Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

9. Posiłki to wyzwanieKażda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele mam ma twardy orzech do zgryzienia, kiedy dziecko jest niejadkiem lub wybrzydza. Nie ma metod, które działają w przypadku każdego dziecka, ale wypróbuj nasze sugestie, aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna dziecku.
Zdjęcie autorstwa James Willcox / CC BY

9. Posiłki to wyzwanie
Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele mam ma twardy orzech do zgryzienia, kiedy dziecko jest niejadkiem lub wybrzydza. Nie ma metod, które działają w przypadku każdego dziecka, ale wypróbuj nasze sugestie, aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna dziecku.

8. Stała pora posiłkuDawaj dziecku owoce, przekąski i posiłki o ustalonych porach dnia i trzymaj się tych nawyków przez 2 tygodnie. W ten sposób dziecko będzie wiedziało, czego się spodziewać i jak wygląda rozkład posiłków.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Stała pora posiłku
Dawaj dziecku owoce, przekąski i posiłki o ustalonych porach dnia i trzymaj się tych nawyków przez 2 tygodnie. W ten sposób dziecko będzie wiedziało, czego się spodziewać i jak wygląda rozkład posiłków.

7. Liczy się dyscyplinaWiele mam stosuje metodę pokazywania dziecku podczas posiłku książeczki z obrazkami krówki czy kwiatuszka, po to, aby dziecko zjadło wszystko, co znajduje się na talerzu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. W rzeczywistości może to sprawić, że dziecko będzie później wybrzydzało. Lepiej zainwestować w dobry wysoki fotelik i trzymać go w określonym miejscu w domu, np. obok stołu lub w pokoju dziecka. Staraj się zawsze sadzać dziecko w foteliku, kiedy je karmisz – to wyśle jasną wiadomość, że posiłki je się w pewnym miejscu o pewnej porze. Jeśli jednak dziecko bardzo marudzi lub wierci się w foteliku podczas karmienia, daj mu chwilę na poraczkowanie po domu.
Zdjęcie autorstwa Jim Larrison / CC BY

7. Liczy się dyscyplina
Wiele mam stosuje metodę pokazywania dziecku podczas posiłku książeczki z obrazkami krówki czy kwiatuszka, po to, aby dziecko zjadło wszystko, co znajduje się na talerzu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. W rzeczywistości może to sprawić, że dziecko będzie później wybrzydzało. Lepiej zainwestować w dobry wysoki fotelik i trzymać go w określonym miejscu w domu, np. obok stołu lub w pokoju dziecka. Staraj się zawsze sadzać dziecko w foteliku, kiedy je karmisz – to wyśle jasną wiadomość, że posiłki je się w pewnym miejscu o pewnej porze. Jeśli jednak dziecko bardzo marudzi lub wierci się w foteliku podczas karmienia, daj mu chwilę na poraczkowanie po domu.

6. Odpowiednia zabawaKiedy karmisz dziecko, opowiedz mu historię o tym, co ono je. Przykładowo, jeśli dziecko je jabłkowe puree, opowiedz mu o kolorze, kształcie i miejscu, gdzie rośnie owoc. Będziesz zaskoczona, jak dziecko będzie reagowało na te historie podczas posiłku. Możesz też śpiewać dziecku piosenkę, ale nie stosuj komórki, telewizora itd., gdyż rozproszą one dziecko i jedzenie zejdzie na dalszy plan.
Zdjęcie autorstwa Quinn Dombrowski / CC BY

6. Odpowiednia zabawa
Kiedy karmisz dziecko, opowiedz mu historię o tym, co ono je. Przykładowo, jeśli dziecko je jabłkowe puree, opowiedz mu o kolorze, kształcie i miejscu, gdzie rośnie owoc. Będziesz zaskoczona, jak dziecko będzie reagowało na te historie podczas posiłku. Możesz też śpiewać dziecku piosenkę, ale nie stosuj komórki, telewizora itd., gdyż rozproszą one dziecko i jedzenie zejdzie na dalszy plan.

5. Pobudź kubki smakowe dzieckaNie znudziłoby ci się jedzenie takiej samej potrawy dzień w dzień? Tak samo czuje się dziecko. Należy więc zmieniać elementy diety niemowlaka co 2 tygodnie – podtrzyma to zainteresowanie dziecka jedzeniem. Pamiętaj, różnorodność to klucz do opanowania wybrzydzającego dziecka.
Zdjęcie autorstwa Marcio Ramalho / CC BY

5. Pobudź kubki smakowe dziecka
Nie znudziłoby ci się jedzenie takiej samej potrawy dzień w dzień? Tak samo czuje się dziecko. Należy więc zmieniać elementy diety niemowlaka co 2 tygodnie – podtrzyma to zainteresowanie dziecka jedzeniem. Pamiętaj, różnorodność to klucz do opanowania wybrzydzającego dziecka.

4. Rodzinny obiadKiedy dziecko jest już nieco starsze, w wieku 2 lat, jedzcie posiłki wspólnie, co pozwoli mu obserwować, jak należy obchodzić się z jedzeniem. Wspólne posiłki to również świetny sposób na zżycie się z dzieckiem.
Zdjęcie autorstwa Phyllis Buchanan / CC BY

4. Rodzinny obiad
Kiedy dziecko jest już nieco starsze, w wieku 2 lat, jedzcie posiłki wspólnie, co pozwoli mu obserwować, jak należy obchodzić się z jedzeniem. Wspólne posiłki to również świetny sposób na zżycie się z dzieckiem.

3. Daj dziecku nabrudzićDużo dzieci lubi jeść posiłki samodzielnie. To oznacza więcej bałaganu i zmywania po posiłku. Jednak zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia. To nie tylko poprawi koordynację, lecz także rozwinie asocjację związaną z jedzeniem. Samodzielność często skutkuje dużą radością i jedzeniem odpowiednich porcji.
Zdjęcie autorstwa Gail / CC BY

3. Daj dziecku nabrudzić
Dużo dzieci lubi jeść posiłki samodzielnie. To oznacza więcej bałaganu i zmywania po posiłku. Jednak zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia. To nie tylko poprawi koordynację, lecz także rozwinie asocjację związaną z jedzeniem. Samodzielność często skutkuje dużą radością i jedzeniem odpowiednich porcji.

2. Nie ograniczaj smakówW pierwszych miesiącach należy karmić dziecko jedzeniem gotowanym i papką, ale nie ograniczaj różnorodnych smaków. Jeśli dziecko chce spróbować risotto z twojego talerza, daj mu trochę pod warunkiem, że nie jest zbyt ostre. Takie sytuacje to znak, że należy zaoferować dziecku większe spektrum potraw w dostosowanej do niego formie.
Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY

2. Nie ograniczaj smaków
W pierwszych miesiącach należy karmić dziecko jedzeniem gotowanym i papką, ale nie ograniczaj różnorodnych smaków. Jeśli dziecko chce spróbować risotto z twojego talerza, daj mu trochę pod warunkiem, że nie jest zbyt ostre. Takie sytuacje to znak, że należy zaoferować dziecku większe spektrum potraw w dostosowanej do niego formie.

1. Odpowiednie sztućceKolorowe łyżeczki, miski i kubki dodają element zabawy do pór posiłku. Możesz też zachęcić dziecko opowieścią o tym, jak po skończeniu posiłku na spodzie talerza pojawi się małpka. Takie niespodzianki często pomagają, ale pamiętaj, aby nie używać tych samych opowieści za każdym razem – może to łatwo znudzić dziecko.
Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY

1. Odpowiednie sztućce
Kolorowe łyżeczki, miski i kubki dodają element zabawy do pór posiłku. Możesz też zachęcić dziecko opowieścią o tym, jak po skończeniu posiłku na spodzie talerza pojawi się małpka. Takie niespodzianki często pomagają, ale pamiętaj, aby nie używać tych samych opowieści za każdym razem – może to łatwo znudzić dziecko.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Naklejki ścienne - świetny sposób na dziecięcy pokój Szczupłe dziewczynki są bardziej zagrożone rakiem piersi Higiena po porodzie Rozwój psychomotoryczny dziecka Wieczorne usypianie dziecka – jak uniknąć kłopotów? Rozwój dziecka – 8 miesiąc TOP 10: 10 angielskich słów na lato Uwaga! Bakterie w piaskownicy! Spacer z noworodkiem Hemoroidy w czasie ciąży Powtórka przed maturą: Present Tenses Ryby dla dzieci