Czy można rozciągnąć pochwę? List do ginekologa
OLGA OSTROWSKA • dawno temuZespół niewrażliwości na estrogeny dotyczy niewielu kobiet, ale te które zmagają się z tym problemem, cierpią przede wszystkim psychicznie. Małe piersi oraz niewielka pochwa nie tylko wpływają na obniżenie poczucia własnej wartości, ale też na jakość życia seksualnego. Czy istnieje sposób na odzyskanie wiary we własną kobiecość? Na pytanie Czytelniczki o metody rozciągnięcia pochwy odpowiada ginekolog, dr Monika Knapik-Rybka.
Zespół niewrażliwości na estrogeny dotyczy niewielu kobiet, ale te które zmagają się z tym problemem, cierpią przede wszystkim psychicznie. Małe piersi oraz niewielka pochwa nie tylko wpływają na obniżenie poczucia własnej wartości, ale też na jakość życia seksualnego. Czy istnieje sposób na odzyskanie wiary we własną kobiecość? Na pytanie Czytelniczki o metody rozciągnięcia pochwy odpowiada ginekolog, dr Monika Knapik-Rybka.
Dzień dobry!
Jaka jest metoda na rozciągnięcie pochwy i jej elastyczność? Mam 20 lat i mam następujące problemy: choruję na zespół niewrażliwości na estrogeny, moje brodawki i sutki czasem są takie jak u mojego męża, pochwa ma 4 cm. Boję się z nim współżyć do końca.
Proszę o pomoc.
Monika Knapik-Rybka — absolwentka krakowskiej AM im. M. Kopernika. Ma wieloletni staż pracy w zawodzie, II stopień specjalizacji w zakresie ginekologii i położnictwa. Kluczowe są dla niej zagadnienia planowania rodziny. Chciałaby, żeby każde rodzące się dziecko było chciane i kochane od poczęcia. Od kilkunastu lat zajmuje się też ultrasonografią, która zafascynowała ją u progu nowego tysiąclecia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego i posiada certyfikat PTU na wykonywanie badań USG w zakresie ginekologii i położnictwa. Prywatnie żona i matka, miłośniczka zwierząt, właścicielka dwóch psów i kota. Lubi się relaksować przy farbach i sztaludze. Jej hobby to projektowanie i wykonywanie biżuterii dla nietuzinkowych kobiet.
Witam serdecznie!
Zespół niewrażliwości na estrogeny EIS jest niezwykle rzadkim schorzeniem (spowodowanym najprawdopodobniej spontaniczną mutacją genową), znacznie rzadszym niż występujący z częstością 1/20 000 urodzeń zespół AIS, czyli z niewrażliwości na androgeny. Przeciętny specjalista ginekolog nie ma więc w swojej praktyce do czynienia z osobami chorymi na powyższe zespoły. Wiedzę praktyczną na ten temat mogą posiadać jedynie lekarze z ośrodków referencyjnych, w których leczone są tzw. (proszę się nie obrazić!) „rzadkie przypadki”. Nie bardzo więc mogę zrozumieć, dlaczego nie udzielono Pani pomocy w tym ośrodku, w którym przeprowadzono diagnostykę i postawiono rozpoznanie EIS.
Ponieważ do wzrostu piersi niezbędna jest prawidłowa reakcja na estrogeny, obawiam się, że w tym zakresie nie ma mowy o leczeniu zachowawczym, a pomocą może służyć jedynie chirurgia plastyczna. Jeśli chodzi o pochwę, to bardzo dobrą metodą na jej wydłużenie wydawać się może samo regularne współżycie. W zespołach przebiegających z wrodzonym brakiem pochwy np. AIS, gdy kobieta ma zamiast „normalnej” pochwy jedynie zachyłek pochwowy, ślepo zakończony, długości np. 2, 3 cm, rekomendowana jest próba leczenia zachowawczego. Polega ono na uciskaniu zachyłka pochwowego rozszerzadłami o stopniowanej wielkości, co powoduje jego wydłużenie i rozszerzenie do uzyskania rozmiaru umożliwiającego normalne współżycie. Metoda ta jest skuteczna w 85–90% przypadków.:)
Reasumując, podkreślam, że o pomoc należy się zwrócić do ośrodka referencyjnego, najlepiej tego gdzie była Pani diagnozowana.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Knapik-Rybka
Kontakt do ginekologa: os. II Pułku Lotniczego 50 m. 26 (VI p.) w Krakowie, telefon 12 647 57 92, monika@knapik-rybka.org.pl, knapik-rybka.org.pl
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do ginekologa: magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Ginekologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze