Moda lat 50.
URSZULA ROGALSKA • dawno temuW wieku XX praktycznie co 10 lat następowała znacząca różnica w polityce, historii, obyczajach itp. Sytuacje te bywały inspiracją lub odskocznią dla działu mody. Każde dziesięciolecie XX w. w charakterystyczny sposób odzwierciedlano poprzez fason, kolor i styl ubrań. Moda lat 50. odzwierciedlała optymizm i kobiecość. W jaki sposób?
Historia lat 50.
Lata 50. to w Europie czas zakończenia II wojny światowej. Po wielu latach ciężkiej walki, zniszczeń i śmierci przyszedł czas na poszukiwanie radości, szczęścia, optymizmu w tym co na świecie pozostało. Istotnie ważnym elementem tego czasu był zwiększony rozwój przemysłu, co znacząco wpłynęło na zmianę w sposobie codziennego funkcjonowania kobiet. Z pracownic fizycznych pozwalały sobie na bycie w domu. Dzięki temu kobiety lat 50. zapragnęły uwidaczniać swoje atrybuty piękna również poprzez ubiór. Dlatego też postawiono w modzie na podkreślanie kobiecości u kobiet.
Charakterystyka mody lat 50.
Znawcy mody określają jednoznacznie modę lat 50. jako bardzo kobiecą, która uwidacznia wszystkie krągłości kobiety oraz długą szyję i nogi. Dowolność w wyborze zarówno bardzo obcisłych, „ołówkowych” modeli sukienek, jak i spódnic kloszowych lub bombek jest charakterystyczna dla tego okresu. Co ważne, kobiety miały również swobodę w doborze dla siebie fryzury – od krótkich włosów po długie, czesanie koków lub tworzenie fali. Oczywiście rodzaj, styl i jakość mody lat 50. uzależnione były także od miejsca, w którym ta moda się rozwijała i dostępności materiałów w danym kraju. Duża różnica zatem występowała między Ameryką, Francją czy Polską lub ZSRR. Dlatego też w krajach lepiej prosperujących gospodarczo kolorystyka była bogata oraz wykorzystywano ciekawsze rodzaje materiałów. W krajach biedniejszych lata 50. nie należały do najbardziej wytwornych. Wykorzystywano to, co w danym momencie można było zdobyć. Jednak w miarę możliwości i w tych krajach starano się nadążyć za modnymi wzorami. Lata 50. to przede wszystkim czas kwiatowych wzorów, sztywnych halek, ale także groszków, kraty i pepitki. Jednakże wiele osób z krajów biedniejszych jedynie mogło przyglądać się rozwojowi mody lat 50. w krajach takich jak Ameryka czy zachodniej Europie. Prekursorami mody lat 50. okazali się Coco Chanel i Christian Dior. Ich ówczesne pomysły modowe w postaci np. kolekcji New Look Christiana Diora czy pikowanej torebki na łańcuszku Coco Chanel do dzisiaj bywają rozpoznawalnymi projektami tamtych czasów.
Stroje lat 50.
Lata 50. XX wieku charakteryzowały się typowymi ubraniami i dodatkami. Zaliczyć do nich można przede wszystkim sukienki z podniesioną talią, ze sztywnymi halkami lub sukienki jako gorset z ramiączkami i paskiem uwidaczniającym znacząco smukłą talię kobiety. Długość sukienek to często niewiele za kolano lub całkowicie do kostek. Ponadto typowym ubraniem były kardigany lub krótkie marynarki zapinane na duże guziki, z ciekawymi kołnierzami, albo koszule zawiązywane w talii. Oprócz typowych ubrań ciekawe były też dodatki do nich w postaci długich rękawiczek, cienkich szpilek lub butów z odkrytym palcem, długich korali, pereł i klipsów oraz „kociego oka” uzyskanego poprzez malowanie grubej czarnej kredki, a także stylowych okularów. Lata 50. to początek pojawienia się bikini i bardotek. Różnorodne stroje wszyscy mogli oglądać i podpatrywać dzięki aktorom, piosenkarzom i osobom znanym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze