Uważaj na niskotłuszczowe zamienniki produktów!
10. Produkty typu light wcale nie takie zdrowe?
Produkty odtłuszczone zazwyczaj zawierają większą ilość węglowodanów aniżeli ich bardziej tłuste odpowiedniki. Poza tym, często w ich składzie zawarte są chemiczne polepszacze. Zastanawiasz się, których produktów light lepiej unikać?
9. Produkt pełnotłusty lepszy niż niskotłuszczowy?
Niewielka ilość tłuszczów pochodząca z diety jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poza tym, w tłuszczach rozpuszczalne są witaminy, takie jak A, D, E oraz K. Ich niedostateczna ilość uniemożliwia wchłanianie tych składników odżywczych przez organizm.
8. Niskotłuszczowy sos sałatkowy
Nie masz żadnych wyrzutów sumienia, sięgając po ten produkt leżący na sklepowej półce. W końcu za jego pomocą poprawisz smak sałatki, a jednocześnie zadbasz o zdrowie, bo nie zawiera on w składzie dużej ilości tłuszczu. Niestety w ten sposób pozbawiasz organizm niezbędnych witamin, które wchłaniają się za pośrednictwem tłuszczów. Następnym razem odtłuszczony sos sałatkowy zastąp łyżką oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.
7. Masło orzechowe
Rzeczywiście masło orzechowe zawiera dużą ilość tłuszczu, a jedna jego łyżka może mieć wartość nawet 200 kalorii. Jednak w jego składzie są zawarte zdrowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego we krwi. Warto tylko zwracać uwagę na to, aby masło orzechowe nie zawierało w składzie cukru.
6. Mleko
Mleko to źródło cennych dla naszego organizmu witamin A oraz D. Niestety wersja odtłuszczona mleka ogranicza bądź całkowicie uniemożliwia wchłanianie tych substancji w układzie pokarmowym. Chociażby z tego względu lepiej nie kupować mleka poniżej 1,5%.
5. Ciastka
W czasie diety odchudzającej czasem odczuwamy tak silny apetyt na słodkie rzeczy, że ostatecznie decydujemy się na zakup odtłuszczonych ciasteczek w wersji „light”. Niestety w tym przypadku niska zawartość cukru zostaje uzupełniona cukrem. To z kolei sprawia, że ciastka te są równie kaloryczne jak ich wersja bogatotłuszczowa. Co więcej, nadmiar cukru w diecie może zwiększyć poziom trójglicerydów we krwi, a te z kolei sprzyjają wystąpieniu choroby wieńcowej.
4. Chipsy i frytki
Zarówno wersja odtłuszczona, jak i tradycyjna chipsów czy frytek nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Produkty te zawierają w składzie niezdrowe tłuszcze trans, które niekorzystnie działają na układ sercowo-naczyniowy. Chipsy o obniżonej zawartości tłuszczu będą posiadały dużą ilość substancji chemicznych, które mogą powodować wzdęcia, a nawet biegunkę. Lepszą alternatywą dla chipsów o niskiej zawartości tłuszczu są chipsy pieczone.
3. Lody
Lody o obniżonej zawartości tłuszczu zawierają w składzie więcej cukru albo syropu glukozowo-fruktozowego. To niestety zwiększa ich wartość kaloryczną, a tym samym predyspozycję do tycia u osób regularnie je spożywających.
2. Gotowe posiłki niskotłuszczowe
Większość gotowych do spożycia dań niskotłuszczowych zawiera w składzie duże ilości soli. To z kolei zwiększa ryzyko nadciśnienia, a tym samym chorób sercowych.
1. Nabiał
Zawarte w beztłuszczowych produktach mlecznych witaminy nie są przyswajane przez organizm. Z kolei pełnotłuste produkty zawierają zbyt duże ilości tłuszczu, który nie jest korzystny dla zdrowia. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór produktów półtłustych, które zawierają w składzie mniejsze ilości tłuszczu, który umożliwia wchłanianie zawartych w nabiale witamin.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze