Młodość kończy się po czterdziestce?
ANITA OSTROWSKA • dawno temuZ badań przeprowadzonych w czerwcu 2013 roku* wynika, że 50% Polaków uważa, że warto żyć chwilą, a niemal 70% twierdzi, że co ma być to będzie. Za najlepszy wiek uważana jest trzydziestka, a po czterdziestce kończy się młodość.
Nie lubimy przyznawać się do wieku i z reguły go zaniżamy. Sprawia nam przyjemność, gdy ktoś odejmuje nam lat, bo też ponad połowa badanych czuje się znacznie młodziej niż świadczyłaby o tym ich metryka (56%). Zaledwie co dziesiąty Polak ocenia swój wiek na więcej lat niż ma obecnie (10%).
— Przygotowując badania* chcieliśmy sprawdzić, jak Polacy postrzegają czas, czy jest on dla nich ważny i jak się do niego odnoszą. Jednocześnie chcieliśmy, aby Polacy zastanowili się nad upływem czasu, nad tym co będzie za kilka lat. To prawda, że przyszłość to dalekie „kiedyś”, ale nie można myśleć, że nie mamy na nią żadnego wpływu. Chcielibyśmy skłonić ludzi do refleksji nad przyszłością, którą należy planować, aby swój czas wykorzystać w jak najlepszy sposób. – mówi Abhishek Bhatia, dyrektor generalny Prudential w Polsce.
Wraz z wiekiem zmieniamy stosunek do upływającego czasu i wydaje nam się, że zaczyna on „biec”. Zdaniem socjologa, dr Tomasza Sobierajskiego (UW), takie postrzeganie czasu może być związane ze zwiększającą się liczbą obowiązków i zakresu odpowiedzialności.
Co trzeci Polak uważa, że odpowiedzialność jest cechą ludzi dorosłych, którzy według 69% osób powinni być przewidujący, a zdaniem 67% rozsądni. Nie ma to jednak przełożenia na sprawy finansowe, gdyż aż 52% badanych nie planuje finansów. O finansach w dłuższej perspektywie myślą dwa razy częściej osoby młode do 34 roku życia niż osoby po sześćdziesiątce.
Zdaniem respondentów najlepszym okresem w życiu jest wiek 30 lat. Według osób od 18 do 34 lat na koniec młodości przypadają lata 33–35, natomiast starsi ankietowani, powyżej 35. roku życia skłaniają się ku okresowi „po czterdziestce”. Dla kobiet koniec młodości to 43 lata, dla mężczyzn – 37 lat.
— Od pewnego czasu można zauważyć systematyczne wydłużanie granicy wiekowej odnoszącej się do młodości. O ile jeszcze trzydzieści lat temu młodość kończyła się wraz z ukończeniem 30 wiosen, o tyle dzisiaj badani deklarują, że średnio młodość kończy się 10 lat później. Jest to z pewnością związane ze zmianą obyczajów. W ciągu tych kilkudziesięciu lat wydłużyła się również średnia wieku naszego życia, dlatego też i młodość trwa dłużej. – mówi dr Tomasz Sobierajski.
* badania „Czas na przyszłość” na zlecenie Prudential
Źródło: informacja prasowa Magdalena Kalinowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze