Czym słodzić herbatę? List do dietetyka
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuWykreowany w mediach ideał kobiecego ciała determinuje często wiele pań do walki o szczupłą sylwetkę. W tym celu decydują się one na drakońskie diety i sięgają po najprostsze metody, aby ograniczyć zbędne kalorie. Przykładem poszukiwania takich rozwiązań jest słodzik mający imitować naturalny cukier, który choć krzepi, jest bardzo kaloryczny. Czy jednak to dobry zamiennik, czy warto poszukać innej alternatywy? Wątpliwości rozwiewa Agnieszka Boryna, konsultant ds. zdrowego żywienia.
Wykreowany w mediach ideał kobiecego ciała determinuje często wiele pań do walki o szczupłą sylwetkę. W tym celu decydują się one na drakońskie diety i sięgają po najprostsze metody, aby ograniczyć zbędne kalorie. Przykładem poszukiwania takich rozwiązań jest słodzik mający imitować naturalny cukier, który choć krzepi, jest bardzo kaloryczny. Czy jednak to dobry zamiennik, czy warto poszukać innej alternatywy? Wątpliwości rozwiewa Agnieszka Boryna, konsultant ds. zdrowego żywienia.
Witam Panią!
Kilka lat temu po raz pierwszy zaczęłam się odchudzać. Zdecydowałam się wtedy na dietę Dukana, a wraz z jej rozpoczęciem na stałe zrezygnowałam z cukru jako dodatku do kawy czy herbaty. Sięgnęłam po słodzik w tabletkach i w proszku. Dużo się jednak ostatnio mówi, i to negatywnie, o słodziku, dlatego zaczęłam mieć wątpliwości. Nie potrafię zrezygnować ze słodkiej kawy i herbaty, a nie wiem, czym je słodzić, aby było zdrowo i niskokalorycznie? Czym można zastąpić cukier i słodzik i czy to prawda, że słodzik jest szkodliwy?
Kaśka
***
Agnieszka Boryna — konsultant ds. prawidłowego odżywiania. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty prawidłowego odżywiania dla osób, które mimo katorżniczych diet nie uzyskują wymarzonej sylwetki, dla osób z niedowagą, które chętnie przyjmą parę kilogramów oraz dla osób, które po prostu chcą usystematyzować i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Prywatnie uwielbia wypróbowywać nowe przepisy kulinarne i wyszukiwać zdrowszej alternatywy tradycyjnych polskich dań. Otwarta i ciekawa wszystkich eko nowości pojawiających się na rynku.
Pani Kasiu,
Cukry są źródłem łatwo przyswajalnej energii, paliwem dla naszych mięśni i dla naszego mózgu. Oczywiście, większość z nas pod hasłem "cukier" widzi smakowite białe drobinki. Musimy mieć świadomość, że cukier pod taką postacią nie dostarcza naszemu organizmowi żadnych wartościowych składników prócz kalorii i słodkiego smaku. Dobry i potrzebny cukier znajdziemy min.: w warzywach, owocach, mleku, kaszach, makaronach, ryżu, pieczywie, otrębach i płatkach.
Najzdrowiej będzie, jeśli zaprzestanie Pani pić kawę i herbatę z dodatkiem słodziku. Niestety, od cukru uzależniamy się łatwo i szybko. Dużo więcej czasu potrzeba, aby się od niego odzwyczaić. Nie jest to jednak niemożliwe. Słodziki nie są dobrym rozwiązaniem. Co prawda nie zawierają kalorii, jednak ich składniki są produktami syntezy chemicznej. Bez wątpienia lepiej jest stosować produkty naturalne tym bardziej, że nie znamy jeszcze długotrwałych skutków stosowania słodzików.
Jeśli trudno jest Pani wypić niesłodką kawę czy herbatę, proszę systematycznie zmniejszać dodatek cukru, aż dojdzie Pani do zera. Jeśli przyzwyczai się Pani pić kawę czy herbatę bez cukru, gwarantuję, że po pewnym czasie będzie Pani dużo bardziej wrażliwa na słodki smak rożnych produktów i napojów. Może się okazać, że będą one wręcz niezjadliwe. Jednak do czasu kiedy całkowicie Pani wyeliminuje biały cukier, musimy zastąpić go zdrowszą alternatywą. Doskonałym zamiennikiem jest miód. Każdy produkt pochodzenia pszczelego posiada niesamowicie szeroki wachlarz pozytywnych dla naszego zdrowia właściwości. Proszę spróbować dodać go również do kawy, smakuje wyśmienicie. Można również stosować cukier brązowy, jednak trzeba zwrócić uwagę, aby był to cukier nierafinowany / nieoczyszczony. Informacja ta oznacza, że cukier nie został pozbawiony melasy, która zawiera witaminy i składniki mineralne. Kolejną alternatywą jest ksylitom, czyli cukier pozyskany z drzewa brzozy. Jest on zdecydowanie uboższy w kalorie w porównaniu z cukrem białym oraz jest wolniej przetwarzany przez organizm, co oznacza, że może być stosowany przez diabetyków. Kolejną alternatywą jest stewia pozyskana z liści rośliny rosnącej w Ameryce Środkowej i Południowej. Jest dużo bardziej słodsza od cukru białego i nie zawiera kalorii, ale ma lekko gorzkawy smak.
Stosując dietę, (Dukana odradzam, a zachęcam do racjonalnego, urozmaiconego żywienia!) również powinniśmy zwracać uwagę na informacje znajdujące się na etykietach produktów spożywczych. Niestety, ale dodatek cukru jest powszechnie stosowany i często widnieje nawet już na drugiej pozycji. Możemy go znaleźć praktycznie wszędzie, począwszy od jogurtów smakowych skończywszy na szprotkach w puszce. Producenci opisują na etykietach cukier pod różną nazwą np.: koncentrat soku owocowego, maltoza, różnego rodzaju syropy. Jednym słowem ze wszystkich stron jesteśmy zasypani cukrem, tak więc starajmy się ograniczyć jego świadome spożycie.
Pozdrawiam,
Agnieszka Boryna
kontakt do konsultantki ds. prawidłowego odżywiania: www.swiat-zdrowia.com.pl, https://facebook.com/swiatzdrowiacompl
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dietetytczki, magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dietetyka)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze