziemnomorskiej(w szczególności warzywa, owoce, oliwa z oliwek, rośliny strączkowe i orzechy) wpływają na nastrój. Porównano je z jadłospisem typowym dla mieszkańców Zachodu – pełnym słodyczy, napojów gazowanych i dań typu fast food. Okazało się, że osoby, które raczyły się pierwszą z diet były znacznie szczęśliwsze niż zjadacze śmieciowego jedzenia. Co ciekawe, spożywanie czerwonego mięsa i żywności typu fast food wprawiało w zły nastrój kobiety, ale nie wpływało na mężczyzn.
Badanie pokazuje, że dieta śródziemnomorska w znacznym stopniu warunkuje nasze samopoczucie – najprawdopodobniej dzięki zdrowym kwasom tłuszczowym, których w niej nie brak. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles udowodnili, że spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się m.in. w rybach i niektórych orzechach, pomaga ustabilizować poziom białka BDNF (ang. brain-derived neurotrophic factor), które kontroluje wiele funkcji mózgowych. Zmiany jego stężenia mogą przyczyniać się do zaburzeń, takich jak schizofrenia czy depresja. Tymczasem dowiedziono, że osoby z depresją stosujące dietę śródziemnomorską posiadają z reguły wyższy poziom BDNF.
Dieta śródziemnomorska a zdrowie psychiczne
Wiele badań potwierdza, że świeże owoce, warzywa i artykuły zielone są dobre dla zdrowia psychicznego. Polifenole, związki znajdujące się w pożywieniu pochodzenia roślinnego, mogą wpływać w pozytywny sposób na funkcje poznawcze. Po niemalże 10-letnich badaniach specjaliści z Uniwersytetu w Ottawie stwierdzili, że dieta bogata w warzywa i owoce zmniejsza ryzyko depresji, niepokoju i lęku.
Wszystkie te wyniki są doskonałym powodem, dla którego warto porzucić jedzenie typu fast food na rzecz diety bogatej w produkty roślinne, które oprócz stanu organizmu poprawiają także stan umysłu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze