Pięć porad dietetycznych dla kobiet w ciąży
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuCiąża jest jedną z niewielu sytuacji, kiedy jesteśmy szczęśliwe z przyrostu wagi. Jednak wiele przyszłych mam borykających się ze znaczną nadwagą, bądź tez z problemami zdrowotnymi, zmuszonych jest zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. Niestety, brak wiedzy na temat bezpiecznego odchudzania może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie schudnąć, nie narażając zdrowia dziecka.
Posiłki kontrolowane
Pokarmem, którym powinnaś jak najczęściej raczyć sie podczas ciąży jest zdrowa ryba. Liczne badania wskazują na jej korzystny wpływ na rozwój neurologiczny dziecka i na jego inteligencję. Przyszła mama powinna zjadać co najmniej 30 gram ryby tygodniowo. Wybierz krewetki, łososia lub mintaja – w rybach tych poziom rtęci jest bardzo niski lub wręcz niezauważalny.
Na liście pokarmów, które powinny zniknąć z twojej lodówki na 9 miesięcy pierwsze dwa miejsca zajmują: wędliny oraz żywność przetworzona. Produkty te zawierają dużą ilość soli, która może być przyczyną wystąpienia chorób takich, jak listerioza.
Każda przyszła mama powinna prowadzić rejestr konsumowanych kalorii. W dzienniku posiłków powinnaś zapisywać wszystko, co zjadasz w ciągu dnia, wliczając wszelkiego rodzaju przekąski i napoje. Ciężarnym kobietom często zdarza się tracić kontrolę nad ilością spożywanych posiłków, co może skutkować nadmiernym wzrostem wagi.
Zimna woda zdrowia doda!
W czasie ciąży nie powinnaś unikać ruchu – wspomaga on pracę serca i płuc. Wiadomo, że nurkowanie, karate, czy sporty ekstremalne nie są najlepszym pomysłem, ale codzienny, półgodzinny spacer zdziała cuda dla twoich nóg. Zachęcam również do uczęszczania na basen – twoje ciało będzie zdrowe i odprężone, a maleństwo wniebowzięte.
Dwa litry wody i litr odtłuszczonego mleka. To optymalna dzienna dawka płynów, która zmniejszą uczucie głodu i uchronią cię przed skutkami odwodnienia organizmu. Pamiętaj, że niedostarczanie organizmowi właściwej ilości płynów może skutkować wystąpieniem przedwczesnych skurczów, a nawet przyspieszeniem porodu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze