Złe nawyki niszczą zęby
MARTA CZAPIGOWA • dawno temuDla zdrowych i mocnych zębów regularne mycie i wizyty u dentysty to nie wszystko. Złe nawyki, szczególnie w pracy przyczyniają się do pogorszenia naszego stanu uzębienia.
Dla zdrowych i mocnych zębów regularne mycie i wizyty u dentysty to nie wszystko. Złe nawyki, szczególnie w pracy przyczyniają się do pogorszenia naszego stanu uzębienia.
W pracy przeciętnie spędzamy od 8–10 godzin i nie zwracamy uwagi na nasze złe nawyki. Trzymanie palców w ustach, obgryzanie paznokci czy skórek, dłubanie w zębach, oblizywanie palców w celu przewrócenia kartki czy banknotów to tylko niektóre przyzwyczajenia.
Nasza jama ustna bezustannie narażona jest na zarazki, które dostają się do naszego organizmu. Wrzody żołądka, depresje, bóle głowy to najczęstsze dolegliwości, które towarzyszą nam podczas stresu, powodują niekontrolowane zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami.
— Zgrzytanie zębami i nerwowe ich zaciskanie zazwyczaj pojawia się nocą, gdy nijak nie kontrolujemy swoich zachowań. Jednak podczas pracy i notorycznego podpierania żuchwy także może dojść do erozji i pękania szkliwa, a nawet starcia koron zębowych lub rozchwiania zębów. Początkowymi objawami mogą być bóle głowy, następnie bóle zębów, nadwrażliwość, aż po ich utratę – tłumaczy dr. n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic.
Często nasze zęby stają się narzędziem pomocniczym w różnych czynnościach biurowych np. do rwania nici lub sznurka, do ucinania taśmy klejącej, do otwierania zafoliowanych produktów. Czasami też przedmioty biurowe trafiają do naszej jamy ustnej. Lubimy trzymać w ustach ołówki, długopisy czy linijki, co grozi pęknięciem szkliwa lub ukruszeniem zęba, nie mówiąc już o wprowadzonych bakteriach.
Brak higieny jamy ustnej w pracy może być przyczyną nie tylko rozwijającej się próchnicy, ale także nieświeżego oddechu. Z tym walczymy najczęściej gumą do żucia i miętowym cukierkiem. Żucie gumy owszem reguluje pH w ustach i zapewnia świeży oddech ale nie rozwiązuje problemu.
— Nadużywanie gum do żucia może prowadzić do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego lub przyrostu żwaczy, co w konsekwencji prowadzi do asymetrii twarzy. Sytuacja ta dotyczy osób, które przywykły do żucia tylko jedną stroną jamy ustnej. Dodatkowymi dolegliwościami mogą być bóle brzucha lub biegunki, spowodowane nadmiarem kwasów żołądkowych, wywołanych przez odruch żucia – tłumaczy dr Duda.
Dzisiejszy pośpiech, brak czasu na normalny posiłek w pracy sprawia, że odżywiamy się fast – food , „gorącymi kubkami” itd. co jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, prowadząc nieuchronnie do większości chorób cywilizacyjnych. Do tego dochodzą kawa, herbata, słodkie napoje, papierosy. W połączeniu produkty te tworzą nieustanną pożywkę dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej.
Dobre nawyki żywieniowe i nasze dobre przyzwyczajenia są gwarancją świetnego zdrowia i mają wpływ na stan naszego uzębienia.
Źródło: informacja prasowa Beata Kośmider
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze