Jak dbać o cerę naczynkową?
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuWszystkie niedoskonałości pojawiające się na twarzy są prawdziwą zmorą kobiecej urody. Częstym problemem pań są różowe pajączki, których dzięki rozwojowi medycyny estetycznej szybko można się pozbyć.
Powstawaniu drobnych, rozszerzonych naczyń krwionośnych, widocznych na skórze, sprzyja współczesny styl życia. Stres, długotrwała praca siedząca, solarium, antykoncepcja hormonalna i intensywny wysiłek fizyczny są odpowiedzialne za różowe pajączki. Inne czynniki wpływające na ich rozwój to uwarunkowania genetyczne, nadwaga czy warunki atmosferyczne, takie jak ostry mróz, wiatr i mocne słońce. Pajączki pojawiają się w rożnych miejscach, na twarzy zwykle widoczne są w okolicach nosa, brody oraz policzków.
Skóra, na której dostrzec można różowe bądź niebieskie niteczki, wymaga szczególnej pielęgnacji. Początkowo, gdy odczuwamy gorąco, pieczenie lub zauważamy zaczerwienienie naskórka, warto sięgnąć po dermokosmetyki, w których składzie powinny znaleźć się chociażby: kasztanowiec, witaminy C i K, algi morskie lub działający przeciwzapalnie nagietek. Bardzo ważne jest też właściwe odżywianie. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, a uboga w ostre przyprawy, pikantne dania i alkohol. Nieleczone albo zaniedbane naczynka mogą być źródłem poważniejszych schorzeń w przyszłości, a także bezpośrednią przyczyną trądziku różowatego, dlatego najlepiej korzystać z fachowej pomocy dermatologa, który może zalecić laseroterapię.
— Podczas zabiegu temperatura naczynia podnosi się na tyle wysoko, by zostało ono zamknięte. Oddziaływanie to jest tak precyzyjne, że nie zostają uszkodzone żadne tkanki sąsiadujące. Wybór urządzenia oraz parametrów zabiegu jest zawsze indywidualny i musi uwzględniać głębokość zmiany, średnicę naczynia oraz jego lokalizację. Przykładowo: laser Gentle YAG Pro jest polecany przede wszystkim do usuwania zmian o dużych średnicach, od 0,5 mm do 1 mm na twarzy oraz do 4 mm dla nóg. Z kolei laser barwnikowy Vbeam umożliwia destrukcję małych naczyń o średnicy do 0,5 mm i dlatego jest doskonałym rozwiązaniem w wypadku rumieni, rozległych plam typu „Port Wine” czy naczyniaków . – wyjaśnia Krzysztof Makarski, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL.
Większość dostępnych urządzeń wyposażona jest w systemy chłodzenia skóry, dzięki czemu zabiegi są bezpieczne i bezbolesne.
— Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa, najbardziej niezawodnymi platformami do usuwania zmian naczyniowych są urządzenia wykonane w technologii elõs™ (jak platforma eMax lub elõsPlus), które dodatkowo pozwalają na ocenę zmian temperatury skóry w trakcie zabiegu. Co ważne, minimalizacja ryzyka efektów ubocznych odbywa się tu bez konieczności utraty wysokiej skuteczności zabiegu. – podsumowuje Krzysztof Makarski.
O metodzie leczenia powinien zadecydować lekarz po obejrzeniu zmian chorobowych.
Źródło: informacja prasowa Bogumiła Kurzeja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze